Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tramp riskoval život na cvičišti v Brdech, vojáci turisty rázně varují

  16:50aktualizováno  16:50
Vojenský výcvik v Brdech mohl minulý týden skončit tragédií. Vojáci málem zabili muže, který se pohyboval v zakázaném pásmu a chtěl tam trampovat. Podobných případů bylo v minulosti už několik a správa újezdu se teď obává, aby nezvaných turistů nezačalo ještě přibývat.

Vojenský újezd Brdy - označení cílové dopadové plochy | foto:  Dan Materna, MAFRA

Stačilo opravdu málo a vojáci minulý týden sbírali na cvičišti v brdských lesích na kousky roztrhané tělo muže, který se v době cvičné ostré palby procházel na cílové ploše.

Na místě neměl co dělat. Platí tam trvalý zákaz pohybu civilistů.

"Nebezpečí si uvědomujeme zvláště teď, když je teplo a lidi to do brdských lesů táhne. Právě proto máme všude cedule, které na střelbu upozorňují, závory kolem celého prostoru střelby jsou uzavřené, na hlavních tazích hlídkují vojáci, na internetu i v novinách jsou avíza. Přesto pak někdo do tak nebezpečného prostoru, kde mu hrozí ohrožení života, vkročí. Třeba jen proto, že si chce zkrátit cestu," popisuje kapitán z 13. dělostřeleckého pluku Michal Abrhám.

Fotogalerie

Muž měl velké štěstí, že si ho vojáci vůbec všimli. Děly se totiž podle kapitána většinou střílí přes kopec, takzvanou nepřímou střelbou po balistické křivce. A i tak jsou speciálně vybavené průzkumné jednotky od místa dostřelu vzdálené až tři kilometry.

Poté, co vojáci na muže upozornili, museli střelbu okamžitě ukončit. Případ předali vojenské policii, ta však muže pustila a neudělila mu ani pokutu, což v podobných případech lze. V případě, že policisté prokážou úmyslné porušení zákazu, může se sankce vyšplhat až na tři tisíce korun.

Muž prý nevěděl, kde se zrovna nachází

"Muž chtěl v prostoru vojenského újezdu trampovat. Zákaz ale neporušil úmyslně. Neuvědomil si, kde se v tu chvíli nachází," vysvětlila mluvčí vojenské policie Lenka Haberová.

Bez trestu však přes porušení několika zákazů a ignorování výstrah z brdských lesů vyvázne většina "ilegálních" návštěvníků. K udělování pokut je totiž kompetentní pouze policie. Ať už vojenská, nebo civilní. Zasáhnout dokonce nemůže ani Správa vojenského újezdu.

Kdy se v dubnu vyhnout Brdům

8. a 9. dubna od 9 do 22 hodin
10. a 11. dubna od 9 do 15 hodin

Výjimečně se bude střílet i tuto sobotu 12. dubna, a to od 9 do 15 hodin.

14. dubna od 10 do 17 hodin
15. a 16. dubna od 9 do 17 hodin
17. dubna od 9 do 15 hodin
18. dubna od 9 do 12 hodin
21. dubna od 10 do 15 hodin
22. až 24. dubna od 9 do 22 hodin
25. dubna od 9 do 12 hodin
28. dubna od 10 do 15 hodin

Prostor se uzavírá minimálně dvě hodiny před zahájením střelby.

Zdroj: webové stránky Vojenský újezd Brdy

"Vždyť my u sebe nemáme ani pokutové bloky. Když někoho zastavíme, vykážeme ho z prostoru. I na to ovšem musíte mít pověření. Nanejvýš si můžeme opsat údaje z občanského průkazu a pak je posíláme na přestupkové oddělení příbramské policii," uvedl pracovník Správy vojenského újezdu Karel Urban.

Jenže i kdyby měli on a jeho kolegové větší kompetence, situaci by to podle něj příliš neřešilo.

"Vezměte si, že zastavíte třeba deset cyklistů. Vy jste tu ale jediná. Takže když už vás nenapadnou, tak se vám přinejmenším vysmějí. Možná by pomohla intenzivnější činnost vojenské policie," míní Urban.

Na tu se chtějí v nejbližší době obrátit i vojáci. V květnu je čeká rozsáhlé certifikační cvičení, při kterém budou nevítaní návštěvníci Brd opět v nebezpečí života.

"Vojenská policie by v případě narušení výcviku mohla tyto lidi odvézt hned, nemuseli bychom to zajišťovat my a cvičení by se tak urychlilo," vysvětlil Michal Abrhám z dělostřelecké jednotky.

To, že se někdo z výletníků dostane vojákům přímo do palby, se nestalo poprvé a pravděpodobně ani naposledy.

Lidé ovšem ve zvědavosti nevstupují jen na dopadovou plochu. "Při cvičení ostré bojové střelby loni na podzim se na akci koukalo několik zvědavců z míst, ze kterých se odpaluje. Ano, není to tak nebezpečné jako v dopadové ploše, ale určitá nebezpečná zóna tam je také. Manipulujeme s palebnými prostředky, nikdy nevíte, co se může stát," upozorňuje Abrhám.

V květnu se kvůli počasí Brdy pro turisty stanou ještě lákavějšími. Dá se tedy očekávat i více narušitelů velkého cvičení.

"Ti lidé často jen hledají adrenalin a dobrodružství. A víte, jak táhnou příklady. Přijde jeden, tomu se nic nestane, ale pak přijde další a rázem budeme řešit mimořádnou událost," obává se kapitán.

Podívejte se na přírodu v Brdech:

Zrušení újezdu pravidla v dopadových plochách nezmírní

Trampové, dobrodruzi, cyklisté i ostatní návštěvníci, kteří chtějí využít víkendového povolení pro vstup do okrajových částí újezdu, by proto měli pro bloumání po brdských lesích volit skutečně jen klidné dny.

I během nich je ale vstup na všechny dopadové plochy přísně zakázán. A to včetně těch, kde se zrovna necvičí - munice se po celém území stále povalují tuny.

Ani pokud poslanci schválí plán ministra obrany Martina Stropnického a újezd se v roce 2016 zruší, zákaz vstupu na tyto plochy nepoleví. "Té munice je tolik, že ji do té doby vojáci absolutně nestíhají vyčistit," podotkl už dříve Urban.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

V ulicích Prahy je stovka defibrilátorů, laici je ale nepoužívají

Sloupek s defibrilátorem  na Václavském náměstí (14.8.2018)

Automatizovaný externí defibrilátor mají ve výbavě všechny sanitky pražské záchranky, objevují se ale i na veřejných...

V domě u Prahy našli postřelenou ženu, později zemřela

V Kamenici na Praze-východ našli v domě zraněnou ženu(15.8.2018).

Ve středu krátce po poledni zasahovala středočeská záchranka v obci Kamenice na Praze-východ. V domě byla nalezena žena...

Ať jezdí metro B do Horních Počernic, přeje si starostka městské části

Metro (ilustrační foto)

Prodloužení trasy B se dvěma zastávkami v Horních Počernicích prosazuje starostka Hana Moravcová. Podle ní by se tím...

Najdete na iDNES.cz