V Bohnicích nakreslili cyklopruhy. A hned je zase smazali

  6:50aktualizováno  6:50
Cyklopruhy pro cyklisty, nové přechody, ale především zúžení dvouproudové silnice v každém směru. Nic z toho v Čimické ulici v pražských Bohnicích zatím nebude. Sotva se Technická správa komunikací pustila do úprav, musela bleskově dát všechno do původního stavu.

Čimická ulice v Bohnicích: Nedávno odstraněné nové vodorovné značení se mísí s původním. A dělá problémy řidičům i chodcům | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Trvalo to sice jen tři dny, ale následky obyvatelé a řidiči pozorují dodnes. Část Čimické ulice v Bohnicích měla před dvěma týdny projít razantní změnou.

Úkol zněl: počet pruhů v každém směru snížit ze dvou na jeden, přikreslit pruhy pro cyklisty, opravit přechody pro chodce. Změny se měly dotknout asi 350 metrů silnice a tří křižovatek. Sotva ale Technická správa komunikací s úpravami začala, na žádost vedení Prahy 8 již nakreslené značení nechala zase vyretušovat.

Fotogalerie

Takže zatímco jeden den se kreslilo, další dva dny se už nakreslené zase odstraňovalo.

Výsledek? Původní staré čáry se nyní mísí se zbytky nových, nedávno odstraněných.

"Nechápu, proč to zase zrušili, líbilo se mi to. Naopak zúžení v místě přechodu bych uvítala. Už proto, že tudy chodí spousta dětí do tří základních škol v okolí a řidiči občas zapomenou nohu na plynu," řekla učitelka Marie Gebauerová.

O chaosu se značením mluvil i řidič, který u nedaleké trafiky věřil, že zaparkoval v odstavném pruhu. "Těch čar je tady moc a splývají. Zmátlo mě to," uznal.

Starosta: Na novou úpravu si stěžovali místní

To, že původní značení může splývat s nedávno odstraněným, připustil i starosta Prahy 8 Jiří Janků. Ale právě na jeho popud TSK zastavila v Čimické už probíhající úpravy. "Zvítězil zdravý rozum. Celý ten projekt byl nekoncepční, bylo to tu jako v Kocourkově," domnívá se Janků, kterého k rozhodnutí vedly reakce desítek rozhořčených obyvatel.

"Nemyslím, že takováto úprava by byla ku prospěchu občanů Bohnic. Ta silnice je dostatečně široká a přehledná," obhajuje svůj postoj.

"Navíc i cyklisté mi říkali, že cyklopruhy vedou odnikud nikam. A to proti cyklistům nic nemám," dodal starosta s tím, že chodníky v Bohnicích bývají dost široké, aby se na ně vešli chodci i cyklisté..

Úpravy přišly na 112 tisíc

Technická správa se hájí, že jen namalovala návrh magistrátní cyklokomise. "Na tuto úpravu vydal takzvané stanovení úřad Prahy 8 se souhlasem policie. My pak musíme takové stanovení respektovat a udělat," uvedl mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Dodal, že úpravy se stoply zhruba v jedné pětině. "Nezačalo se například s červenými cyklopruhy či pruhy před přechody," upřesnil. Částku na nakreslení a následné odstranění čar vyčíslil na 112 tisíc korun. Slova starosty Janků nechtěl mluvčí komentovat.

Nad bleskovým veletočem se pozastavil i Vratislav Filler ze sdružení Auto Mat podporujícího cyklodopravu v Praze. "Návrh úprav sice nebyl žádný zázrak, ale určitý smysl měly," řekl Filler. S ničím podobným se ještě nesetkal. "Obvykle se celá takováhle věc zazdí ještě v průběhu projednávání," dodal Filler.

Starostovi Janků vadí i to, že o záměru nikdo z radnice nevěděl. "Myslím, že o věcech týkajících se lokálních záležitostí by měla rozhodovat jen městská část."

Praha 8 teď bude jednat s technickou správou o novém přemalování v Čimické, které by to odstraněné ještě více upozadilo. Podle mluvčího Mrázka se ale TSK na tuto věc už chystá.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Po nehodě na Benešovsku zemřel řidič, dvě děti se vážně zranily

Tragická dopravní nehoda se stala v pátek kolem půl jedenácté dopoledne na...

U Vlašimi na Benešovsku narazilo po 15. hodině osobní auto do stromu. Řidič po nehodě zemřel. Dvě vážně zraněné děti...

Ježek či výří duo. Zvířecí pohotovost v Jinonicích léči živočichy

Zachráněný ježek v jinonické záchranné stanici

Rekordy letos láme počet pacientů zvířecí záchranky v hlavním městě. Ošetřovatelé Záchranné stanice pro volně žijící...

V baru mě zkopali, když jsem chtěla pivo s sebou, tvrdí žena

Dívka ukazuje rozbitou hlavu poté, co ji podle jejích slov napadla v baru...

V jednom z barů na Vinohradech údajně napadla čtveřice mužů dva hosty. Ženu s partnerem napadli agresoři podle jejího...

Najdete na iDNES.cz