Brutalista dětí a mladistvých se v poslední době povážlivě zvyšuje. (Ilustrační snímek)

Brutalista dětí a mladistvých se v poslední době povážlivě zvyšuje. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Trestné činy dětí jsou stále brutálnější, ovlivňují je i počítačové hry

  • 22
Počet trestných činů, které ve středních Čechách spáchali mladiství a děti, povážlivě roste. Loni jich měli na svědomí o dvacet procent víc než předchozí rok. Navíc se stupňuje také brutalita nezletilých pachatelů. Podle policie jsou mnohdy agresivnější než dospělí. Na vině jsou mimo jiné počítačové hry.

"U nezletilých a mladistvých se setkáváme s větší mírou brutality než u dospělých," potvrdila policistka ze středočeské kriminálky, která má tyto případy na starosti. Jméno si zveřejnit nepřála. "Loni ani předloni jsme žádného vraha neměli, letos ho trochu čekáme," poznamenala.

Kriminalita nezletilých a mladistvých

v roce 2010
trestné činy celkem:
451 stíhaných
násilné trestné činy:
75 stíhaných

v roce 2011
trestné činy celkem:
600 stíhaných
násilné trestné činy:
96 stíhaných

Nezletilí jsou děti od 1 do 14 let, mladiství jsou od 15 do 18 let, někdy policie do mladistvých počítá i devatenáctileté.

Zdroj: Středočeská policie a průzkum, který má MF DNES k dispozici

Ve statistikách středočeských policistů za loňský rok jsou pachatelé, kterým ještě nebylo osmnáct let, přiřazeni u šesti stovek případů. Z toho u téměř sta násilných. To je proti roku 2010 nárůst o dvacet procent.

"Faktorů, které to ovlivňují, je několik. Děti a mladiství jsou například hodně ovlivněni počítačovými hrami. Sami to při vyšetřování přiznávají. Diví se, že někoho tak vážně zranili, když se postava ve hře po podobném útoku postaví a hraje dál," říká policistka.

"Nedávno jsme podali návrh na podání obžaloby šestnáctiletého školáka za napadení spolužáka," upozorňuje na jeden z takových případů Zuzana Stránská z benešovské policie. Obviněný mladík napadl ve školní jídelně druhého chlapce s takovou silou, že ten na několik dní skončil v nemocnici se zraněným krkem.

I nedomyšlené chování může být trestným činem

Občas se objeví i případy nedomyšleného chování, které sice nejsou násilného charakteru, ale mohou přivodit zranění mnoha lidí. Jeden z nich se odehrál loni v říjnu na Mělnicku.

Tři chlapci, z nichž nejstaršímu bylo patnáct let, rozmístili mezi obcemi Vraňany a Mlčechvosty na koleje železničního koridoru z Prahy do Ústí nad Labem kameny. Roztáhli je v délce čtyřiceti metrů. Jen shodou okolností do nich nevjel vlak typu Eurocity, který v tomto úseku jede rychlostí přes 140 kilometrů za hodinu, ale "jen" servisní lokomotiva. Naštěstí jela pomalu, a tak vznikla škoda necelé dva tisíce korun.

"Vjet ovšem do kamenů Eurocity, pak by s největší pravděpodobností vykolejil," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Minulý týden policisté nejstaršího z trojice školáků obvinili z obecného ohrožení. Kvůli nízkému věku mu však hrozí maximálně čtyři roky vězení.

Omezit dětskou kriminalitu musí pomoci především rodiče

Kapitolou samo o sobě je pak výtržnictví. Například příbramští policisté řeší případ party výrostků, kteří koncem loňského roku poničili hroby v Dublovicích na Sedlčansku. Dokonce vysypali několik uren.

Policisté mají řadu preventivních programů, v nichž školákům vysvětlují jednotlivé trestné činy. "Děláme v této oblasti hodně. Kolegové chodí do škol často, přednášejí na různá témata od kyberšikany až po extremismus. Chodí s nimi i kriminalisté," řekl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek. Podle něj je od škol a učilišť po návštěvách policistů velká poptávka.

Podle odborníků musí se snížením dětské kriminality pomoci především rodiče. Ti navíc odpovídají za škody, které děti spáchají. Na růst kriminality dětí a mladistvých má podle nich nesporně vliv celospolečenské klima, funkčnost rodiny, vedení dětí ve škole i naplnění jejich volného času zájmovými aktivitami.