Z výstavy věnované Marilyn Monroe

Z výstavy věnované Marilyn Monroe | foto: Muzeum Salvatore Ferragamo

O zmizení výstavy s Marilyn nám řekla až policie, hájí se obžalovaní

  • 0
Artefakty hollywoodské hvězdy Marilyn Monroe a další věci za miliony korun zmizely před třemi lety z kamionů, které je vezly na výstavu. Teď se kauzou se opět začal zabývat Městský soud v Praze. Státní zástupce viní z podvodu Eugena Čergeho, Milana Kožinu a Milana Horta.

Hrozí jim až deset let vězení. Jeden rozsudek už padl, ale Vrchní soud v Praze nařídil výslechy dalších svědků

„Musíme znovu zjistit skutkový stav, či to, zda se jedná o organizovanou skupinu,“ vysvětlil mimo jiné soudce Tomáš Kubovec.

Podílnictví, nikoli podvod

V kauze ukradené výstavy Marilyn Monroe a dalších předmětů padl první verdikt již loni na počátku listopadu. Senát městského soudu tehdy Eugena Čergeho a Milana Kožinu poslal na pět za mříže. Josef Hort si vyslechl tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let. Podle ortelu se však nejednalo o podvod, ale podílnictví.

„Za dané důkazní situace nemůže obžaloba pro podvod obstát. Nebylo prokázáno, že by to byli obžalovaní, kdo odklonili kamiony, ani že by jednali jako organizovaná skupina,“ uvedl v listopadu mimo jiné ve zdůvodnění rozsudku soudce Tomáš Kubovec. Ani policejní odposlechy, který patřily k hlavním důkazům obžaloby, nedokazovaly podíl obviněných na tom, že by přesměrovali náklady. Proti rozsudku se odvolala žalobkyně i obžalovaní k Vrchnímu soudu v Praze. Ten letos verdikt zrušil a nařídil nové projednávání kauzy.

Podle vyšetřovacího spisu jsou v pozadí odkloněných a vykradených kamionů neznámí zločinci ze Slovenska. Ti měli získat kontrolu nad přepravní firmou Manage Log. Jejím jménem vzápětí reagovali na zakázky na spedičním portálu Raaltrans. Tímto způsobem se dostávali k informacím o přepravovaných zásilkách a naváděli je do skladiště v holešovickém přístavu.

Tak se měli podle obžaloby zmocnit zboží za 8,9 milionů korun. Čerge, Kožina a Hort byly podle státního zástupce české spojky, které se fyzicky podílely na překládání zboží z odkloněných kamionů. Mezi stovkami položek byly i předměty z výstavy o Marilyn Monroe, které na jaře 2013 mířily z Florencie do Prahy.

Tak zmizel i vějíř s ptačím peřím, pozvánka od prezidenta J. F. Kennedyho, pohovka, fotografie a další věci z majetku proslulé hollywoodské star.

Kromě toho se z „vybílených“ náklaďáků v inkriminované době ztratily i čistě prozaické věci, například desítky barelů s tabákovou esencí určených pro kutnohorskou továrnu, skládací křesla do hobbymarketů, elektroinstalace, kosmetika, osvěžovače vzduchu na WC nebo plastový granulát. Většinu zboží se podařilo policii nalézt.

Byli jsme jen skladníci

„V životě mne nenapadlo, že to zboží bylo kradené,“ zopakoval při novém výslechu Milan Kožina. Ten připouštěl, že se podílel na vykládkách zboží, třeba toaletního papíru, čokolád či dětských stavebnic.

Považoval to však jen za přivýdělek. Odměnu dostával v penězích, ale občas také ve spotřebním zboží. Třeba čokoládách.

„Že se přitom vykládaly věci z výstavy Marilyn Monroe, to jsem dozvěděl až od policie,“ zdůraznil svou nevinu Kožina.

Vinu odmítají také ostatní obvinění. „S panem Kožinou se znám jen přes tenis, nikdy jsme spolu nepodnikali,“ uvedl také Čerge.

Před soudem vystoupil také šéf holešovického skladu, kde se před třemi odehrála osudná překládka zboží z odkloněných náklaďáků.

„Přeložení nákladu z kamionu na kamion zprostředkoval Josef Hort. Ani on však neznal původ zboží. Až o několik dní později jsem se dozvěděl, o jaký jde průser,“ konstatoval svědek.

Soud dnes vyslechl také jeho podřízeného, skladníka, který se fyzicky podílel na manipulaci se zbožím. Ten podle své výpovědi poznal, že se jí zúčastnil i Kožina a Čerge. Čerge jeho výpověď kategoricky popřel. Na svědka dokonce podal trestní oznámení pro křivou výpověď, které však státní zástupce zamítl.

Předseda senátu nařídil nové hlavní líčení na dva dny. Vyslechnuti by měli další svědci a konstatovány důkazy, jak to nařídil vrchní soud. Některé svědky by mohla doprovodit i policejní asistence.