Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Audiodrama o válečné tragédií v Lidicích nezazní. Místní ho odmítli

  18:58aktualizováno  18:58
Unikátní projekt zvukového dramatu Rozeznění, které mělo poprvé zaznít při příležitosti 70. výročí vypálení Lidic, zatím nebude. Pamětníci a jejich pozůstalí s jeho vznikem nesouhlasili. Nahrávka, která měla přiblížit atmosféru života v obci těsně před tragickým 10. červnem 1942, podle nich události zkresluje.

Synonymem pro odplatu za smrt Heydricha se stalo jméno obce Lidice. Devátého června 1942 tuto středočeskou vesnici obklíčili němečtí vojáci. Začali oddělovat muže nad 15 let, kteří byli určeni k popravě. | foto: Post Bellum

Projekt měl díky využití GPS navigace umožnit návštěvníkům Lidic, aby si ve sluchátkách poslechli vyprávění, které se váže přesně k danému místu v obci před její likvidací. A zároveň i zvuky, které možná právě na tomto místě zaznívaly. Startovat měl právě tento týden, v den sedmdesátého výročí vyhlazení obce.

Proti se postavili pozůstalí a potomci obětí i sama obec Lidice. Odpor vyvrcholil peticí, a tak bylo spuštění technicky unikátního projektu za zhruba tři miliony korun odsunuto na podzim. Místní lidé vytýkají autorům zejména to, že se nedrží jen historických faktů.

Na chystané nahrávce se výpovědi pamětníků střídají se smyšlenými a umělecky zpracovanými audioscénkami, které namluvili herci. A právě to se odpůrcům projektu nelíbí především.

"Chceme, aby se lidé dozvěděli, jak to tehdy bylo. Ne aby slyšeli nějakou pohádku, která se bude říkat nad hrobem mého pradědečka," řekla Klára Kalibová, pravnučka jednoho z popravených lidických mužů.

"Jedná se o umělecké dílo. Kde může, tam se samozřejmě drží faktů. Všude to ale nejde," vysvětlil Jan Havlíček ze sdružení Sonosféra, které projekt připravilo. "Místní chtějí, aby tam ta umělecká linka nebyla, aby to byl jen autentický výklad, co se kde stalo a jaký byl osud těch lidí," dodal.

Autoři projektu slíbili, že nahrávku upraví

Havlíček přiznává, že odmítavá reakce místních lidí ho pořádně zaskočila. Projekt totiž vznikal dva roky a podílelo se na něm asi šedesát herců, kteří záznamy namlouvali česky i německy.

Projekt Rozeznění

* Vznikl ze soukromé iniciativy sdružení Sonosféra.
* Využívá unikátní technologii: pomocí GPS navigace se ve sluchátkách ozývá vyprávění, které se váže přesně k danému místu v obci před její likvidací.

CO ODPŮRCŮM VADÍ:

* Historická nepřesnost: autentické vzpomínky jsou kombinovány s vymyšleným vyprávěním.
* Jde o uměleckou licenci, která klade důraz na atmosféru, nikoli na autenticitu.

O tom, že po technické stránce je projekt zajímavý, místní nepochybují. Ale od počátku jim vadilo, že s nimi autoři málo komunikují. "Musíte si to tu prožít. Jezdit sem, vnímat atmosféru místa, mluvit s místními, nechat to na sebe působit. Bez toho to nejde," řekl ředitel památníku Lidice Milouš Červencl.

Po týdnech tahanic tedy autoři Rozeznění ustoupili a spuštění projektu odložili. "Chceme místním vyjít vstříc, takže to budeme upravovat až do září," dodal Havlíček.

Problém však je, že na projektu se podílelo množství sponzorů, a tak se na tento týden naplánovala prezentace alespoň pro ně. Ale i o ni se nyní vede boj. "Je zde nyní mnoho pietních akcí, tak je těžké zvolit termín," řekl opatrně Červencl.

Podle Kalibové je třeba zachovat pietní charakter místa. A brát ohled na pamětníky. "Moje babička, jedna z lidických žen, dění kolem Lidic stále pozorně sleduje," dodala.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Najdete na iDNES.cz