Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha se chystá na zimu, bezdomovce chce posílat i do bunkrů

  8:22aktualizováno  8:22
Praha má nový plán, jak se v nadcházející zimě postará o bezdomovce. Ti budou moci složit hlavu zdarma v noclehárnách, stanech či mobilních kontejnerech. Pro případ extrémních mrazů se počítá s ubytováním v bunkrech. Azylové domy již navyšují kapacity.
Noclehárny, stany, pojízdné kontejnery, bunkry - všude tam letos budou moci pražští bezdomovci přečkat mrazy.

Noclehárny, stany, pojízdné kontejnery, bunkry - všude tam letos budou moci pražští bezdomovci přečkat mrazy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na problematiku bezdomovectví Praha ročně vynakládá okolo dvaceti milionů korun, z toho největší část v zimě. Lidé bez domova jsou právě v tomto období nejvíce ohroženi.

Pokud teplota klesne k minus pěti stupňům, poskytne navíc pražský magistrát na pomoc bezdomovcům mimořádné prostředky a navýší ubytovací kapacity o několik stanů. Ty budou stejně jako loni postaveny na Rohanském ostrově a U Bulhara (více o loňských opatřeních čtěte zde). Letos navíc přibude stan v Kolbenově ulici na Praze 9.

Kromě toho magistrát nakoupil také mobilní kontejnery. Jde o buňky, v nichž je lidem bez domova k dispozici sprcha, umyvadlo, zdroj elektřiny a lůžka pro osm osob. "Výhodou kontejnerů je, že se dají použít okamžitě a mohou se různě přemisťovat po celém území Prahy," uvedl náměstek primátora Ivan Kabický.

Pro případ extrémních mrazů navíc magistrát uvažuje o otevření dvou bunkrů, které v minulosti měly sloužit pro civilní ochranu. O této možnosti však teprve jedná s městskými částmi, není tedy zatím jasné, které bunkry to budou.

Centra pro osoby bez přístřeší najíždí na zimní provoz

Na zimu se chystají i organizace provozující azylové domy a noclehárny, které již nyní pociťují zvýšený zájem lidí bez domova.

Spím na nádraží

Přestože lidé bez domova mohou mrazy přečkat zdarma v azylových domech a noclehárnách, ne všichni této možnosti využijí. "Letos už budu na ubytovně. Nejhorší to je, když člověka pustí z vězení. To nemá kam jít. Já jsem spal tak různě na ulici. I v zimě," vysvětluje před střediskem U Bulhara muž, který si říká Archi.

Jeho společník prý plánuje stejně jako loni odjet na zimu do Španělska. Pokaždé si tam prý najde nějakou práci. Na trvalo tam však zůstat neplánuje.

Další z trojice je starší pán z Rumunska. "Nemám adresu, nemám věci, spím u nádraží," vysvětluje lámanou češtinou. Na zimu však prý ubytování v noclehárně nejspíš využije.

Podle ředitelky spolku Naděje Petry Lakatošové narůstá počet lidí bez domova, kteří vyhledávají jejich pomoc. Naděje poskytuje 150 lůžek v rámci svých nocleháren, azylových domů a bytů. Kapacita je prý vždy zcela naplněná.

Nejvýznamnější změnou pro letošní zimu je výrazné rozšíření provozu denního střediska U Bulhara. Od října je v provozu denně od osmé ranní do osmé večerní, zatímco dříve fungovalo jen ve všední dny do pěti hodin.

"Mohou se tam najíst, vykoupat, převléknout a pak s nimi pracují naši sociální pracovníci. Probíhá tam sociální poradenství, máme psychologa a ordinaci praktického lékaře," uvedla Petra Lakatošová.

Rozšířený provoz se bude Naděje snažit udržet celou zimu. Podle Lakatošové jde totiž o nejrizikovější období. Kromě toho budou pracovníci každý den rozvážet lidem na ulici teplý čaj a polévku, teplé oblečení a spacáky. Spolek proto uvítá jakékoli vyřazené zimní šatstvo. Pražané jej mohou přinést do některého ze středisek Naděje.

Na zimu do Prahy míří bezdomovci z celé země

Podle posledního sčítání lidu je v Praze asi 4 000 lidí bez domova. Těch, kteří žijí během dne především na ulicích, tedy "viditelných" bezdomovců, je kolem 1 500, "neviditelných" v běžném provozu města pak asi 2 500. 

Tento počet se v zimě ještě výrazně navýší, protože se do hlavního města uchýlí mnoho bezdomovců z celé republiky (více čtěte zde). Kapacity nocleháren a dalších zařízení tedy podle Ivana Kabického nikdy nemohou stačit pro všechny. Někteří o ně však nemají zájem.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Asi třináctiletého chlapce srazilo auto v pražských Jinonicích, nehodu nepřežil. Okolnosti srážky řeší policie, která...

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Najdete na iDNES.cz