Skály podél pravobřežní silnice mezi Vraným a pražskou Zbraslaví.

Skály podél pravobřežní silnice mezi Vraným a pražskou Zbraslaví. | foto: Michal Šula, MAFRA

Sanace skály nad silnicí ve Vraném má zpoždění, místní se bojí zimy

  • 4
Na skalách u Vraného nad Vltavou, kvůli jejichž špatnému stavu je už půl roku uzavřena přímá cesta z obce na Prahu, se stále ještě nezačalo se sanačními pracemi. Staveniště si pověřená firma definitivně převezme až na konci srpna. Vyhráno však podle obce není, místní se totiž bojí další zimy na objížďce.

Na skalním masivu nad Vltavou zatím pracují jenom lidé z technologického a biologického dozoru stavby. Společnost PK Bohemia, která bude nebezpečnou skálu zajišťovat, si staveniště převezme 27. srpna.

"K 21. srpnu jsme s přebráním areálu začali. Společně s tímto krokem budeme dělat i různé formální úkoly, jako je třeba označení areálu. Už máme v ruce i projekt, který si teď musíme nastudovat," uvedl ředitel firmy Tomáš Macenauer.

Uzavřená cesta ve Vraném

* Na cestu spojující Prahu a Vrané přímo auta nesmí už od února letošního roku.
* Cesta tudy trvala sedm minut, osmikilometrovou objížďkou podle plánovače tras řidiči jedou osmnáct minut.
* Lidé mohou využít i přívoz na okraji Vraného, který je doveze přes řeku na autobus a jezdí denně až do 20 hodin.

Kraj přitom už 12. srpna psal o tom, že uloží odboru dopravy, aby zajistil okamžité předání staveniště a zahájení sanačních prací. Mezi prohlášením a skutečným krokem však nakonec uplynou dva týdny.

Starostku obce Martinu Filipovou ovšem více než administrativní průtahy trápí blížící se zima. "Neumím si představit, že tady strávíme další zimní období na objízdné trase. Ta myšlenka, že zase budeme jezdit po náhradní cestě z kopce dolů a nahoru, je šílená," řekla Filipová.

Chce proto výrazně tlačit na kraj i sanační firmu, aby jasně řekly, jak to bude v zimním období vypadat. I schválený zadávací projekt totiž jasně říká, že v případě špatných klimatických podmínek může společnost práce přerušit.

"Já chápu, že za sněhu nebo deště lidé po té skále nepolezou. Na stranu druhou, někdo také musí chápat nás," podotkla starostka. Musí se tak podle ní najít řešení, které průjezd pod skalou umožní, a to třeba alespoň kyvadlově. Nebo v ideálním případě práce kompletně stihnout do zimy.

Jak bude uzavírka vypadat přes zimu, bude řešit i hejtman

Společnost PK Bohemia o tlaku na termín ví a bude se snažit udělat vše pro to, aby práce stihla dříve než za 22 týdnů, které má uvedené ve smlouvě. "Jak to ale ve skutečnosti bude, to v téhle chvíli bez znalosti toho konkrétního místa dopředu říct nemůžu," podotkl Macenauer.

Jednání o podmínkách uzavírky v zimním období slibuje i středočeský hejtman Josef Řihák. "Na stavbu se osobně chystám příští týden," vzkázal.

Fotogalerie

Ovšem při opravě skal je třeba počítat i s tím, že jde o chráněnou lokalitu - o území Natury 2000. I proto se tu koná biologický průzkum. Firma v tom žádný problém nevidí.

"Pro samotné práce by to nemělo znamenat nic zásadního. Průzkum se udělá vždy před zahájením prací a poté se daná lokalita dlouhodobě sleduje i po skončení. To aby se zjistilo, jak moc se prostředí změnilo," popsal Tomáš Macenauer. Kdyby se přímo v oblasti opravy vyskytly chráněné rostliny či živočichové, bude firma muset podle ředitele vymyslet náhradní řešení.

Padající skála komplikuje život místním od letošního února, kdy kraj nechal kvůli bezpečnosti uzavřít přímou cestu na Prahu, která vede pod ní. Pro obyvatele Vraného tím začalo zatím sedm měsíců cestování po objízdné trase, která vede břežanským údolím.

Už v zimě si řidiči stěžovali, že takové cestování je krajně problematické, protože cesty jsou špatně udržované.

Další komplikace přišla s červnovými povodněmi, kdy voda v jednom úseku objížďky podemlela vozovku, a tak se tady podle starostky jezdí kyvadlově. "Takže v kolonách stojíme i bez sněhu," podotkla starostka Filipová.

Jak z Vraného nad Vltavou