Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turečtí farmáři se učí od středočeských, zajímají je stroje i dotace EU

  10:46aktualizováno  10:46
Pětačtyřicet tureckých zemědělců strávilo poslední měsíc ve škole v Horkách nad Jizerou. V rámci programu Leonardo da Vinci se učili o nových technologiích a způsobech pěstování plodin v Česku.

Turecké studenty zajímala především organizace práce, české stroje i dotační programy Evropské unie. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Osmadvacetiletý Volkan Bili z Agri na východu Turecka se věnuje pěstování obilovin a také produkci mléka. Poslední měsíc strávil ve škole v Horkách nad Jizerou. "Moc se mi tu líbí. Viděli jsme stroje mnohem vyšší technologické vyspělosti," zmínil Volkan Bili. Příští týden se všichni vracejí domů a načerpané zkušenosti budou moci zužitkovat.

Během návštěvy došlo i k zajímavým situacím vzniklým kvůli odlišnému kulturnímu prostředí. "Když o přestávce poklekli na chodbě a modlili se, byla to překvapivá situace. Oni se modlí několikrát za den, to bylo pro nás zvláštní. Oni zase nechápou, jak my můžeme žít bez víry, u nich v podstatě všichni věří," poznamenal ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Horky nad Jizerou Vratislav Morava.

Netradiční žáci školy jsou různého věku a také s různými zkušenostmi se zemědělstvím. "Od mladých zemědělců až po zemědělce přes padesát let. Někteří z nich hospodaří ve velkém. Jeden obhospodařuje 100 hektarů zeleniny, třikrát za rok sklízí," doplnil.

Podle něj jsou české technologie oproti těm tureckým modernější. Naopak Turci jsou ve výhodě, protože jim nahrává klima. "Říkali, že nikdy nepoznali teploty pod nulou, sklízejí třikrát do roka. Jsou ale zase třeba z oblastí suchých, kde musí zavlažovat. Velice se divili, jak to tu bez závlah zvládneme," popsal Morava.

"V Turecku je hospodář boss"

Stážisty na exkurzích po zemědělských podnicích, které absolvovali v rámci praxe, zajímaly zásady organizace práce, ekonomické výsledky, mechanizace. Dozvědět se chtěli také o dotační politice Evropské unie nebo to, zda je tady možné pronajmout či koupit půdu na hospodaření.

V Turecku je zvykem, že se hospodářství dědí z generace na generaci po celá staletí. Při svých exkurzích obdivovali turečtí farmáři například jednoho soukromého zemědělce, který má kolem dvou tisíc hektarů půdy a po návratu majetku v restituci dokázal za dvacet let všechno dát dohromady a vytvořit prosperující firmu.

Ředitel školy připomněl i rozdíly mezi vnímáním zemědělců mezi lidmi u nás a v Turecku. "Farmář je u nich boss. Zemědělců si podle nich musí národ vážit, protože zajišťuje potravinovou soběstačnost. Tam je zemědělec na venkově první nejváženější člověk. Kéž by si z toho vzal ponaučení i náš národ, abychom nedováželi hrůzy z Polska. Aby si i tady lidé vážili našich zemědělců a českých potravin," přeje si Morava.

Škola využívá programy Leonardo da Vinci už od roku 1999, ročně se dostane na stáž do evropských zemí až padesát žáků. "Když se vracejí, jsou z nich po odborné stránce i po stránce rozvoje zkušenosti noví lidé. Jsou z nich dobří podnikatelé a úspěšní lidé. Zahraniční zkušenosti zúročí," dodal Morava.

V červnu v Horkách nad Jizerou očekávají další stážisty z Turecka, tentokrát půjde o studenty – zemědělce a cukráře.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Ženy i muže stříhá za stejné ceny. Žižkovská kadeřnice zaujala i v USA

Majitelka salonu Barberette Klára Váňova strávila v Londýně 15 let. V roce 2012...

Odmalička sledovala práci s nůžkami v kadeřnictví, kde pracovala její matka. Rozhodla se však vydat jinou cestou,...

Skotští dudáci zahráli Hradní stráži při střídání

Pražský hrad

Polední střídání vojáků Hradní stráže v pátek výjimečně doprovodila skotská vojenská hudba. Na slavnostním střídání...

Praha 1 chce omezit alkohol na dalších místech, nová vyhláška má zpoždění

Bronislav Žyla má v 37 vitrínách 4 459 miniaturních lahviček s alkoholem.

Praha 1 chce přidat další lokality v centru města do seznamu míst, kde se podle stávající vyhlášky nesmí pít alkohol na...

Najdete na iDNES.cz