Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve statku Chvojen zbylo z 65 jen 12 koní. Další jsou neznámo kde

  19:25aktualizováno  19:25
Krajská veterinární správa našla při oficiální kontrole na statku Chvojen, kde žilo ještě před dvěma týdny 65 zanedbaných a podvyživených koní, jen 12 zvířat. Chovatelka, která měla u kontroly být a doložit, kam ostatní koně zmizeli, na statku nebyla. Veterinářům se podařilo vypátrat pouze 26 přemístěných koní.

Na zanedbané a viditelně podvyživené koně na statku Chvojen u Benešova upozornila iDNES.cz koncem října jedna ze čtenářek. Reportér, který se do Chvojenu vydal spolu s kameramanem, na místě našel 65 koní v naprosto nevyhovujících podmínkách (více čtěte zde).

Podle místních lidí je situace na statku stejná už několik let a nikdo ji neřeší. Vlastníky koní je několik různých majitelů, vesměs zahraničních. Jedním z nich je i belgický právník, jehož dnes už bývalá manželka Alexandra Schoesetters je chovatelkou koní, a nese za ně tím pádem plnou zodpovědnost.

Zástupci Krajské veterinární správy Středočeského kraje přijeli na statek začátkem listopadu. Ke kontrole je vyzvala policie, která obdržela na chovatelku koní trestní oznámení pro zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

"Našli jsme tu celkem 65 koní se zhoršeným výživným stavem, tři z nich byli v natolik špatném stavu, že jsme navrhli jejich odebrání chovateli a umístění do náhradní péče," řekl tehdy iDNES.cz ředitel Krajské veterinární správy Zdeněk Císař s tím, že správa zaslala veškeré závěry kontroly a spolu s nimi i podnět k řešení na městský úřad v Benešově, pod který obec Chvojen spadá.

Koně po návštěvě policie a veterinářů zmizeli

O pár dní později informoval jeden ze čtenářů redakci iDNES.cz, že koně ze statku zmizeli. O jejich převozu nevěděli nic ani pracovníci veterinární správy, ani policie. Pouze místní obyvatelé potvrdili, že majitel koně v noci převezl neznámo kam.

Krajská veterinární správa se na zatím poslední oficiální kontrolu vydala v pondělí 19. listopadu. Chovatelka Alexandra Schoesetters oznámení o kontrole přijala a telefonicky přislíbila, že se jí zúčastní. "Když jsme však na kontrolu přijeli, na statku nebyla. Ke koním nás pustil jejich belgický majitel, který ovšem nemluví česky a nemá ke koním ani žádné doklady," řekl iDNES.cz Zdeněk Císař.

Podle jeho slov našli na místě z původních 65 pouze 12 koní a navíc jednoho poníka. "Zvířata byla v dobrém stavu, byla ustájena ve vyhovujícím prostředí a k dispozici měla dostatek krmení i vody," uvedl po kontrole Císař. Majitel jim prý řekl, že se chce o koně postarat a dát vše do pořádku.

O zvířatech, kteří ze statku zmizeli, však mluvit nechtěl. "Nic jsem s nimi neudělal. Já se tady pouze starám o koně a zbytek musíte prodiskutovat s chovatelkou, pokud vám něco řekne," byla jediná odpověď, kterou reportér dostal na otázku, co se zvířaty udělal.

Od lidí, kteří se o případ týraných koní ve Chvojenu zajímají, se pracovníci veterinární správy dozvěděli o několika místech, kde by koně mohli být. "Na statku v obci Nesvačily jsme objevili 8 koní. Dalších 18 je ustájených na statku v obci Tuchyně, z toho jeden, který měl být majitelům z nařízení veterinární správy odebrán," řekl Císař. Pro toho však chovatelka podle informací iDNES.cz nedávno někoho poslala a nechala odvézt neznámo kam.

Dalšího jednoho koně chovatelce odebral městský úřad v Benešově, který ho přesunul do náhradní péče na Příbramsko do útulku pro týraná hospodářská zvířata v obci Hrachov.

Veterinární správa navštívila i další lidmi označená místa, kam se koně ze Chvojenu měli přesunout. Nikde jinde však už žádná zvířata nenašla. "Budeme teď po koních i nadále pátrat a celou záležitost kolem jejich převozu prošetřovat," uvedl Císař.

Chovatelce koní, která veterinářům neumožnila kontrolu zvířat, uloží správa v pořadí už několikátou pokutu. Vzhledem k tomu, že je na Alexandru Schoesetters uvaleno již několik exekucí, je pravděpodobné, že ani tuto nezaplatí.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Asi třináctiletého chlapce srazilo auto v pražských Jinonicích, nehodu nepřežil. Okolnosti srážky řeší policie, která...

Učitel se vyhýbá trestu za prodej drog studentům. Utekl přes střechu školy

Noční zátah na bývalého zaměstnance střední školy odsouzeného za prodej drog

Mladoboleslavští policisté ve středu vyjeli v obci Skalsko pro muži, který je odsouzený za prodej drog studentům na...

Najdete na iDNES.cz