Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parkoviště ustoupí chodcům. Náměstí v Praze projdou úpravami

  19:13aktualizováno  19:13
Po Malostranském náměstí čekají úpravy i další pražská náměstí. Parkoviště z nich mají ustoupit a vznikne tak víc prostoru pro chodce. A zatímco někde už opravy běží, jinde se s revitalizací začne až za dva roky.

Proměnou projde také Senovážné náměstí. I z něj by v budoucnu mohla zmizet auta. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Karlovo náměstí, Václavské náměstí a Senovážné náměstí. Tři významná pražská místa, která mají společné třeba to, že vznikla za vlády Karla IV., když zakládal Nové Město pražské.

Teď je spojuje ještě jedna věc. Praha je chce upravit tak, aby na nich dostali více prostoru chodci na úkor aut. Stejně jako tomu je na Malostranském náměstí, kde už téměř dva týdny nesmějí stát auta a místo parkoviště vznikl prostor pro židle a stolky.

Zmiňované Karlovo náměstí má již první etapu revitalizace za sebou. Úprav se dočkala například tramvajová trať a na ni navazující chodníky. V další fázi bude Technická správa komunikací upravovat křižovatky – zúží některé pruhy pro automobily a přibudou také nové přechody a semafory.

Která historická náměstí projdou úpravami

Václavské náměstí

Revitalizace by se měla držet původního návrhu z roku 2005. Ten počítá mimo jiné s tím, že z náměstí zmizí záhony a plocha náměstí bude v jedné rovině. Přibýt mají i místa k odpočinku. Začít by se mohlo příští rok.

Karlovo náměstí

Na největším pražském náměstí již proběhla první etapa revitalizace. Rekonstruovala se tramvajová trať i chodníky. Teď Praha připravuje úpravu přechodů a vozovky kolem náměstí. V roce 2018 by měla začít revitalizace parku.

Náměstí Jana Palacha

Z náměstí před Rudolfinem by mělo během několika měsíců zmizet placené parkoviště, které lemuje budovu Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Na jaro příštího roku pak magistrát plánuje zahájení parkových úprav.

Senovážné náměstí

Část náměstí, které vzniklo založením Nového Města pražského, dnes slouží jako parkoviště. Podle představ IPR by z něj ale v budoucnu mohla auta zmizet. Stejně jako tomu bylo v případě Malostranského náměstí.

V letošním roce chce Institut plánování a rozvoje (IPR) vybrat ve spolupráci s Prahou 2 a Národním památkovým ústavem pomocí soutěžního workshopu projektanty, kteří navrhnou úpravy parkových ploch. Zahájení revitalizace parku plánuje IPR na rok 2018.

Na změnu své podoby čeká také Václavské náměstí. Mluví se o ní přitom už od roku 2005, kdy v architektonické soutěži vyhrál projekt studia Cigler Marani Architects. Za tu dobu se však zatím podařilo jen přeměnit spodní část náměstí na pěší zónu. Ta ale bez dodatečných úprav působí poněkud zvláštně – auta zmizela, silnice s vysokými obrubníky zůstává.

„Projekt revitalizace Václavského náměstí je zatím pořád zablokovaný na tom, že neexistuje shoda ohledně výstavby ramp do budoucího podzemního parkoviště,“ vysvětluje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Městská část totiž stále trvá na tom, aby vjezdové rampy, podobné těm, které jsou na náměstí Republiky, byly součástí projektu.

„Revitalizace je hezká věc, ale Praha 1 tím přichází o parkovací místa. Například ve Štěpánské ulici ubylo po rozšíření chodníků padesát míst. Jelikož trendem je umísťovat auta z povrchu pod zem, je jedinou možností podzemní parkoviště s vjezdem z Václavského náměstí,“ tvrdí Lomecký.

Parkoviště by mělo vzniknout pod plánovaným developerským projektem mezi Václavským náměstím, Panskou ulicí a ulicí Na Příkopě. Památkáři nyní umístění ramp konzultují s experty UNESCO.

„Definitivní rozhodnutí by mělo padnout na podzim tohoto roku,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ). Pokud dojde ke kompromisu mezi vedením Prahy, památkáři a Prahou 1, měla by dostat spodní část Václavského náměstí například nový povrch nebo stromořadí.

A podobné úpravy připravuje hlavní město i pro horní část Václavského náměstí. „Pravděpodobně tam nevznikne pěší zóna, ale určitě se zvýší atraktivita této části a přibudou nová místa k odpočinku,“ uvádí mluvčí Institutu plánování a rozvoje Adam Švejda.

Podle Institutu by si určité úpravy zasloužilo i Senovážné náměstí. To totiž, stejně jako donedávna Malostranské náměstí, slouží jako parkoviště pro několik desítek automobilů. „Koncepční změna tohoto veřejného prostranství by byla určitě vhodná,“ dodává Švejda s tím, že případnou revitalizaci Senovážného náměstí chce IPR konzultovat s Prahou 1.

Upraví i Palachovo náměstí

Auta budou muset do jisté míry ustoupit chodcům také na náměstí Jana Palacha. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) chce magistrát během tří měsíců vypovědět smlouvu s provozovatelem placeného pozemního parkoviště podél budovy Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

„Je nesmysl, aby tam bylo placené parkoviště na povrchu, když jsou pod náměstím podzemní garáže,“ uvádí Dolínek s tím, že úpravy náměstí jsou v plánu na jaro příštího roku, aby bylo možné sázet novou zeleň.

Z Malostranského náměstí zmizela auta:
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Další z rubriky

Požár hotelu v Praze policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Policie vyčíslila škodu, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Případ...

VIDEO: Řidiči ignorují pruhy pro autobusy. Vztyčí prostředník a neuhnou

Vrchlického ulice v Praze 5. Typické místo, kde řidiči aut jezdí ve špičkách i...

Jízdní pruhy pro autobusy mají zajistit, aby vůz MHD neuvázl v koloně aut a nenabíral zpoždění. V Praze je jich...

Při honu na Kutnohorsku někdo postřelil myslivce. Ten na místě zemřel

Myslivecká puška

V sobotu odpoledne vyjížděli policisté k tragické události na Kutnohorsku. Při honu zde byl postřelen...

Najdete na iDNES.cz