Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražskou koalicí otřásá nový šéf pro územní plán. Jeho práci řešil soud

  19:35aktualizováno  19:35
ANO a ČSSD dosadily na důležitý post ředitele odboru územního rozvoje úředníka z Prahy 11 z éry starosty Dalibora Mlejnského. Náměstek z třetí koaliční strany - Matěj Stropnický, pod nějž bude nový úředník spadat, je naštvaný. Opozice hovoří o návratu „kmotrovských“ praktik.

Tohle ne, přátelé, tohle je moc,“ komentoval dosazení ředitele na vysoký post náměstek Matěj Stropnický (SZ). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Hádá se, kudy chodí. I tak lze vystihnout stav koalice pražského magistrátu, která jde z jednoho sporu do druhého.

Polygamické manželství ANO, ČSSD a Trojkoalice má vážné trhliny už od počátku. Jen co se zmírnila předposlední červnová hádka kvůli hazardu, už začala další kvůli jmenování jednoho z klíčových úředníků – Jana Kábrta na post ředitele odboru územního rozvoje.

„Bože, ochraňuj Prahu,“ komentoval výběr starosta Prahy 11 Jiří Štyler, který Kábrta zná z doby, kdy tento úředník na tamní radnici pracoval pro kontroverzního exstarostu Dalibora Mlejnského.

Podle opoziční TOP 09 se Praha vrací ke „kmotrovským“ praktikám a tento poslední krok tohoto scénáře také zapadá.

Po oznámení Kábrtova jména ovšem zasedl i klub Trojkoalice, který se rozhodl, že požádá partnery, aby rada jmenování zrušila a vyhlásila nové výběrové řízení s účastí odborné veřejnosti.

„Tohle ne, přátelé, tohle je moc,“ komentoval dosazení ředitele na vysoký post náměstek Matěj Stropnický (SZ). Důležité přitom je, že Kábrt má být právě „jeho“ úředníkem a má dohlížet na výjimečně důležité práce na Metropolitním plánu.

„Nemohu připustit, aby v závěrečné fázi, kdy musím za půl roku návrh územního plánu předložit, na jeho pořizování dohlížel člověk, kterému soudy zrušily pět různých podkladů, jež v oblasti územního plánování připravoval pro Prahu 11, a které dokonce vedly k trestnímu stíhání starosty a celého zastupitelstva,“ argumentoval Stropnický.

Je zkrátka naštvaný, a to hodně. Nedůvěřuje úředníkovi a bojí se, že by se do Metropolitního plánu mohla dostat „tajná přání developerů“ a materiál by pak soudy mohly shodit.

„Pro mne je osoba pana Kábrta ohrožením pro územní plán v hlavním městě a za to nemohu nést odpovědnost,“ dodal Stropnický. Varoval, že pokud město neschválí Metropolitní plán do roku 2020, mohla by potom ve stavebnictví v metropoli nastat anarchie.

„Toto není politická funkce, ale odborná. A odborně byl nejlepší. Další za ním byl, pokud bych bral, že pan Kábrt má sto procent, na šedesáti procentech,“ dodal ke sporu místopředseda ČSSD a člen výběrové komise Jan Slezák.

Plán na obnovu parku: postavit obří kanceláře

Ke kontroverzní Kábrtově práci pro Prahu 11 patří podle Stropnického a Štylera mezi jinými akce Revitalizace Litochlebského parku. Podle starosty podpořil naddimenzovanou stavbu administrativního centra, pod níž se park prakticky ztrácel. Soud toto územní rozhodnutí zrušil.

I v jiných sporných případech se, jak ve čtvrtek uvedl Štyler, jednalo o příliš kontroverzní, problematické a nevhodné stavby. Část jich řešily soudy na nátlak místních občanských sdružení.

„Bez komentáře,“ odpovídal ve čtvrtek na otázky redakce Kábrt.

Podle informací MF DNES prosazovali ve výběrové komisi Kábrta například radní za ANO Michal Hašek a vlivný zastupitel Slezák. Když na prvních dvou místech skončili se stejným počtem bodů dva kandidáti, komise se přes odpor Trojkoalice rozhodla nepořádat třetí kolo, ale vybrat Kábrta.

„Kdyby ale někdo nepodváděl, nebudu říkat kdo, vyhrál by pan Kábrt jednoznačně,“ uvedl Slezák.

ANO spor o nového šéfa územního rozvoje nevnímá tak zásadně jako Trojkoalice. „Je zcela nestandardní, že jedna z koaličních stran, která má ve výběrové komisi zastoupení, tak najednou začne výběr zpochybňovat. Podle mne je to nadnesený problém,“ řekl Hašek s tím, že se při výběru Kábrta řídil jen dokumenty, které měl na stole.

„Měl perfektní doporučení od starosty Prahy 11, pana Štylera,“ uvedli shodně Hašek i Slezák. Starosta jejich argument potvrdil, avšak dodal, že doporučení podepsal předtím, než na úřadě narazil na nové skutečnosti. „Kdybych o tom tehdy věděl, nepodepsal bych to,“ řekl.

Neupalujme čarodějnice, vyzývá radní Hašek

Politicky je tak situace složitá. Hašek i Slezák svá rozhodnutí příliš měnit nechtějí. Trojkoalice chce ale jmenování zrušit a výběr opakovat.

„Nemám s tím problém, pokud bude požadavek podložený něčím relevantním. Předložte materiály. Rozsudky známe, ale kvůli tomu nemůžeme a priori upalovat čarodějnice,“ uvedl na jejich požadavek Hašek.

A ještě přidal výhradu, která situaci příliš neuklidní. „Zrovna Trojkoalice by měla trochu v práci zabrat, protože důležité věci v Praze jí někdy utíkají. Například stavební předpisy.“ Zkrátka – Hašek a Stropnický se v lásce nemají.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

VIDEO: Přívoz v Troji zastavilo málo vody, koryto řeky vyhloubil bagr

Praha přislíbila, že do Vánoc spustí přívoz na místě zřícené lávky v Troji.

Přívoz mezi Císařským ostrovem a Trojou v pondělí během dopoledne nejezdil. Kvůli nízkému průtoku Vltavy bagr ze dna...

Cizince obžalovali za přejetí ženy v centru Prahy. Zřejmě porušil i kauci

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Státní zastupitelství obžalovalo cizince, který o silvestrovské noci přejel v Praze ženu. Za usmrcení z nedbalosti a za...

Lékařka zavolala policii kvůli opilci, sama nadýchala přes tři promile

Lékařka zavolala na opilce policii, sama nadýchala tři promile

Do čekárny polikliniky v Praze na Smíchově vyjížděli policisté po oznámení lékařky, která uvedla, že se v čekárně...

Najdete na iDNES.cz