Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda ničila pole. I tak ve středních Čechách čekají nadprůměrnou úrodu

  14:01aktualizováno  14:01
Lepší úrodu než v loňském roce očekávají zemědělci ve Středočeském kraji. I přes ničivé červnové povodně. Vydatná vláha totiž rostlinám na jaře prospěla. Úrodu ale zdrží chladné počasí. A to až o několik týdnů.
I přes velkou vodu očekávají zemědělci ve středních Čechách slušnou úrodu (ilustrační foto)

I přes velkou vodu očekávají zemědělci ve středních Čechách slušnou úrodu (ilustrační foto) | foto: Reuters

Zemědělci ve Středočeském kraji by se dali rozdělit na dvě skupiny. Na ty, které zasáhla velká voda, a ty, kteří mají nakročeno na velmi dobrou úrodu.

Mezi letošní "šťastlivce" patří rodinná Jahodárna Vraňany. Dvacet hektarů jahodových polí leží sice vedle Vltavy, ale o patnáct metrů výše než řeka. "Letošní rok to vypadá úžasně, sice byly deště, ale jahody to naštěstí neponičilo. Za posledních pět let nám jahody třikrát na jaře pomrzly, letos je to dobré, úrodu máme 200 tun," uvádí majitel Milan Hanč.

Do skupiny těch, jimž naopak pole poničila velká voda, patří třeba Jan Staník z Obříství na Mělnicku. Pod vodou mu zůstala řepka, brambory, pšenice, dohromady třetina úrody na 430 hektarech.

Čekají, zda vysvitne sluníčko

Přestože jarní velká voda zaplavila v kraji 9 800 hektarů zemědělských ploch, přichází nyní Český statistický úřad s optimistickými souhrnnými prognózami. Podle údajů, které zveřejnil, předpokládají statistici zvýšení sklizně základních obilovin oproti loňsku o 16 procent, u řepky dokonce o 18 procent.

Předpoklad letošní sklizně ve středních Čechách

282,4 tisíce tun řepky vypěstují letos podle odhadů zemědělci v kraji, loni to bylo o 1/5 méně.

13,6 tisíce tun raných brambor se letos urodí na polích v kraji. Meziročně je to pokles o pětinu.

601 tun jahod by letos měli sklidit středočeští zemědělci. Loni to bylo o 20 tun méně.

1,36 milionu tun obilovin je odhad letošní sklizně v kraji. Loni zemědělci ze středočeských polí sklidili zhruba o 120 tisíc tun méně. Zhruba tři čtvrtiny celkového množství tvoří ozimá pšenice, oproti loňsku by jí mohlo být zhruba o 150 tisíc tun více. Naopak se očekává více než pětinový pokles u jarní pšenice. Za to může především chladnější jaro.

Pozn.: údaje z prognózy ČSÚ

V odhadech jsou přitom zahrnuty i následky povodní. "Šetření jsme sice skončili na konci května, ale se zemědělci komunikujeme pořád, a tak měli po povodních možnost odhady upravit. Řada z nich toho využila," popisuje Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu.

Chladné jaro a deštivé počasí tak úrodu sice posunuly, ale až na zatopené oblasti nepoškodily. Naopak díky vláze rostliny rychle vzešly. Důležité teď bude, jaké počasí přinese zbytek července, srpen a září a jestli plodiny zpoždění, jež činí dva týdny až měsíc, doženou. Zatímco tak v kraji běžně touto dobou vyrážejí na pole kombajny, letos je se sklizní potřeba ještě počkat.

Spokojeni jsou i vinaři

Zemědělci však nezahálejí - napravují problémy, které přinesly dlouhé deště. "Sklízíme seno, které by normálně bylo už pod střechou. Po deštích ale nešlo na louky vjet, drny by se rozmačkaly," říká předseda Zemědělského družstva Nečín na Příbramsku Josef Koukolíček. Vláhu si pochvaluje. Jiné roky mají problémy se suchem.

I pro jeho družstvo, jež hospodaří na 1 540 hektarech, bude letošní rok jeden z lepších. Problémy předpokládá Koukolíček u kukuřice, která je citlivá na chlad. Kvůli tomu je třeba ji sklidit na podzim dřív, než začne mrznout. Plodina však možná kvůli posunuté úrodě nestihne pořádně dozrát.

Zemědělské škody

  • Zaplaveno bylo přibližně 9 800 hektarů. 
  • Agrární komora zatím odhaduje v kraji škodu asi na 267 mil. Kč. 
  • Nejvíce zasažena byla oblast Mělnicka a Nymburska. 
  • Škody nezpůsobila jen velká povodňová vlna zkraje června, ale i týden nato kroupy a vichřice a následné přívalové deště.

Dobré zprávy hlásí i vinaři, kteří jsou spokojeni s tím, v jakém stavu jsou stromky vinné révy. I u vína však dojde ke zpoždění úrody.

Zatím to vypadá dobře. Réva ovšem potřebuje určitou vegetační dobu, aby vyzrála, zvláště třeba ryzlinky. Bude záležet na počasí, réva kvetla ještě minulý týden, běžně kvete mezi 5. až 8. červnem," upozorňuje vinař Školního statku Mělník Vojtěch Kušina.

Stará se tu o 24 hektarů pozemků a učit se sem o pěstování vína chodí studenti České zahradnické akademie.

Mezi těmi, kteří s letošní úrodou spokojeni nebudou, je majitel Sadů Tuchoraz na Kolínsku František Vyšata.

"Stromy kvůli chladnému a deštivému počasí špatně odkvetly, úrodu budeme mít asi padesátiprocentní. Letos jsme na tom špatně," uvádí Vyšata, který se s rodinou stará o 230 hektarů jabloňových sadů.

Jeho firma neměla štěstí ani loni, stejně jako další zemědělci - po květnových zmrzlých mužích jim více než půlka úrody pomrzla. Vyšatovi přitom investovali do strojů a speciálních sítí, které chrání stromky proti kroupám.

Středočeská agrární komora předpokládá, že přesná čísla k povodňovým škodám bude znát příští týden.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Cizince obžalovali za přejetí ženy v centru Prahy. Zřejmě porušil i kauci

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Státní zastupitelství obžalovalo cizince, který o silvestrovské noci přejel v Praze ženu. Za usmrcení z nedbalosti a za...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil...

Po kolapsu Žižkova se oprava Vinohradské odkládá a začne z druhé strany

Vinohradská třída by v průběhu několika příštích let měla projít podstatnou...

Radnice Prahy 2 se po aktuálních zkušenostech s kolapsem dopravy na Žižkově domluvila s magistrátním náměstkem pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz