Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kurýra kokainu soud viny zprostil, organizátorka dostala 12 let

  17:40aktualizováno  17:40
Senát Městského soudu v Praze v pondělí odpoledne uzavřel případ, ve kterém trojice Čechů pašovala ze Španělska do Prahy tři kila vysoce kvalitního brazilského kokainu. Organizátorka pašování, Zuzana M., je podle psycholožky amorální a nedbá na práva druhých.

Ilustrační foto | foto: Celní správa

Organizátorce pašování narkotik, Zuzaně M., soud vyměřil 12letý trest ve věznici s ostrahou.

Dalším odsouzeným byl Robert V., který naverboval kurýry na transport kokainu. Ten dostal 10 roků v žaláři s ostrahou. Milana H., obžalovaného z toho, že drogy vezl do Evropy ve speciálně upraveném kufru, soud viny zprostil. Rozsudek městského soudu není pravomocný, odvolat se proti němu lze Vrchnímu soudu v Praze.

„Jednalo se o vědomé jednání obžalovaných, usvědčuje je způsob komunikace. Věděli, jaký je účel cesty lidí, které si zjednali,“ zdůvodnila v pondělí odsuzující část verdiktu předsedkyně senátu Marie Marková. Podle ní se jedná o vysoce nebezpečnou trestnou činnost.

„Obžalovaní zorganizovali dovoz látky, která dokáže i zničit lidský život,“ zdůraznila soudkyně. Naopak v případě Milana H. soud uznal, že jde o zmanipulovanou oběť obou odsouzených.

„Byl zlákán k cestě do Brazílie. Nic ale nesvědčí o tom, že si byl vědom, že zpátky poveze kokain,“ vysvětlila zprošťující rozhodnutí soudkyně.

Rozsudek v pašování drog z léta 2013 odpovídá závěrečnému návrhu státní zástupkyně. Ta požadovala trest na dolní hranici trestní sazby, která se pohybuje od 10 do 18 let. „Jednání Zuzany M. a Roberta V. bylo podle mne nad veškerou pochybnost prokázáno. V kauze byly provedeny všechny dostupné důkazy,“ tvrdila žalobkyně.

Manipulace a nízký intelekt

I ta však měla jisté pochyby o roli Milana H. v drogovém byznysu. „Tento obžalovaný opravdu nemusel vědět, co veze. Rozhodnutí o vině a trestu v jeho případě ponechávám na úvaze soudu,“ konstatovala státní zástupkyně. Naopak obhájci žádali pro své klienty zproštění viny.

„Nebylo prokázáno, že by se má klientka provinila,“ tvrdil advokát Zuzany M. „Nejsem pašerák drog. Zuzana M. ze mne udělala blbce. Myslel jsem totiž, že půjde o to, provézt z Brazílie zlato či diamanty,“ hájil se rezolutně Robert V. Podobně se v závěrečném vystoupení bránil také Milan H.

I on se prý domníval, že z jižní Ameriky poveze přes Španělsko do Prahy jen nějaké zlato, nikoli kokain. V jeho prospěch však svědčil i znalecký posudek psycholožky. Podle ní má Milan H, nízkou inteligenci a v kauze jej manipulovala hlavně Zuzana M.

„Může vykonávat jen jednodušší práce. Složitější kombinace vypouští. Anabáze, spojená s jeho cestou z Barcelony do Prahy, představuje jeho životní výkon,“ uvedla psycholožka. Podle svého advokáta v zásadě Milan H. ani nevěděl, do jaké země jel.

Nad Zuzanou ještě někdo stál

„Zuzana M. nedbá na práva druhých, má tendenci klamat a zdůvodňovat své amorální jednání. Má silné sklony svalovat vinu na druhé,“ uvedla psycholožka k osobnosti Zuzany M. Ta podle ní v triu obžalovaných fungovala jako dominantní osobnost.

Mezi třemi lidmi, kteří usedli na lavici obžalovaných, hrála Zuzana M. hlavní roli organizátorky i podle rozsudku. „I nad ní však byl někdo vyšší. Byla jen jedním z regionálních šéfů v ČR,“ uvedla soudkyně. Tyto osoby z pozadí se však policii nepodařilo odhalit.

V létě 2013 podle rozsudku odsouzená organizovala převoz drog mezi Brazílií a Prahou přes Španělsko. Robert V. fungoval jako verbíř lidí, kteří jsou ochotni stát se mulou. Tedy pašeráky, kteří omamné látky převezou. Nejprve podle ortelu naverboval pražského bezdomovce Roberta K.

Ten se v červenci 2013 vydal do brazilského Sao Paula, za pašování měl slíbeny dva tisíce eur. I v Brazílii dostával podle rozsudku instrukce od Zuzany M. „Robert K. papal,“ zaznělo v jedné „esemesce“ odsouzené, odhalené policejními odposlechy.

Znamenalo to, že Robert K. spolykal sedm desítek „kontejnerků“ s takřka sedmi sty gramy kokainu. Roberta K. však cestou zpět do Prahy odhalili celníci v Bilbau a jeho kauzu řeší samostatně španělská justice. V kauze Zuzany M. soud jen konstatoval jeho výpovědi ze Španělska.

Poté měl Robert V. naverbovat svého známého Milana H. I ten v červenci 2013 odjel podle pokynů Zuzany M. a na letenku, kterou mu dodala, do jižní Ameriky. V Sao Paulu po několika dnech čekání dostal kufr, v němž se nacházelo více než dva kilogramy kokainu.

Zavazadlo se však cestou do Evropy ztratilo. Milan H. ho nejprve reklamoval u přepážky aerolinek v Barceloně. Pak ztrátu oznámil i na tamní policejní stanici. Nakonec se stopem a autobusem vydal do Čech. Kufřík došel do Barcelony až poté a policie v něm odhalila narkotika.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Praha po půlnoci zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Další z rubriky

VIDEO: Na Pražském okruhu se srazilo osm aut, tvořily se kolony

Na Pražském okruhu se srazilo osm aut. (18.1.2018)

Před křížením Pražského okruhu a Rozvadovské spojky se ráno srazilo osm aut. Nikdo nebyl zraněn, ve směru na Ruzyni byl...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Učitelka měla hlídat druháky při plaveckém výcviku, místo toho popíjela

Ilustrační snímek

Když se loni v prosinci děti ze základní školy v Kosmonosech na Mladoboleslavsku učily v bazénu plavat, jejich třídní...

Najdete na iDNES.cz