Za okopírování spisů nesmí chtít radnice po lidech ani korunu, zakazuje jim to zákon. (Ilustrační snímek)

Za okopírování spisů nesmí chtít radnice po lidech ani korunu, zakazuje jim to zákon. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Úřady nelegálně vybírají peníze za kopírování spisů ze správních řízení

  • 8
Některé úřady zjistily, jak si vylepšit rozpočet. Účtují si poplatky za okopírování stránek spisů ze správního řízení. Jenže to nesmí. Lidé mohou v případě, že s nimi město zahájí přestupkové řízení, zdarma nahlédnout do spisu a také si jej okopírovat.

Přišli jste na radnici nahlédnout do spisu, který úřad vede kvůli vašemu údajnému přestupku, například při řízení auta, a jste přesvědčení, že se městská policie spletla. S údaji ve spisu nesouhlasíte a chcete si jej okopírovat a poradit se s právníkem. "Jenže to bude něco stát. Patnáct korun za stránku, to je 525 korun," řekne úřednice.

"To je ale chyba," řekl Stanislav Šíp z agentury Bruno, která šest let radí řidičům, kteří se cítí policií poškozováni. "Vybírat poplatky za kopie je v případech správního řízení u přestupků nelegální a řidiči by na nic podobného neměli přistoupit," upozornil Šíp, sám bývalý policista.

Ve středních Čechách má jeho agentura desítky klientů, kterým pomáhá v jednání s úřady. Ačkoli zákon o správních poplatcích skutečně uvádí, že u řízení "z moci úřední" poplatky nemohou být vymáhány, podle Šípa to některé úřady dělají.

"Setkávám se s tím skoro denně. Nedávno jsem podobný problém řešil s klientem v Berouně. Sice mi pak vysvětlili, že šlo o nedorozumění, z jejich jednání ale bylo jasné, že jde o běžnou praxi," uvedl Šíp.

Berounská radnice to ale odmítá. "Poplatky nevybíráme, víme, že nesmíme," bránil město místostarosta Berouna Patrik Brodan. "Je pravda, že v poslední době jsme řešili jedno nedorozumění," přiznal.

S dalšími případy se Šíp setkal v Poděbradech. Šéf tamního odboru dopravy Vlastimil Macháček přiznal, že poplatky vybírají. "Pokud se nepletu, jde o patnáct korun za stránku. Je to ale rozhodnutí úřadu," řekl Macháček.

Jiná oslovená města v kraji, jako je Příbram, Kolín, Mladá Boleslav, Benešov či Mělník, vybírání odmítají. "Kdysi jsme to ale dělali," připustil Miroslav Janouch z příbramské radnice. V Kolíně se s požadavky na papírové kopie zase údajně nesetkávají. "Lidé si spisy fotí vlastními digitálními aparáty," uvedl Pavel Zeman z kolínské radnice.

Podle Šípa přesto úřady takto znesnadňují lidem možnost se hájit. Začíná to podle něj již u policistů, kteří s řidiči o pokutě jednají.

"Jeden můj klient se například po 'fouknutí' do balonku chtěl nechat odvézt ke krevnímu odběru. Policista mu ale řekl, že odvoz plus odběr jej bude stát šest tisíc korun. Řidič tedy pokutu na místě zaplatil," popsal Šíp. Odběr krve spolu s odvozem může podle bývalého policisty stát asi 850 korun.

"Pokud nesouhlasíte s tím, že jste něco spáchali, určitě blokovou pokutu na místě policii neplaťte. Ve správním řízení probíhá dokazování a vy máte velkou šanci v něm uspět," poradil Šíp.

Ať už se tedy jedná o dopravu či cokoli jiného, poplatky za kopie spisu při správním řízení, které vyvolal úřad, nemusí občané platit. V případě, že prohrají, však zaplatí za vyvolání správního řízení tisíc korun.