Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zanedbané koně mohou zachránit veterináři, majitelé jsou v exekuci

  8:59aktualizováno  8:59
O jezdecký klub Chvojen na Benešovsku, kde už léta živoří desítky zanedbaných koní, se znovu zajímá veterinární správa. Po kontrole může nařídit náhradní péči, pozastavení činnosti či snížení počtu zvířat. Pomoc zvířatům nabízejí i čtenáři iDNES.cz a MF DNES.

Koně jsou podvyživení a zanedbaní. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Majiteli koní v Chvojenu jsou manželé z Belgie. Většinu času však pobývají v zahraničí. O zvířata se tu místo nich stará chovatelka. A situace kolem zanedbaných koní se vleče už několik let. Krajská veterinární správa Středočeského kraje o problému ví a snaží se ho řešit.

"Ten problém sledujeme už od roku 2006, za tu dobu proběhlo už několik pokusů, jak situaci zlepšit. Například občanské sdružení Ochrana fauny tam v roce 2011 zaváželo krmení, chovatelka je ale nakonec obvinila, že bylo shnilé a koně po něm měli koliku," řekla iDNES.cz Jiřina Sedláková z krajské veterinární správy.

Krajská veterinární správa teď nově vyzvala chovatelku, aby 19. listopadu umožnila podrobnou kontrolu jednotlivých koní. Na namátkové kontrole tam úředníci byli minulý týden. Konstatovali mírně až středně zhoršený výživný stav zvířat. To jim však prý neumožňuje zasáhnout.

O jezdecký klub se kvůli zuboženému stavu koní zajímá veterinární správa.

"Máme jejich registr z letošního května. Budeme si je postupně odškrtávat. Pokud budou nějací chybět, budeme požadovat vysvětlení, kam se poděli. Jestli zjistíme závažná pochybení, můžeme jednat: nařídit zajištění náhradní péče, pozastavení činnosti do doby odstranění závad anebo snížení počtu chovaných zvířat," vyjmenovala Sedláková.

Situaci pak bude muset řešit příslušný městský úřad, v tomto případě tedy úřad v Benešově. Pokud by pro koně zajistil náhradní péči, musel by hradit náklady na ustájení, které činí 2 až 7 tisíc korun měsíčně za jedno zvíře. Ty by pak zpětně vymáhal po majiteli, potažmo chovatelce koní. Ti všichni jsou však exekučně stíháni. Vyplývá to z dokumentů, které má MF DNES k dispozici.

Výběh je ve špatném stavu, koně nemají ani přístřešek

Úřad by nemohl koně odebrat, ale pouze je umístit do náhradní péče. Pokud by majitel později prokázal, že odstranil nedostatky, mohl by požádat o navrácení zvířat. I proto se případ týraných koní táhne tak dlouho.

Poslanci před nedávnem projednávali pozměňovací návrh, aby v případě, že majitel náklady za náhradní péči nezaplatí, proběhla exekuce, nebo aby zvířata propadla novému chovateli. Novela však přijata nebyla. "Teď se v tom budeme plácat další tři roky, než bude moct být podán nový návrh na změnu," dodala Sedláková.

Situace na statku Chvojen se snad začne řešit po kontrole krajské veterinární správy. Do té doby radí Jiřina Sedláková lidem, kteří by zuboženým koním chtěli pomoci, aby se obrátili na odbor životního prostředí benešovského městského úřadu. Pomoc nabídli také čtenáři iDNES.cz a MF DNES, někteří z nich by se prý o část koní klidně postarali.

Podle lidí, kteří chov na statku na vlastní oči viděli, mají koně katastrofální výběh, jsou bez přístřešku, evidentně bez vody i bez žrádla, tudíž podvyživení. Někteří z nich kulhají nebo mají na těle neošetřené rány. Místní lidé tvrdí, že koní tu původně bylo mnohem víc, plno jich však prý uhynulo.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Lídr Pirátů doufá v pražskou vládu bez kmotrů, tramvaje by vedl okruhem

Kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Piráti.(17.9.2018)

Nebudou jen křiklouny z opozice. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib je přesvědčen, že jeho strana zvládne i vládnout. Vystudovaný...

Kamion naboural na D8 do auta silničářů, provoz stojí v obou směrech

Nehoda bagru a sanitky na dálnici D5 u Rudné (26. července 2016)

Dálnici D8 na 22. kilometru zastavila nehoda kamionu, který se srazil s vozidlem silničářů. Řidiče kamionu odvezla...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz