V Berouně budou mít největší krajské lůžkové rehabilitační středisko. Ilustrační foto

V Berouně budou mít největší krajské lůžkové rehabilitační středisko. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Berouně vzniká unikátní nemocniční rehabilitace

  • 0
Zřejmě největší nemocniční lůžkovou rehabilitaci v kraji budou mít v Berouně. Budují ji postupně od podzimu loňského roku a za dva roky bude ve třech propojených budovách asi 90 lůžek včasné a 40 lůžek následné léčebné rehabilitace.

"Nemocnice obvykle tolik lůžek nemají, je to problém i u iktových jednotek, kde jsou vyžadována," říká náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Zdeněk Seidl.

Nemocnice se chtěla už v roce 2007, kdy byla zprivatizována, zaměřit na včasnou i následnou rehabilitaci. "V té době ani jiná lůžka včasné rehabilitace v kraji nebyla," popisuje mluvčí nemocnice Vlasta Dolejšová.

"Včasnou lůžkovou rehabilitaci poskytujeme na odděleních fyziatrie a rehabilitačního lékařství pacientům po akutních onemocněních, operacích a úrazech, obvykle sedm až deset dní po operaci. Ta následná pomáhá pacientům s dlouhodobým nebo trvalým zdravotním postižením obvykle dva až tři měsíce od onemocnění nebo operace," vysvětluje primář berounského oddělení fyziatrie a rehabilitačního lékařství Jan Calta.

Rehabilitační stezku využijí i sportovci

Následná rehabilitační péče je poskytována v rehabilitačních ústavech, jakým jsou například Kladruby na Benešovsku, nebo v některých nemocnicích.

"Tak velké rehabilitační centrum v žádné krajské nemocnici nemáme. Trend rehabilitačních lůžek je určitě správný, poptávka po nich bude," myslí si Seidl.

Kvůli obnově nemocničního parku, kde vznikne rehabilitační zóna, vznikl v květnu i nadační fond bývalého starosty Jiřího Bessera. Rehabilitační stezku budou po zraněních využívat pacienti i sportovci, projekt podpořil i hokejista Dominik Hašek. V parku budou speciální překážky nebo trenažér na nástup do autobusu.

Komplexní pracoviště včasné rehabilitace začali v nemocnici budovat loni na podzim přestavbou pavilonu D. V říjnu se sem přesune oddělení fyziatrie a rehabilitačního lékařství.

"Přesuneme léčebnu dlouhodobě nemocných, takže všichni pacienti budou v novém, a zahájíme rekonstrukci pavilonu E na další část pracoviště léčebné rehabilitace, tady vznikne prvních 40 lůžek následné péče. Pavilony D a E pak budou ve všech patrech propojený," popisuje Dolejšová.

Do roku 2012 pak nemocnice rozšíří péči o vodoléčbu včetně dvou rehabilitačních bazénů, tělocvičny pro skupinová cvičení a fyzioterapeutických sálů i prostory pro rehabilitaci na přístrojích.