Středočeský kraj v malém provedení se do Husovy ulice v centru Prahy...

Středočeský kraj v malém provedení se do Husovy ulice v centru Prahy přestěhoval v roce 2009. | foto: František Vlček, MAFRA

V Praze zavřela středočeská Galerie Gate. Předčasně ukončila výstavu

  • 0
Středočeská turistická informační služba se ze dne na den rozhodla uzavřít výstavní prostory Galerie Gate sídlící na prestižní pražské adrese v Husově ulici. A to bez ohledu na to, že aktuální výstava nazvaná Klidožití měla končit až za měsíc.

Takové ukončení výstavy, jaké minulý týden zažili kurátoři Libor Šturc a Hana Seifertová, by si nepřál žádný galerista. Do konce jejich projektu Klidožití zbýval asi měsíc, když se provozovatel rozhodl galerii zavřít.

Společnost STIS v pražské Husově ulici provozovala také turistické informační centrum. Ani to už nefunguje.

Je jím totiž akciová společnost kraje Středočeská turistická informační služba (STIS), jež měla být zlikvidována už před rokem a půl.

"Takovou situaci jsem ještě nikdy nezažila, a to jsem v oboru čtyřicet let. Navíc způsob, jakým se to stalo, určitě není standardní. Takhle se výstavy rušily za totality autorům, kteří nebyli pohodlní systému," nedokáže Seifertová stále pochopit, jak výstava mohla skončit v podstatě ze dne na den.

Zprávu totiž dostal jen druhý z kurátorů, a to e-mailem prostřednictvím Michala Kašpárka, který byl pověřen provozem galerie.

Načasování kritizuje opozice

Společnost STIS v pražské Husově ulici provozovala také turistické informační centrum. Ani to už nefunguje.

První centrum před šesti lety otevřel v Říčanech u Prahy bývalý hejtman Petr Bendl (ODS). Do centra metropole ho v roce 2009 přestěhoval dnes soudně stíhaný exhejtman David Rath. Rekonstrukce pražského sídla tehdy stála šedesát milionů korun.

Jenže peníze se kraji nevracely, a tak začal být tento projekt brzy prodělečný. Proto Rathova nástupkyně Zuzana Moravčíková (ČSSD) v květnu 2012 pověřila ředitele krajského úřadu Zdeňka Štětinu, aby centrum zavřel.

Proč tak neučinil už tehdy, než společnosti vznikly další pohledávky, a proč naplánoval zrušení na termín, kdy se v galerii koná výstava, se MF DNES nepodařilo zjistit. Po své sekretářce jen vzkázal, že se k ničemu vyjadřovat nebude a že své dotazy máme směrovat přes tiskové oddělení. Ani od něj však odpověď nepřišla.

Z usnesení z 20. ledna vyplývá, že by měl Štětina 3. března krajské radě předložit materiály k likvidaci celé společnosti.

O osudu STIS bude posléze jednat vedení kraje na valné hromadě akciovky.

S krokem, který minulý týden Štětina podnikl, nesouhlasí opozice. "Je to neuvěřitelné, skandální a absurdní. Podle mého se aspoň mohlo počkat, až výstava doběhne. Vždyť ani není nikdo, kdo by klepal na dveře a hned od zítřka by tam chtěl začít něco nového. Budova patří kraji a teprve se rozhodne, co s ní bude dál," míní Jan Skopeček z ODS.

Podle něj takové jednání znevažuje kraj nejen v očích občanů, ale také subjektů, které s krajem spolupracují.