Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství...

Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství Anežského kláštera u Dvořákova nábřeží. | foto: Franek architects

Úředníci pitvají povolení pro „maršmeloun“. Řeší ho už dvě ministerstva

  • 44
Kontroverzní bytovkou přezdívanou „maršmeloun“, která má vyrůst vedle Anežského kláštera na Starém Městě v Praze, se kromě ministerstva kultury zabývá už i ministerstvo pro místní rozvoj. Proti vydanému stavebnímu povolení se účastníci řízení houfně odvolávají.

Šestipodlažní dům s přezdívkou po cukrových bonbonech (více čtěte zde) získal od úředníků stavební povolení v polovině června. „Dosud se odvolalo devět subjektů,“ sdělila iDNES.cz mluvčí prvního pražského obvodu Veronika Blažková.

Kromě sdružení Občanský monitoring proti povolení vystoupily i jednotlivé fyzické osoby - některé prostřednictvím právníka, další skrze Sdružení u Milosrdných.

„Stavební úřad mohl vyčkat na výsledek probíhajících přezkumů, aby byla jistota, že byl v kauze chráněn veřejný zájem. Místo toho vydal ve prospěch investora stavební povolení,“ zdůvodnil ve svém odvolání ředitel prvního ze jmenovaných subjektů Vítězslav Praks.

Úředníky také obvinil z účelové manipulace s daty s cílem znemožnit přezkum loni vydaného územního rozhodnutí, které je předstupněm stavebního povolení.

Právě přezkum územního rozhodnutí zahájil usnesením ze 16. června na základě podnětu pražský magistrát. To se však nelíbí investorovi, firmě Praga Progetti e Investimenti. Takový postup považuje za nezákonný, a tak se odvolala k vrcholnému orgánu stavebního zákona - ministerstvu pro místní rozvoj.

„Po provedení procesních úkonů bude spis předložen ministerstvu pro místní rozvoj k provedení odvolacího řízení. Odhadnout, kdy bude rozhodnuto, je proto velmi obtížné,“ informoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Jde tak už o druhé ministerstvo, které se povolováním kontroverzní stavby zabývá.

Inspektoři ministerstva mohou stanoviska zrušit

Před nedávnem začali pracovníci památkové inspekce ministerstva kultury studovat závazná stanoviska vydaná pro projekt magistrátními památkáři, celkem přes kilogram lejster (psali jsme o tom zde). Na základě získaných poznatků pak začátkem letošního července ministerstvo zahájilo přezkumné řízení (více zde).

Důvodů pro přezkum našlo několik. Mimo jiné rozpory mezi závaznými stanovisky a právními předpisy. Třeba stanovisko z roku 2011 dle inspektorů nesouzní s Úmluvou o ochraně architektonického dědictví Evropy, v níž se ČR zavázala, že „předejde znetvoření, zchátrání nebo demolici chráněných statků“.

„Závěry k chystané stavbě domu U Milosrdných ještě ministerstvo nemá. Památková inspekce vyzvala účastníky řízení k některým procesním úkonům. Řízení stále probíhá a nelze sdělovat podrobnosti,“ informovala iDNES.cz mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Památková inspekce ministerstva disponuje pravomocí vydaná závazná stanoviska magistrátu změnit, případně i zrušit. V takovém případě by celé povolovací kolečko po úřadech klidně mohlo začít nanovo.

„Stále znovu podávat stejný projekt není cesta“

Před radnicí Prahy 1 proti stavbě v dubnu protestovalo několik stovek odpůrců. Záměr moderní stavby v Pražské památkové rezervaci dlouhodobě budí rozruch mezi obyvateli Starého Města, architekty i politiky

Dle Martina J. Kadrmana, viceprezidenta památkové asociace ASORKD, která chystaný projekt dlouhodobě kritizuje, měl investor i odbor památkové péče magistrátu plně respektovat požadavky zanesené do závazného stanoviska ministerstvem kultury v roce 2010. Nikoli jako podřízený orgán vydávat nové, souhlasné.

„Domníváme se, že investor může úspěšně realizovat stavbu na těchto parcelách pouze v případě, kdy splní požadavky památkové ochrany formulované ministerstvem kultury, nikoliv způsobem, že bude znovu a znovu zkoušet podat věcně stejný projekt s jiným designem či barvou,“ napsal Kadrman do podnětu adresovaného ministerstvu kultury.