Stavby v Michli sloužily v 70. letech dělníkům. Kvůli obsahu azbestu teď straší okolí.

Stavby v Michli sloužily v 70. letech dělníkům. Kvůli obsahu azbestu teď straší okolí. | foto: Michal Šula, MAFRA

„Unimobuňky“ ze 70.let v Michli jsou kvůli azbestu časovanou pumou

  • 2
V pražské Michli stojí polorozbořené budovy, které kdysi sloužily jako ubytovny dělníků. Je jim víc než čtyřicet let. Kvůli vysokému obsahu azbestu však nemohou sloužit ani bezdomovcům. Jejich likvidace zaměstnává hygieniky i úředníky. Mohla by být totiž nebezpečná.

Zbourat nějaký objekt nemusí znamenat jen obyčejné demoliční práce. Například na zbourání "unimobuněk" u Mostu Sue Ryder nedaleko křižovatky ulic Nuselská a Michelská bude třeba použít hermeticky uzavřený, speciálně vytvořený tunel. V něm lidé ve specializovaných oblecích stavbu určenou k demolici opatrně rozeberou.

JAK ŠKODÍ AZBEST

Azbestová vlákna způsobují rakovinu plic, pohrudnice a další choroby. Účinky azbestu se v těle začnou projevovat až za 30 či 50 let. V Česku se používal při některých stavbách v 70. letech, nyní je ve většině vyspělých zemí zakázán.

Vše mělo být hotové do konce října. Teď už je jisté, že tento termín dodržen nebude.

Maximální opatrnost je nezbytná. Polorozbořené unimobuňky sloužící v 70. letech jako ubytování dělníkům, kteří stavěli v oblasti metro, totiž ohrožují okolí azbestem. A ten by při běžném bourání představoval kvůli nebezpečným vláknům, která se při manipulaci uvolňují, nebezpečí.

"Unimobuňky se nacházejí jak na pozemcích Prahy 4, tak částí na soukromém pozemku. Před deseti lety vyhořely. Až v roce 2008, když je chtěla Praha 4 odstranit, hygienik zjistil, že stavba je ekologicky závadná, protože obsahuje azbest. Bylo zřejmé, že likvidace tedy nebude zcela jednoduchá, ale přesto nechápu, proč stavba chátrala další dva roky, navíc nijak speciálně označená," napsal MF DNES čtenář, který si přeje zůstat v anonymitě.

S bouráním buněk už se mělo začít

Ukázalo se, že na likvidaci problematických unimobuněk vydal přitom stavební odbor Prahy 4 rozhodnutí. Zlikvidovány měly být do 31. října. Protože ale likvidační práce, které by podle odhadů mohly trvat zhruba měsíc, ještě ani nezačaly, je zřejmé, že termín dodržen nebude.

"Ano, dojde ke zdržení. O problému víme, v minulých letech jsme oblast zajišťovali plotem, ale vždycky po krátké době zmizel. Několik měsíců nyní jednáme s hygienickou stanicí. Jakmile se podaří naplnit všechny její požadavky, likvidace začne. Doufám, že se to podaří do konce roku," uvedl šéf investičního oddělení Prahy 4 Radim Brouček.

Podle jeho slov byl velký problém třeba i jen najít firmu, která bude schopna azbest ekologicky zlikvidovat.