Zdravotnická dokumentace pohozená v objektu bývalé nemocnice v Kostelci nad...

Zdravotnická dokumentace pohozená v objektu bývalé nemocnice v Kostelci nad Labem. | foto:  František Vlček, MAFRA

Za chorobopisy pohozené v bývalé nemocnici policie nikoho nepotrestá

  • 0
Za chyby v archivaci dokumentů na bývalé infekční klinice v Kostelci nad Labem nebude nikdo potrestán. Člověk, který nechal povalovat uprostřed zchátralého objektu hromady zdravotnických zpráv, podle vyšetřovatelů nespáchal trestný čin.

Hromady zažloutlých stránek rozházených v objektu bývalé polikliniky v Kostelci nad Labem na Mělnicku občas zapalovali bezdomovci. Nebylo by na tom nic divného, kdyby listy neobsahovaly jména, rodná čísla, diagnózy, data.

Volně přístupná zdravotnická dokumentace se našla v lednu. Policie to po upozornění MF DNES začala vyšetřovat a nyní má jasno.

"Došli jsme k závěru, že se o trestný čin nejedná," prozradil Jiří Slovák z kosteleckého policejního oddělení.

Celou záležitost teď bude řešit krajský odbor zdravotnictví. Kraj by mohl vést správní řízení proti tehdejšímu majiteli zdravotnického zařízení. Jenže to už prakticky není možné, protože de facto nemá koho hnát k zodpovědnosti.

Ani po opakovaných dotazech na různých úřadech se nepodařilo zjistit, kdo vlastně v době, kdy se klinika rušila, za zařízení zodpovídal.

"Zahajování jakéhokoliv řízení, ať již správního či trestního o takovémto skutku, který se měl stát v první polovině devadesátých let, nepovažuji za příliš smysluplné," míní také právník Aleš Buriánek a dodává, že je pravděpodobné, že záležitost bude promlčena.

Desítky poškozených

Podle zákona za zdravotnickou dokumentaci zodpovídá zdravotnické zařízení nebo lékař, který s ní nakládá. V případě zániku zařízení nebo úmrtí lékaře by měla být předána dalšímu poskytovateli. Na skartaci by pak měl dohlížet kraj.

Kostelecká poliklinika

Provoz bývalé infekční kliniky skončil na podzim 1995. Pak se objekt dostal do vlastnictví soukromé firmy, jejímž jednatelem byl Jan Galský. Firma skončila v likvidaci a majitel zemřel.

Dokumentaci proto policie posílá na krajský úřad i s přiloženou zprávou, co v dané věci zjistila.

Papíry byly potrhané, špinavé a mnohé nešly ani přečíst. Vzhledem k tomu, že policie pracovala pouze s kusými údaji na dokumentaci, nedokáže odhadnout, kolika pacientů se zpřístupnění zpráv s citlivými údaji týká. Mohou to být ale desítky lidí.

Podle vyšetřovatelů jde o pacienty infekčního oddělení mělnické nemocnice z let 1992 až 1994.

Když MF DNES letos v lednu v Kostelci dokumenty objevila, byly mezi nimi i zprávy výrazně staršího data, například z roku 1987. O tom ale Slovák neměl informace.

Kraj dokumenty zaarchivuje

Areál v Kostelci sloužil jako odloučené pracoviště mělnické nemocnice.

V roce 1995 byl jeho provoz ukončen a klinika se přesunula do nemocničního areálu v Mělníku. Objekt po čase koupila firma Kopa, která dnes neexistuje. A její jednatel Jan Galský je mrtvý. Nyní má areál v rukou jiný soukromý majitel. Toho se ve čtvrtek nepodařilo kontaktovat.

"Zodpovědná je podle mého názoru firma Kopa. Ale krajský úřad může dojít k jinému závěru a postoupit to na krajské státní zastupitelství, může se nám to vrátit zpět," říká Slovák.

Že by kraj hledal viníka, je spíš nepravděpodobné. "Až k nám dokumentace dojde, tak ji převezmeme a dáme do archivu. Zatím k tomu nemohu říci nic bližšího," vyjádřil se vedoucí odboru Pavel Kubíček.