Synonymem pro odplatu za smrt Heydricha se stalo jméno obce Lidice. Devátého...

Synonymem pro odplatu za smrt Heydricha se stalo jméno obce Lidice. Devátého června 1942 tuto středočeskou vesnici obklíčili němečtí vojáci. Začali oddělovat muže nad 15 let, kteří byli určeni k popravě. | foto: Post Bellum

Audiodrama o válečné tragédií v Lidicích nezazní. Místní ho odmítli

  • 7
Unikátní projekt zvukového dramatu Rozeznění, které mělo poprvé zaznít při příležitosti 70. výročí vypálení Lidic, zatím nebude. Pamětníci a jejich pozůstalí s jeho vznikem nesouhlasili. Nahrávka, která měla přiblížit atmosféru života v obci těsně před tragickým 10. červnem 1942, podle nich události zkresluje.

Projekt měl díky využití GPS navigace umožnit návštěvníkům Lidic, aby si ve sluchátkách poslechli vyprávění, které se váže přesně k danému místu v obci před její likvidací. A zároveň i zvuky, které možná právě na tomto místě zaznívaly. Startovat měl právě tento týden, v den sedmdesátého výročí vyhlazení obce.

Proti se postavili pozůstalí a potomci obětí i sama obec Lidice. Odpor vyvrcholil peticí, a tak bylo spuštění technicky unikátního projektu za zhruba tři miliony korun odsunuto na podzim. Místní lidé vytýkají autorům zejména to, že se nedrží jen historických faktů.

Na chystané nahrávce se výpovědi pamětníků střídají se smyšlenými a umělecky zpracovanými audioscénkami, které namluvili herci. A právě to se odpůrcům projektu nelíbí především.

"Chceme, aby se lidé dozvěděli, jak to tehdy bylo. Ne aby slyšeli nějakou pohádku, která se bude říkat nad hrobem mého pradědečka," řekla Klára Kalibová, pravnučka jednoho z popravených lidických mužů.

"Jedná se o umělecké dílo. Kde může, tam se samozřejmě drží faktů. Všude to ale nejde," vysvětlil Jan Havlíček ze sdružení Sonosféra, které projekt připravilo. "Místní chtějí, aby tam ta umělecká linka nebyla, aby to byl jen autentický výklad, co se kde stalo a jaký byl osud těch lidí," dodal.

Autoři projektu slíbili, že nahrávku upraví

Havlíček přiznává, že odmítavá reakce místních lidí ho pořádně zaskočila. Projekt totiž vznikal dva roky a podílelo se na něm asi šedesát herců, kteří záznamy namlouvali česky i německy.

Projekt Rozeznění

* Vznikl ze soukromé iniciativy sdružení Sonosféra.
* Využívá unikátní technologii: pomocí GPS navigace se ve sluchátkách ozývá vyprávění, které se váže přesně k danému místu v obci před její likvidací.

CO ODPŮRCŮM VADÍ:

* Historická nepřesnost: autentické vzpomínky jsou kombinovány s vymyšleným vyprávěním.
* Jde o uměleckou licenci, která klade důraz na atmosféru, nikoli na autenticitu.

O tom, že po technické stránce je projekt zajímavý, místní nepochybují. Ale od počátku jim vadilo, že s nimi autoři málo komunikují. "Musíte si to tu prožít. Jezdit sem, vnímat atmosféru místa, mluvit s místními, nechat to na sebe působit. Bez toho to nejde," řekl ředitel památníku Lidice Milouš Červencl.

Po týdnech tahanic tedy autoři Rozeznění ustoupili a spuštění projektu odložili. "Chceme místním vyjít vstříc, takže to budeme upravovat až do září," dodal Havlíček.

Problém však je, že na projektu se podílelo množství sponzorů, a tak se na tento týden naplánovala prezentace alespoň pro ně. Ale i o ni se nyní vede boj. "Je zde nyní mnoho pietních akcí, tak je těžké zvolit termín," řekl opatrně Červencl.

Podle Kalibové je třeba zachovat pietní charakter místa. A brát ohled na pamětníky. "Moje babička, jedna z lidických žen, dění kolem Lidic stále pozorně sleduje," dodala.