Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Tuny odpadků zmizely ze sadu Třešňovka, nyní opět láká na čerstvé ovoce

  • 5
V současnosti Praha spravuje čtyřicítku sadů, mezi nimi i jeden v Hrdlořezích. V obnoveném sadu Třešňovka právě dozrávají třešně na stovkách stromů. Další mladé dřeviny, které zde zahradníci loni vysázeli, ponesou až v příštích letech

Ještě před rokem a půl tady byla městská džungle. Historický třešňový sad v Hrdlořezích v Praze 9 zarůstal nálety a byl neprostupný. Navíc zde lidé roky kupili odpad a mezi černými skládkami žili bezdomovci. Nyní se místo konečně výrazně proměnilo.

Třešňovka, jak se místu odedávna říká, byla vysazena už ve třicátých letech minulého století. Postupem času se však město o stárnoucí stromy přestávalo starat, od devadesátých let zůstaly neudržované úplně. Teprve díky evropské dotaci se koncem roku 2015 začalo s celkovou obnovou za čtyři miliony korun. Dělníci celý prostor vyčistili a odvezli odtud neuvěřitelných sto tun odpadků.

Na volném prostranství zahradníci nově vysadili přesně 421 nových dřevin, drtivou většinu tvoří různé odrůdy třešní. Doplňuje je šest jabloní a čtyři hrušně. Původní stromy z období první republiky byly prořezány a velká část z nich stále plodí ovoce. Tři stovky suchých torz na místě sadaři nechali, aby sloužily jako takzvané hmyzí hotely – úkryty pro drobné živočichy. Mohutné pahýly zároveň dodávají místu specifickou atmosféru. Dohromady v sadu stojí na 1 700 ovocných dřevin.

Napříč zelení byly také doplněny mlatové cesty a jednoduchý mobiliář. Tráva se seká pouze dvakrát ročně, ale během léta se zde pasou kozy a ovce. Kromě toho na severním svahu vznikl tréninkový okruh pro horská kola. Údržba sadu bude v prvních letech náročnější zejména kvůli nutnosti důkladně zalévat stovky mladých stromů. Obecně však město počítá s ročními náklady kolem půl milionu korun.

Lidé si mohou třešně natrhat

Na dohled sadu se rozprostírá rozlehlá oblast Vysočan a Libně, které v minulosti patřily k nejvýznamnějším průmyslovým centrům Prahy. Místo chátrajících továren se zde v posledních letech ve velkém stavějí byty. Město si proto od obnovené zeleně slibuje také to, že se stane prostorem pro odpočinek zdejších obyvatel.

„Zástavba se sem z obou stran blíží a je důležité, aby měli lidé v okolí místo, kam se mohou jít projít,“ říká radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Lidem je k dispozici i ovoce hojně rostoucí na stromech. „Zájemci mohou přijít s košíkem a natrhat si třešně. Jen bychom byli rádi, aby to dělali ke stromům citlivě,“ dodává Plamínková.

Vybrané parky a sady, kde lze volně trhat ovoce

Petřínské sady, Praha 1: – lidé si tam mohou natrhat višně, hrušky, švestky, jablka

Parukářka, Praha 3: – hrušky, mirabelky, jablka

Na Hanspaulce, Praha 6: – hrušky

Bubenečská, Praha 6: – lískové ořechy

Na Krutci, Praha 6: – jablka, třešně

Pod Havránkou, Praha 7: – třešně

Pod Smetankou, Praha 9: – vlašské ořechy

Trojmezí, Praha 11: – jablka

Vltavanů, Praha 12: – bez, vlašské ořechy

Centrální park, Praha 13: – jablka, mirabelky, třešně

Milíčovský les, Praha-Újezd: – jablka, mirabelky, vlašské ořechy

Zdroj: na-ovoce.cz, aplikace nabízí mapu s ovocnými stromy

Třešňovka se pyšní také jednou zajímavostí odkazující na významné události minulého století. Na vyvýšeném místě, ale z velké části skrytý pod zemí, se ukrývá betonový bunkr, který v období druhé světové války sloužil pro ochranu okolních průmyslových podniků.

„Máme to doložené i na leteckých snímcích z roku 1945, že zde bylo stanoviště protiletecké obrany. Nyní je zasypán a na jeho místě vznikla vyhlídka,“ vysvětluje vedoucí oddělení péče o zeleň na magistrátu Dan Frantík.

V současnosti je v Praze přes sto ovocných sadů, z toho jich magistrát spravuje na čtyři desítky a jsou volně přístupné. Od roku 2010 jejich počet navíc znovu roste. Magistrát totiž každoročně nechává vysadit zhruba pět stovek ovocných stromů po celé metropoli. Nejčastěji se jedná o třešně, jabloně, hrušně, slivoně, višně nebo meruňky.

„Snažíme se zakládat spíše větší množství menších sadů, které mají třeba jen několik desítek stromů. Mezi ně patří například sad u Počernického rybníka, v Šeberově nebo třeba u pískovny mezi sídlištěm Černý Most a Dolními Počernicemi,“ říká specialista péče o chráněná území Jiří Rom s tím, že nové výsadby ovocných stromů jsou obvykle vícedruhové.

Podobně jako v případě Třešňovky v Hrdlořezích hlavní město obnovuje v posledních dvanácti letech také původní sady. Vůbec první z nich se dočkal záchrany v Prokopském údolí. Zajímavý je i sad na Klíčově v Praze 9, jehož středem protéká potok. Postupně se obnovuje už od roku 2007 a práce stále pokračují.