Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek | foto: Jiří Švorc, Xman.cz

Kvůli viru máme obavy i o slůně Situ, prevence však není, říká šéf zoo

  • 17
O virovém onemocnění, na které v pražské zoo uhynula slonice Tonya, toho odborníci zatím příliš nevědí. Ředitel zahrady Miroslav Bobek připustil, že má určitou obavu o její mladší sestru, slůně Situ. "To, zda v těle virus má, nemůžeme s jistotou určit. Ale i kdyby tomu tak bylo, nemohli bychom s tím nic dělat," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz .

Z čeho usuzujete, že Tonya uhynula na sloní herpes?
Podle příznaků a rychlosti průběhu onemocnění. Nejdřív přišly trávící potíže, pak příznaky koliky, apatie, vřídky na jazyku, zmodrání jazyka... Těch příznaků je celá řada, ale tím, jak to šlo rychle, tak se bohužel jeví pravděpodobné to, že to byl sloní herpes.

V pražské zoo uhynula čtyřletá slonice Tonya

Pokud se to potvrdí, kde se slonice virem nakazila?
Předpokládá se, že sloni tyto viry v sobě mají. U mladých zvířat se ale stane, že se aktivují. O této nemoci se ví ale poměrně málo, takže těžko říci, kde se mohla nakazit. Nejspíš si to přivezla už z Rotterdamu, to je velmi pravděpodobné. Rotterdam je v dlouhé řadě zoologický zahrad, kde se herpes objevil. Toto onemocnění je ale i ve volné přírodě. Je to nákaza, která se někde rozjede a u které není jasné, z jakých příčin. Je to smrtelné onemocnění, jehož léčba je velmi obtížná a šance na záchranu zvířat je minimální.

Mají-li v sobě tento virus všichni sloni, znamená to, že bezprostředně není ohrožen zbytek sloní skupiny?
Nechci tvrdit, že není ohrožen. V citlivém věku je sestra Tonyi, Sita. U ní pochopitelně obavy máme. Slonů v lidské péči ale už uhynulo hodně a většinou nedocházelo k sériovým nákazám a úmrtím. V naprosté většině případů uhynul jeden slon a nedošlo k sériové nákaze. Jen výjimečně došlo v řádu měsíců k dalšímu úmrtí. Alespoň, co o tom vím.

Jestliže ta nemoc není prakticky léčitelná, máte možnost nějaké prevence u Sity?
Prevence možná není. Dokonce není možné, podle toho, co víme, s jistotou určit, zda tento virus v těle má, či nikoliv. Ale i kdyby měla, tak bychom s tím nemohli nic dělat. Je možné se pouze pokoušet o léčbu v situaci, kdy se objeví první příznaky. Pak ti sloni dostávají masivní a dlouhodobé dávky antivirotik. Ale velký problém je, že příznaky jsou velmi podobné běžným potížím, které sloni mívají. Je tedy těžké nemoc rozlišit a zvířatům nedat léky zbytečně. Čím později se však antivirotika nasadí, tím hůře. Jenže v případě Tonyi byl průběh nemoci ani ne 48 hodin. Druhý problém je, že i když se antivirotika nasadí velmi brzo, šance, že se z nemoci slon dostane, je zhruba deset procent. Jenže sloni se chovají v chráněném kontaktu a se Sitou není možné manipulovat příliš jednoduše. To léčbu a nasazení léčiv komplikuje.

Měli jste při tom rychlém průběhu vůbec možnost antivirotika Tonye nasadit?
Ne. Ona je také v chráněném kontaktu a musela by se uspávat a pak by se to do ní muselo pumpovat. V pondělí odpoledne jsme příznaky řešili a v tu dobu mohlo jít o zcela běžnou koliku. Pak to ale vzalo velmi rychlý obrat a už to nemělo smysl zkoušet.

Co úhyn slona pro zoo znamená?
My hlavně teď řešíme odběr vzorků, aby se prověřilo, zda to byl sloní herpes, jaký jeho typ a podobně.

Proč vzorky pošlete na tři pracoviště?
To se dělá vcelku běžně, že více laboratoří zpracovává vzorky.