Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražskou koalicí otřásá nový šéf pro územní plán. Jeho práci řešil soud

  19:35aktualizováno  19:35
ANO a ČSSD dosadily na důležitý post ředitele odboru územního rozvoje úředníka z Prahy 11 z éry starosty Dalibora Mlejnského. Náměstek z třetí koaliční strany - Matěj Stropnický, pod nějž bude nový úředník spadat, je naštvaný. Opozice hovoří o návratu „kmotrovských“ praktik.

Tohle ne, přátelé, tohle je moc,“ komentoval dosazení ředitele na vysoký post náměstek Matěj Stropnický (SZ). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Hádá se, kudy chodí. I tak lze vystihnout stav koalice pražského magistrátu, která jde z jednoho sporu do druhého.

Polygamické manželství ANO, ČSSD a Trojkoalice má vážné trhliny už od počátku. Jen co se zmírnila předposlední červnová hádka kvůli hazardu, už začala další kvůli jmenování jednoho z klíčových úředníků – Jana Kábrta na post ředitele odboru územního rozvoje.

„Bože, ochraňuj Prahu,“ komentoval výběr starosta Prahy 11 Jiří Štyler, který Kábrta zná z doby, kdy tento úředník na tamní radnici pracoval pro kontroverzního exstarostu Dalibora Mlejnského.

Podle opoziční TOP 09 se Praha vrací ke „kmotrovským“ praktikám a tento poslední krok tohoto scénáře také zapadá.

Po oznámení Kábrtova jména ovšem zasedl i klub Trojkoalice, který se rozhodl, že požádá partnery, aby rada jmenování zrušila a vyhlásila nové výběrové řízení s účastí odborné veřejnosti.

„Tohle ne, přátelé, tohle je moc,“ komentoval dosazení ředitele na vysoký post náměstek Matěj Stropnický (SZ). Důležité přitom je, že Kábrt má být právě „jeho“ úředníkem a má dohlížet na výjimečně důležité práce na Metropolitním plánu.

„Nemohu připustit, aby v závěrečné fázi, kdy musím za půl roku návrh územního plánu předložit, na jeho pořizování dohlížel člověk, kterému soudy zrušily pět různých podkladů, jež v oblasti územního plánování připravoval pro Prahu 11, a které dokonce vedly k trestnímu stíhání starosty a celého zastupitelstva,“ argumentoval Stropnický.

Je zkrátka naštvaný, a to hodně. Nedůvěřuje úředníkovi a bojí se, že by se do Metropolitního plánu mohla dostat „tajná přání developerů“ a materiál by pak soudy mohly shodit.

„Pro mne je osoba pana Kábrta ohrožením pro územní plán v hlavním městě a za to nemohu nést odpovědnost,“ dodal Stropnický. Varoval, že pokud město neschválí Metropolitní plán do roku 2020, mohla by potom ve stavebnictví v metropoli nastat anarchie.

„Toto není politická funkce, ale odborná. A odborně byl nejlepší. Další za ním byl, pokud bych bral, že pan Kábrt má sto procent, na šedesáti procentech,“ dodal ke sporu místopředseda ČSSD a člen výběrové komise Jan Slezák.

Plán na obnovu parku: postavit obří kanceláře

Ke kontroverzní Kábrtově práci pro Prahu 11 patří podle Stropnického a Štylera mezi jinými akce Revitalizace Litochlebského parku. Podle starosty podpořil naddimenzovanou stavbu administrativního centra, pod níž se park prakticky ztrácel. Soud toto územní rozhodnutí zrušil.

I v jiných sporných případech se, jak ve čtvrtek uvedl Štyler, jednalo o příliš kontroverzní, problematické a nevhodné stavby. Část jich řešily soudy na nátlak místních občanských sdružení.

„Bez komentáře,“ odpovídal ve čtvrtek na otázky redakce Kábrt.

Podle informací MF DNES prosazovali ve výběrové komisi Kábrta například radní za ANO Michal Hašek a vlivný zastupitel Slezák. Když na prvních dvou místech skončili se stejným počtem bodů dva kandidáti, komise se přes odpor Trojkoalice rozhodla nepořádat třetí kolo, ale vybrat Kábrta.

„Kdyby ale někdo nepodváděl, nebudu říkat kdo, vyhrál by pan Kábrt jednoznačně,“ uvedl Slezák.

ANO spor o nového šéfa územního rozvoje nevnímá tak zásadně jako Trojkoalice. „Je zcela nestandardní, že jedna z koaličních stran, která má ve výběrové komisi zastoupení, tak najednou začne výběr zpochybňovat. Podle mne je to nadnesený problém,“ řekl Hašek s tím, že se při výběru Kábrta řídil jen dokumenty, které měl na stole.

„Měl perfektní doporučení od starosty Prahy 11, pana Štylera,“ uvedli shodně Hašek i Slezák. Starosta jejich argument potvrdil, avšak dodal, že doporučení podepsal předtím, než na úřadě narazil na nové skutečnosti. „Kdybych o tom tehdy věděl, nepodepsal bych to,“ řekl.

Neupalujme čarodějnice, vyzývá radní Hašek

Politicky je tak situace složitá. Hašek i Slezák svá rozhodnutí příliš měnit nechtějí. Trojkoalice chce ale jmenování zrušit a výběr opakovat.

„Nemám s tím problém, pokud bude požadavek podložený něčím relevantním. Předložte materiály. Rozsudky známe, ale kvůli tomu nemůžeme a priori upalovat čarodějnice,“ uvedl na jejich požadavek Hašek.

A ještě přidal výhradu, která situaci příliš neuklidní. „Zrovna Trojkoalice by měla trochu v práci zabrat, protože důležité věci v Praze jí někdy utíkají. Například stavební předpisy.“ Zkrátka – Hašek a Stropnický se v lásce nemají.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Trolejbus mezi Palmovkou a Letňany nejezdí, má rozbité dveře

O první jízdu trolejbusem po Praze po 45 letech byl mezi lidmi velký zájem.

Trolejbus, který od července začal jezdit z pražské Palmovky do Letňan a zpět, od pondělí přerušil provoz. Zřejmě kámen...

Dopravní podnik v Praze od září změní jízdní řád a přidá zastávky

Ilustrační snímek

Dopravní podnik od začátku září zavede změny provozu linek městské hromadné dopravy. Změny se tak dotknou tramvají,...

Astronomové se stavějí proti záměru měnit malbu na ciferníku orloje

Pražský Orloj slaví 600 let.

Možná změna podoby staroměstského orloje vyvolává nesouhlas u českých astronomů i u těch, kteří se o orloj dlouhodobě...

Najdete na iDNES.cz