Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povoleno bavit se jen o práci. Tuny papíru z pražských ulic třídí vězni

  5:01aktualizováno  5:01
Zaměstnanci v pražských třídírnách papírového odpadu přivykají novým pravidlům. Do jejich pracovních týmů před dvěma týdny přibylo sedmnáct vězňů z Ruzyně a Pankráce. Debatovat s nimi mohou pouze o práci. Pokud by se pokusili podstrčit jim třeba mobil, hrozí jim postih.

Hala s třídičkou papírového odpadu v ulici Pod Šancemi ve Vysočanech - nové pracoviště trestanců z ruzyňské a pankrácké věznice. | foto: VSČR, Jiří Dolejší

Jako zaměstnanci Pražských služeb vězni fungují na plný úvazek, v hale třídičky ve Vysočanech či Chrášťanech tráví 40 hodin týdně. Jejich měsíční mzda je 4,5 tisíce korun, z níž jim strhávají mimo jiné na splácení dluhů. Dovolenou čerpat nemohou.

„Odsouzený má ze zákona povinnost pracovat a nemá nárok na pracovní volno nebo využití svátků,“ řekl iDNES.cz mluvčí pankrácké věznice Jiří Dolejší.

Fotogalerie

Trestanci zatím chodí jen na ráno a na odpoledne, brzy se ale zapojí i do nočních směn.

„Kdo jde na ráno, má budíček v půl páté. O tři čtvrtě hodiny později už musí stát u linky. Stravování zajišťujeme formou balíčku, které si vězni přebírají při odjezdu z věznice,“ přiblížil.

S příchodem nových kolegů si museli ostatní zaměstnanci třídíren začít dávat pozor na pusu. Podepsali instrukce, jak se v jejich přítomnosti chovat. „Není povoleno bavit se o jiných než pracovních záležitostech či předávat si věci, které nesouvisejí s výkonem práce,“ upozornil mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Jen mistři mohou znát odsouzené křestním jménem, ostatní s nimi přijdou do kontaktu minimálně. Případné nedodržování pokynů by však vedení podniku mohlo vyhodnotit jako porušení pracovní kázně, za které všeobecně hrozí například peněžitý postih, případně i vyhazov.

Vězni se převlékají a svačí odděleně. Do práce a nazpět je vozí podnikové auto bez ostrahy. „Jedná se o pracoviště s volným pohybem mimo areál vazební věznice. Pracovníci věznice ale výkon práce bez ohlášení kontrolují přímo na pracovišti,“ doplnil Dolejší.

Vězni v Pražských službách

  • Aktuálně pracuje v třídírnách papíru pět vězňů z vazební věznice Pankrác a dvanáct z věznice Ruzyně. V budoucnu by jich mohlo být až padesát.
  • Zařazeni jsou pouze vězni, kteří splňují zdravotní a psychickou způsobilost.
  • V Pražských službách pracují trestanci z věznice s dozorem. V tomto typu jsou zařazeni vězni za krádeže, podvody, omezování osobní svobody, padělání a podobně.
  • Dle nařízení vlády o odměňování odsouzených na nekvalifikovaných pozicích jim náleží měsíčně 4,5 tisíce korun.
  • Z pankrácké věznice momentálně pracuje asi 40 procent z celkového počtu 1 067 vězňů.

Namátkově jim třeba dávají testy na alkohol či drogy. Vězni nesmí telefonovat ani navazovat „jiné nedovolené kontakty“. Zakázáno je i předávání peněz, dopisů, jídla či léků, samozřejmě také zbraní.

Při odchodu do práce i při návratu z ní Vězeňská služba trestance důkladně šacuje pro případ, že by přeci jen získali a pokusili se pronést něco zakázaného. „Nic takového se ale ještě nestalo,“ podotkl mluvčí pankrácké věznice.

V budoucnu až 50 trestanců

Nejen o třídiče - kterým ročně projde rukama asi 40 tisíc tun papíru - mají Pražské služby dlouhodobě nouzi. Zájemce o nekvalifikované pracovní pozice nestačí dodávat ani agentury.

K nynějším dvanácti pracovníkům z Ruzyně a pětici z Pankráce proto zřejmě přibudou další - v budoucnu by Pražské služby chtěly zaměstnat až padesátku pracovníků z řad vězňů.

„A to nejen v třídicích centrech papíru. Tato forma zaměstnávání je pro nás ekonomicky výhodná. Náklady na zaměstnávání odsouzených jsou závislé i na jejich počtu ve směně. V této době, kdy jsme stále ve fázi náběhu, jsou nižší zhruba o 40 procent. V neposlední řadě je to možnost, jak vězňům pomoci prohlubovat pracovní návyky a připravovat je tak na propuštění,“ doplnil Mana.

Momentálně čeká na posudky o způsobilosti práce v Pražských službách další asi desítka odsouzených. Třídit za mzdu papír svezený z pražských modrých kontejnerů se rozhodli dobrovolně, jiní pracují třeba pro bytové družstvo.

„Bývalí vězni? Velmi loajální zaměstnanci“

Již propuštěné vězně zaměstnává od půli roku 2014 v Praze například kavárna Dismas, která se od letošního dubna znovu otevře v nových a větších prostorách. Do února ji hosté mohli najít v ulici Na Poříčí.

V celém kavárenském kolektivu je pouze jediný profesionální barista.

„Od začátku kavárnou prošlo 26 bývalých trestanců, z toho asi polovina si posléze našla práci na otevřeném pracovním trhu. Čtyři se vrátili zpět do výkonu trestu, protože měli ještě resty z minulosti. S dalšími nejsme v kontaktu. Momentálně zaměstnáváme tři a budeme nabírat nové,“ řekla iDNES.cz manažerka Kateřina Kalinová.

Zájemce zve na pohovor po dohodě s kurátorem. Pokud se dotyčný během následného zkušebního dne osvědčí, dostane smlouvu na dobu určitou. Po zaučení je obvykle během jednoho měsíce schopen samostatně fungovat, zodpovědnost má i za peníze.

„Moc neřešíme vzdělání, jde nám hlavně o motivaci. Zkušenosti jsou vesměs velmi pozitivní. Samozřejmě se vždy se najdou jedinci, s nimiž mohou být větší či menší problémy, ale například se nám nikdy neztratila žádná hotovost. Jsou vděční, že mají práci, dávají si velký pozor a je vidět, že za kavárnu dýchají. V tom jsou lepší - je u nich patrná velká loajalita,“ dodala.
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do Všeobecné...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Další z rubriky

Na Letné se lidé bavili při obrovské koulovačce, sníh dovezli z Krkonoš

V Praze na Letné proběhla velká koulovačka (20. ledna 2018).

Ačkoli v Praze v posledních dnech prakticky nesněžilo, zorganizovala dvojice studentů na sobotu koulovačku na Letné....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...

Na Libeňský most smějí jen chodci a cyklisté. Lidé si stěžují radnicím

Libeňský most je kvůli havarijnímu stavu uzavřen, přecházet mohou jen chodci a...

Kvůli havarijnímu stavu se v noci uzavřel pražský Libeňský most přes Vltavu pro tramvajovou a automobilovou dopravu....

Najdete na iDNES.cz