Bez pitné vody byli obyvatelé Trnové od června 2015, zásobování zajišťovaly cisterny. (Ilustrační snímek)

Bez pitné vody byli obyvatelé Trnové od června 2015, zásobování zajišťovaly cisterny. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Trnové mají po roce pitnou vodu, lidem ale vadí její vysoká cena

  • 5
V Trnové mají po více než roce opět kvalitní pitnou vodu. Nový správce řadu ji vyčistil po půl roce. Přesto chuť k pití kohoutkové vody kazí místním obyvatelům její cena, která patří k nejvyšším v Česku. Obec chce v budoucnu vybudovat napojení na mníšecký přivaděč.

Po více než roce je v Trnové opět možné pít přímo z vodovodu. „Cisternu už odvezli. Je to tak týden,“ popisuje na okraji obce mladá žena. „Mám tři děti, takže to nebylo jednoduché. Částečně jsme vodu používali. Máme doma filtrační zařízení, ale na pití to nebylo,“ říká o tekutině, kterou hygienici loni na začátku léta doporučili používat jen jako užitkovou.

Trnovští tehdy měli velmi omezené možnosti. Buď museli k cisterně, nebo si vyzvedli v určených hodinách barel s tekutinou na obecním úřadě. Většina lidí si však dovážela balenou vodu spolu s nákupem. Z kohoutku jim totiž „nechutnala“ už dlouho předtím, než ji hygiena zakázala pít. O něco lépe na tom byli jen starousedlíci, kteří většinou mají vlastní studny.

Kauza Trnová

Jako nepitnou označili hygienici vodu v obci v červnu 2015 kvůli výskytu bakteriálního znečištění. Někteří obyvatelé si ale na kvalitu vody stěžovali delší dobu. Dodavatelská společnost S. O. N. Y. potíže nebyla schopna řešit a vedení obce proto na přelomu ledna a února uzavřelo smlouvu se společností Vodovody a kanalizace (VaK) Beroun. Nový správce investoval do nápravy situace více než milion korun, vyčistil vodovodní potrubí a instaloval novou filtrační techniku. Od května byla voda v obci pitná po převaření. Následovaly testy kvality a jako poslední byla spuštěna dezinfekce ultrafialovým světlem. Pitná bez omezení je voda v Trnové oficiálně ode dneška.

Po měsících marného jednání s někdejším provozovatelem se vedení obce dohodlo s novým správcem řadu. Berounští vodohospodáři dali úpravnu vody do pořádku za necelý půlrok. „S nimi je to naprosto jiné. Předchozí správci se s námi téměř nebavili,“ vzpomíná starosta Trnové Štefan Moravčík.

„Těžko mohli něco dělat, ta společnost byla hodně podivná. Už jen fakt, že měla sídlo někde na Seychelách, přece hovoří za vše,“ hájí představitele obce mladý muž, jenž si v Trnové postavil dům, stejně jako desítky dalších, které zlákalo idylické prostředí mezi lesnatými hřebeny Brd a vltavským údolím.

Domov zde našli třeba manželé Hrnčířovi. O problémech s vodou prý nejprve nevěděli. „Zjistili jsme to, až když byl náš domek postavený. Když jsme to se zedníky pili, což bylo ještě před zákazem, voda byla na pohled i chuťově vyloženě hnusná,“ říká Marek Hrnčíř.

Rok bez vody nebyl levný, rodina se dvěma malými dětmi se neobešla bez balené vody. „Když to zprůměruji, vychází mi to minimálně na dvě stovky týdně,“ vypočítává Markéta Hrnčířová. Měsíční náklady na základní pitný režim tak šplhaly k tisícikoruně. Kromě klasické vody kupovali také kojeneckou.

Nejdražší voda v Čechách

Lidem z Trnové se však nelíbí cena, kterou v obci za vodu platí. Je totiž jedna z nejvyšších v Česku. Za kubický metr zaplatí 160 korun. „Představuji si tak devadesát korun, to by bylo akorát,“ míní Markéta Hrnčířová. Vysoké náklady se nelíbí ani místním živnostníkům.

„To je přece fakt hodně,“ posteskne si hospodský Jaroslav Mašek z Trnovské krčmy. „Jako užitkovou ji používáme celou dobu, samozřejmě jsme na situaci upozornili hosty. Ti ale stejně pijí balenou,“ říká Jaroslav Mašek.

Starosta nechce, aby Trnová zůstala odkázaná pouze na upravovanou vodu z Vltavy. S kolegy ze zastupitelstva proto připravuje napojení na mníšecký přivaděč.

„Letos bychom chtěli dokončit dokumentaci, příští rok snad začneme stavět,“ říká o projektu za zhruba patnáct milionů korun Moravčík s tím, že spolupráci s berounskými vodohospodáři chtějí zachovat i do budoucna.