Parkování u pražských nemocnic se pacientům značně prodraží. (Ilustrační snímek)

Parkování u pražských nemocnic se pacientům značně prodraží. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

U pražských nemocnic se parkuje dráž než v centru města

  • 67
Parkování u pražských nemocnic je často dražší než v centru. Například ve Všeobecné fakultní nebo Thomayerově nemocnici stojí hodina parkování 80 korun, na Václavském náměstí zaplatí řidiči polovinu. Nemocnice se tak brání, aby z nich nebyla odstavná parkoviště. A také si přivydělávají.

"Parkování jsme zpoplatnili proto, aby se z naší nemocnice nestalo odstavné parkoviště," brání ekonomickou strategii nemocnice v Krči její mluvčí Martina Štanclová a odkazuje na problematické umístění zdravotnického zařízení. Kolem nemocničního areálu pravidelně každé ráno projíždějí od jihu desetitisíce středočeských řidičů.

Jenomže pacienti, kteří do nemocnice autem přijet musí, zaplatí za parkování víc, než je únosné.

"Byla jsem na kontrole před porodem, a protože v porodnici se vždycky dlouho čeká, platila jsem jen za parkování 130 korun," stýská si Ivana, která co nevidět přivede na svět třetí dítě v nemocnici na Bulovce.

Peníze za parkovné pomáhají plnit nemocniční pokladny

"Je to také jeden ze zdrojů příjmu nemocnice," přiznává mluvčí vinohradské nemocnice Lukáš Matýsek. Od řidičů prý ročně vyberou tři a půl milionu korun, které obratem vkládají do oprav a údržby rozsáhlého areálu.

Na Bulovce teď měsíčně vydělávají na parkování kolem půl milionu, v Krči jsou to 2 miliony za rok.

Přeborníkem, který v hlavním městě inkasuje z parkovného nejvíc, je Fakultní nemocnice Motol. I když za hodinu v garážích nebo na odstavných plochách zaplatí šoféři "jen" třicet korun, vydělá špitál za rok celkem 12 milionů.

"Nejvyšší kontrolní úřad nám aspoň nemůže vytknout, že nehospodaříme řádně se svěřeným státním majetkem," podotýká mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Vybrané peníze podle ní jdou na veškeré opravy silnic, jejich údržbu, dopravní značky a samozřejmě také rozšiřování parkovacích míst.

Parkování zdarma nabízí Homolka, nejspíš ne nadlouho

Zatímco v Praze se průměrně hodinové sazby za auto stojící u nemocnice pohybují mezi třiceti a padesáti korunami, v dalších velkých českých a moravských nemocnicích by takové poplatky považovali pacienti za nehorázné.

Například Fakultní nemocnice v Hradci Králové vybírá desetikorunu za půl hodiny, brněnská fakultní nemocnice v Bohunicích má taxu také 20 korun za hodinu, v Pardubicích je to maximálně pětadvacet korun za hodinu při delším parkování. První hodina je ovšem zadarmo.

Přitom jsou i v Praze stále ještě zdravotnická zařízení, která vpouštějí řidiče do svého areálu bez poplatku.

Třeba Nemocnice Na Homolce. Tedy alespoň zatím. "Poplatky se u nás nikdy neplatily, ale kvůli omezenému počtu míst a zájmu, který převyšuje možnosti nemocnice, uvažujeme i my o zpoplatnění parkování," tlumočí mluvčí Jitka Kalousková rozhodnutí stávajícího managementu Homolky. Pravděpodobně se tak stane už letos.