Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda ničila pole. I tak ve středních Čechách čekají nadprůměrnou úrodu

  14:01aktualizováno  14:01
Lepší úrodu než v loňském roce očekávají zemědělci ve Středočeském kraji. I přes ničivé červnové povodně. Vydatná vláha totiž rostlinám na jaře prospěla. Úrodu ale zdrží chladné počasí. A to až o několik týdnů.
I přes velkou vodu očekávají zemědělci ve středních Čechách slušnou úrodu (ilustrační foto)

I přes velkou vodu očekávají zemědělci ve středních Čechách slušnou úrodu (ilustrační foto) | foto: Reuters

Zemědělci ve Středočeském kraji by se dali rozdělit na dvě skupiny. Na ty, které zasáhla velká voda, a ty, kteří mají nakročeno na velmi dobrou úrodu.

Mezi letošní "šťastlivce" patří rodinná Jahodárna Vraňany. Dvacet hektarů jahodových polí leží sice vedle Vltavy, ale o patnáct metrů výše než řeka. "Letošní rok to vypadá úžasně, sice byly deště, ale jahody to naštěstí neponičilo. Za posledních pět let nám jahody třikrát na jaře pomrzly, letos je to dobré, úrodu máme 200 tun," uvádí majitel Milan Hanč.

Do skupiny těch, jimž naopak pole poničila velká voda, patří třeba Jan Staník z Obříství na Mělnicku. Pod vodou mu zůstala řepka, brambory, pšenice, dohromady třetina úrody na 430 hektarech.

Čekají, zda vysvitne sluníčko

Přestože jarní velká voda zaplavila v kraji 9 800 hektarů zemědělských ploch, přichází nyní Český statistický úřad s optimistickými souhrnnými prognózami. Podle údajů, které zveřejnil, předpokládají statistici zvýšení sklizně základních obilovin oproti loňsku o 16 procent, u řepky dokonce o 18 procent.

Předpoklad letošní sklizně ve středních Čechách

282,4 tisíce tun řepky vypěstují letos podle odhadů zemědělci v kraji, loni to bylo o 1/5 méně.

13,6 tisíce tun raných brambor se letos urodí na polích v kraji. Meziročně je to pokles o pětinu.

601 tun jahod by letos měli sklidit středočeští zemědělci. Loni to bylo o 20 tun méně.

1,36 milionu tun obilovin je odhad letošní sklizně v kraji. Loni zemědělci ze středočeských polí sklidili zhruba o 120 tisíc tun méně. Zhruba tři čtvrtiny celkového množství tvoří ozimá pšenice, oproti loňsku by jí mohlo být zhruba o 150 tisíc tun více. Naopak se očekává více než pětinový pokles u jarní pšenice. Za to může především chladnější jaro.

Pozn.: údaje z prognózy ČSÚ

V odhadech jsou přitom zahrnuty i následky povodní. "Šetření jsme sice skončili na konci května, ale se zemědělci komunikujeme pořád, a tak měli po povodních možnost odhady upravit. Řada z nich toho využila," popisuje Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu.

Chladné jaro a deštivé počasí tak úrodu sice posunuly, ale až na zatopené oblasti nepoškodily. Naopak díky vláze rostliny rychle vzešly. Důležité teď bude, jaké počasí přinese zbytek července, srpen a září a jestli plodiny zpoždění, jež činí dva týdny až měsíc, doženou. Zatímco tak v kraji běžně touto dobou vyrážejí na pole kombajny, letos je se sklizní potřeba ještě počkat.

Spokojeni jsou i vinaři

Zemědělci však nezahálejí - napravují problémy, které přinesly dlouhé deště. "Sklízíme seno, které by normálně bylo už pod střechou. Po deštích ale nešlo na louky vjet, drny by se rozmačkaly," říká předseda Zemědělského družstva Nečín na Příbramsku Josef Koukolíček. Vláhu si pochvaluje. Jiné roky mají problémy se suchem.

I pro jeho družstvo, jež hospodaří na 1 540 hektarech, bude letošní rok jeden z lepších. Problémy předpokládá Koukolíček u kukuřice, která je citlivá na chlad. Kvůli tomu je třeba ji sklidit na podzim dřív, než začne mrznout. Plodina však možná kvůli posunuté úrodě nestihne pořádně dozrát.

Zemědělské škody

  • Zaplaveno bylo přibližně 9 800 hektarů. 
  • Agrární komora zatím odhaduje v kraji škodu asi na 267 mil. Kč. 
  • Nejvíce zasažena byla oblast Mělnicka a Nymburska. 
  • Škody nezpůsobila jen velká povodňová vlna zkraje června, ale i týden nato kroupy a vichřice a následné přívalové deště.

Dobré zprávy hlásí i vinaři, kteří jsou spokojeni s tím, v jakém stavu jsou stromky vinné révy. I u vína však dojde ke zpoždění úrody.

Zatím to vypadá dobře. Réva ovšem potřebuje určitou vegetační dobu, aby vyzrála, zvláště třeba ryzlinky. Bude záležet na počasí, réva kvetla ještě minulý týden, běžně kvete mezi 5. až 8. červnem," upozorňuje vinař Školního statku Mělník Vojtěch Kušina.

Stará se tu o 24 hektarů pozemků a učit se sem o pěstování vína chodí studenti České zahradnické akademie.

Mezi těmi, kteří s letošní úrodou spokojeni nebudou, je majitel Sadů Tuchoraz na Kolínsku František Vyšata.

"Stromy kvůli chladnému a deštivému počasí špatně odkvetly, úrodu budeme mít asi padesátiprocentní. Letos jsme na tom špatně," uvádí Vyšata, který se s rodinou stará o 230 hektarů jabloňových sadů.

Jeho firma neměla štěstí ani loni, stejně jako další zemědělci - po květnových zmrzlých mužích jim více než půlka úrody pomrzla. Vyšatovi přitom investovali do strojů a speciálních sítí, které chrání stromky proti kroupám.

Středočeská agrární komora předpokládá, že přesná čísla k povodňovým škodám bude znát příští týden.
Nejčtenější

VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

Při noční směně bývají lidé agresivnější, občas je musí klidnit i policie.

Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři...

Parkoviště prodané k bytům je veřejné, majitelům to developer neřekl

Developer rozprodal parkoviště pod domem v Letňanech i s veřejným stáním....

Obyvatelé domu v pražských Letňanech koupili s bytem i parkovací stání. Jenže některým z nich developer prodal i místa,...VIDEO: Policie hledá muže, kteří pomocí léčky okradli ženu u bankomatu

Okradená paní u bankomatu

Pomocí triku připravili neznámí muži o platební kartu ženu, která si právě vybírala hotovost z bankomatu v Proseku....

Tvrdík těžko hledá pozitiva, Šilhavý to má nahnuté. Co Slavia udělá?

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý v duelu v Plzni.

Byla to běžná pracovní schůzka trenéra prvního mužstva se sportovním ředitelem jako po kterémkoli zápase. Ve fotbalové...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Další z rubriky

Masarykovo nádraží zastavilo poškození výhybky, nejezdilo ani metro B

Masarykovo nádraží.

Na pražském Masarykově nádraží byl dnes zhruba na dvě hodiny omezen provoz kvůli mimořádné události. Kvůli tomu nejely...

Karlštejn skrývá vzácný podklad, největší mechanický betlém v Česku

Jedním z 12 panovníků v Královském betlémě  je Marie Terezie. Přináší...

Karlštejnské podhradí skrývá přes dvacet let vzácný poklad, Královský betlém. Své místo má v unikátním muzeu, které je...

Juditina věž potřebuje opravu, památkáři ale mají problém s rozsahem oprav

Malá ale nepřehlédnutelná Juditina věž (vlevo) uchovává připomínky na první...

Vedení Prahy 1, spravující Juditinu věž, upozorňuje, že monument je ve špatném technickém stavu a potřebuje...Najdete na iDNES.cz