Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šedesát mozků začalo radit Praze, jak se stát moderní metropolí

  11:44aktualizováno  11:44
Praha hledá cestu, jak se stát moderním evropským městem. Pomoci jí mají desítky expertů takzvané Metropolitní ozvučné desky. Poprvé se sešli v sobotu. Členy poradního týmu, který dal dohromady náměstek primátora Tomáš Hudeček, jsou architekti, sociologové, ale i teolog.
Hlavní iniciátor skupiny MOZD doufá, že právě tato široká intelektuální skupina dokáže nalézt kompromis a těm odpovědným - politikům a úředníkům, napovědět či je konstruktivně zkritizovat. (Ilustrační foto)

Hlavní iniciátor skupiny MOZD doufá, že právě tato široká intelektuální skupina dokáže nalézt kompromis a těm odpovědným - politikům a úředníkům, napovědět či je konstruktivně zkritizovat. (Ilustrační foto) | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Na konci minulého roku přišel Hudeček s tím, že Praha se vyvíjí bezmyšlenkovitě, zmítá se v honbě za ziskem developerů, v nekompetentních prohlášeních občanských sdružení či se "babrá" ve zdlouhavých procesech schvalování na úřadech. Tím podle něj ztrácí dech a zaostává za moderními evropskými metropolemi (proč tým vznikl, čtěte zde).

"Svůj díl viny nese každý, ale nejvíce za zmíněné problémy mohou politici, kteří často rozhodují nekompetentně, neodborně až naivně a kolikrát účelově a korupčně," řekl v sobotu na prvním jednání skupiny architekt a bývalý primátor Prahy Jan Kasl, jeden ze členů Metropolitní ozvučné desky (MOZD).

Co je to MOZD

Skupina asi 60 expertů. Architekti, inženýři, sociologové, developeři, urbanisti či historici. Neplacená funkce je založena na vážnosti jmen členů. Čtyřikrát ročně budou řešit zásadní otázky rozvoje města. Na podněty mají reagovat politici. Tým se má pravidelně obměňovat.

On i jeho kolegové se v následujících letech pokusí přijít na způsob, jak tyto symptomy nemocné metropole vyléčit. "Prosím, abyste k tomuto uskupení nepřistupovali zatíženi předsudky," apeloval na šest desítek odborníků současný primátor Bohuslav Svoboda.

V mnoha případech se totiž jedná o lidi, kteří stávají proti sobě. Zástupci občanských sdružení proti developerům, architekti proti ekonomům a tak dále.

Hlavní iniciátor skupiny MOZD, radní Hudeček, nicméně doufá, že právě tato široká intelektuální skupina dokáže nalézt kompromis a těm odpovědným - politikům a úředníkům - napovědět či je konstruktivně zkritizovat.

Sobotní jednání zatím jen obecně naznačilo, jak by vše mohlo v budoucnu vypadat. Konkrétnější otázky se budou probírat na dalších dvou letošních schůzkách MOZD.

Poradní skupinu mají i v nizozemském Rotterdamu.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

Matka dítěti píchala inzulin kvůli sociálním dávkám. Zvrácené, řekl soudce

(Ilustrační snímek)

Vážné hypoglykemické záchvaty prožil pětiletý chlapec, kterému jeho matka, osmatřicetiletá Eva B., podle spisu naprosto...

Zachránili jsme je, hájí se aktivistky viněné z krádeže farmářových psů

Západosibiřská lajka

U Okresního soudu v Benešově začalo hlavní líčení v kauze ukradených psů ze statku v Jankově. Obžalovaní jsou...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz