Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha se chystá na zimu, bezdomovce chce posílat i do bunkrů

  8:22aktualizováno  8:22
Praha má nový plán, jak se v nadcházející zimě postará o bezdomovce. Ti budou moci složit hlavu zdarma v noclehárnách, stanech či mobilních kontejnerech. Pro případ extrémních mrazů se počítá s ubytováním v bunkrech. Azylové domy již navyšují kapacity.
Noclehárny, stany, pojízdné kontejnery, bunkry - všude tam letos budou moci pražští bezdomovci přečkat mrazy.

Noclehárny, stany, pojízdné kontejnery, bunkry - všude tam letos budou moci pražští bezdomovci přečkat mrazy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na problematiku bezdomovectví Praha ročně vynakládá okolo dvaceti milionů korun, z toho největší část v zimě. Lidé bez domova jsou právě v tomto období nejvíce ohroženi.

Pokud teplota klesne k minus pěti stupňům, poskytne navíc pražský magistrát na pomoc bezdomovcům mimořádné prostředky a navýší ubytovací kapacity o několik stanů. Ty budou stejně jako loni postaveny na Rohanském ostrově a U Bulhara (více o loňských opatřeních čtěte zde). Letos navíc přibude stan v Kolbenově ulici na Praze 9.

Kromě toho magistrát nakoupil také mobilní kontejnery. Jde o buňky, v nichž je lidem bez domova k dispozici sprcha, umyvadlo, zdroj elektřiny a lůžka pro osm osob. "Výhodou kontejnerů je, že se dají použít okamžitě a mohou se různě přemisťovat po celém území Prahy," uvedl náměstek primátora Ivan Kabický.

Pro případ extrémních mrazů navíc magistrát uvažuje o otevření dvou bunkrů, které v minulosti měly sloužit pro civilní ochranu. O této možnosti však teprve jedná s městskými částmi, není tedy zatím jasné, které bunkry to budou.

Centra pro osoby bez přístřeší najíždí na zimní provoz

Na zimu se chystají i organizace provozující azylové domy a noclehárny, které již nyní pociťují zvýšený zájem lidí bez domova.

Spím na nádraží

Přestože lidé bez domova mohou mrazy přečkat zdarma v azylových domech a noclehárnách, ne všichni této možnosti využijí. "Letos už budu na ubytovně. Nejhorší to je, když člověka pustí z vězení. To nemá kam jít. Já jsem spal tak různě na ulici. I v zimě," vysvětluje před střediskem U Bulhara muž, který si říká Archi.

Jeho společník prý plánuje stejně jako loni odjet na zimu do Španělska. Pokaždé si tam prý najde nějakou práci. Na trvalo tam však zůstat neplánuje.

Další z trojice je starší pán z Rumunska. "Nemám adresu, nemám věci, spím u nádraží," vysvětluje lámanou češtinou. Na zimu však prý ubytování v noclehárně nejspíš využije.

Podle ředitelky spolku Naděje Petry Lakatošové narůstá počet lidí bez domova, kteří vyhledávají jejich pomoc. Naděje poskytuje 150 lůžek v rámci svých nocleháren, azylových domů a bytů. Kapacita je prý vždy zcela naplněná.

Nejvýznamnější změnou pro letošní zimu je výrazné rozšíření provozu denního střediska U Bulhara. Od října je v provozu denně od osmé ranní do osmé večerní, zatímco dříve fungovalo jen ve všední dny do pěti hodin.

"Mohou se tam najíst, vykoupat, převléknout a pak s nimi pracují naši sociální pracovníci. Probíhá tam sociální poradenství, máme psychologa a ordinaci praktického lékaře," uvedla Petra Lakatošová.

Rozšířený provoz se bude Naděje snažit udržet celou zimu. Podle Lakatošové jde totiž o nejrizikovější období. Kromě toho budou pracovníci každý den rozvážet lidem na ulici teplý čaj a polévku, teplé oblečení a spacáky. Spolek proto uvítá jakékoli vyřazené zimní šatstvo. Pražané jej mohou přinést do některého ze středisek Naděje.

Na zimu do Prahy míří bezdomovci z celé země

Podle posledního sčítání lidu je v Praze asi 4 000 lidí bez domova. Těch, kteří žijí během dne především na ulicích, tedy "viditelných" bezdomovců, je kolem 1 500, "neviditelných" v běžném provozu města pak asi 2 500. 

Tento počet se v zimě ještě výrazně navýší, protože se do hlavního města uchýlí mnoho bezdomovců z celé republiky (více čtěte zde). Kapacity nocleháren a dalších zařízení tedy podle Ivana Kabického nikdy nemohou stačit pro všechny. Někteří o ně však nemají zájem.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

Oslavy výročí Československa potrvají měsíc, budou festivalem v ulicích

orloj, Praha

Národní oslavy sta let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského orloje a vyvrcholí 27. a 28. října...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Najdete na iDNES.cz