Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co ještě pojmenovat po Havlovi? Středočeští starostové čekají na ulice

  10:52aktualizováno  10:52
Ve Středočeském kraji nesou jméno bývalého prezidenta dvě školy, v Poděbradech a v Kralupech nad Vltavou. Roztoky mají ulici Václava Havla. Brzy po Havlově úmrtí se mluvilo o přejmenování ulic nebo náměstí i v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi, Kladně a dalších městech. Teď čekají na nové ulice.

Škola v Poděbradech nese jméno zesnulého exprezidenta Václava Havla. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Vedení Mělníku chce po Václavu Havlovi pojmenovat most. Je ale ve vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic, proto potřebují jeho souhlas. Navíc město chce, aby se stavba ještě předtím opravila.

"Pokud by se na most umístil název Václava Havla, tak aby to mělo nějakou důstojnost, aby se nevěsil na dvacet let starou konstrukci," podotkl starosta Mělníka Ctirad Mikeš.

Most byl postaven v 90. letech minulého století, proto by podle Mikeše bylo právě jeho přejmenování symbolické.

Nová jména ulic znamenají nové doklady. To se radnicím nelíbí

Přejmenováním ulic se loni zabývali i v Kutné Hoře a Mladé Boleslavi. 

"Měli jsme návrh od jedné organizace, která chtěla přejmenovat jedno z náměstí. Tehdy jsem jim řekl, ať podají žádost, ale že rada to bude velmi zvažovat, protože přejmenování místa, kde bydlí lidé, znamená problémy," vysvětlil primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Obyvatelé by si museli předělat veškeré doklady. Nwelati je proto spíše nakloněn pojmenování případné nové ulice nebo nové instituce. Podobně to řeší Kladno.

Po Václavu Havlovi pojmenovali ulici představitelé Roztok. Přestože už předtím nesla jméno Kuželova, je nová a na své obyvatele teprve čeká.

První Havlova škola: děti obklopily prezidenta betlémem

Vůbec první místo, které přijalo prezidentovo jméno, byla základní škola v Poděbradech. S novým názvem se prý všichni rychle sžili. 

"Mám pocit, jako by ten nápis byl na škole už několik let," zmínil po necelém roce od pojmenování základní školy v Poděbradech ředitel Vlastimil Špinka.

Žáci si celý uplynulý rok Havlovu osobnost připomínali. Kromě nápisu na škole nainstalovali dvě obrovské fólie na skleněné výplni vestibulu, které Havla připomínají. Obsahují informace z jeho života, fotokopii textu, který jako žák poděbradské koleje napsal, nebo třeba fotografii, na které přijímá čestné občanství Poděbrad. 

"Když děti vyráběly betlém, každá třída jednu postavu, tak přemýšlely, kam ho umístí. Školní parlament došel k tomu, že nejčestnější místo je u fólií. Děti povídaly, že by se to panu Havlovi určitě líbilo," poznamenal Špinka.

Spontánně vzniklo i další místo na chodbě školy, kam umístili obrovskou fototapetu s Havlovou chatou na Hrádečku a se srdcem, které tam v létě bylo nainstalované. Jsou tam i fotky ze dne přejmenování školy i něco z dob, kdy byl Havel disidentem, i z dob prezidentství.

V Kralupech nad Vltavou změnili název Základní školy Revoluční na Václava Havla teprve před měsícem.

"Je brzy hodnotit, jestli se název vžil, ale už ho oficiálně používáme a i děti si zvykly říkat, že chodí do školy Václava Havla," řekl starosta Petr Holeček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Lídr Pirátů doufá v pražskou vládu bez kmotrů, tramvaje by vedl okruhem

Kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Piráti.(17.9.2018)

Nebudou jen křiklouny z opozice. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib je přesvědčen, že jeho strana zvládne i vládnout. Vystudovaný...

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

Najdete na iDNES.cz