Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Čerčanech se rozpoutala diskuse o dálnici D3. Ať vede Posázavím, říkají místní

  15:43aktualizováno  15:43
Ve středních Čechách se znovu probírá trasa plánované dálnice D3. Obyvatelé Čerčan na Benešovsku se totiž bojí, že se jim po jejím postavení zhorší podmínky k životu. Chtějí aby dálnice vedla Posázavím. Petici se svými požadavky poslali dokonce na ministerstvo životního prostředí.
Čerčanští se bojí, že jim dálnice zkazí životní prostředí. Ilustrační foto

Čerčanští se bojí, že jim dálnice zkazí životní prostředí. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Podle obyvatel Čerčan dálnice D3 ve východní variantě, tedy kopírující stávající silnici z Prahy na jih, rozdělí Čerčansko. Upozorňují také, že odvětrání z plánovaných tunelů bude uprostřed bytové výstavby nedaleké Vysoké Lhoty. "Pro nás je východní varianta nešťastná, přepůlí nás, a to nemluvím o případných objížďkách," míní jeden z obyvatel.

Čerčanští jsou pro západní variantu, tedy Posázavím, a dali to najevo peticí. Pod argumenty se podepsalo 630 lidí. Poslali ji ministerstvu životního prostředí.

Včera vypršel termín, kdy se dotčené obce mohly vyjádřit ke studii vlivu dálnice na životní prostředí (EIA). Posuzovala obě varianty.

"Mysleli jsme, že je o variantách už rozhodnuto, ale zjistili jsme, že jsou stále dvě. Za poslední roky jsme se nesouhlasně vyjádřili k východní variantě několikrát, ale když se teď opět začalo něco dít, uspořádali jsme petici," vysvětlila starostka Dana Tomášková.

Ministerstvo počítá s výstavbou v roce 2019

Na ministerstvo zatím dorazilo asi 20 vyjádření. "Předpokládáme, že během příštího týdne další poštou ještě obdržíme," řekla mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Oproti Čerčanům mají zastánci východní varianty úplně jiné připomínky. Sdružení Klid, v němž je několik obcí z Posázaví, chce především, aby se studie pozastavila.

"Když ministerstvo dopravy nepočítá s její výstavbou v nejbližší době, ale za deset a více let, je to předčasné. Výsledky se mohou do té doby významně změnit a nebudou aktuální," reagoval předseda sdružení Michal Bernard.

Podle něj by se měla EIA znovu projednávat dva tři roky před začátkem stavby. Senátor a předseda sdružení za výstavbu D3 Pavel Eybert to považuje za nesmysl.

"To, že dálnice je v superkoncepci posunutá na rok 2019, není argument k pozastavení studie a ministerstvo by to nemělo akceptovat," míní Eybert.

Na trase jsou stanoviště vzácných živočichů i doly

Studie je pro započetí D3 klíčová. Použije se při žádosti o stavební povolení, slouží jako podklad při územním rozhodnutí a pro projektanty. "Příprava před samotnou stavbou trvá i patnáct i let. Dělat studii dva roky předem není možné," poznamenal Eybert.

Sdružení Klid stále tvrdí, že výhodnější a levnější je východní varianta, která z větší části kopíruje stávající hlavní tah Benešovskem. A to opět připomíná. "Teď je prostor k přehodnocení, jestli stavět dálnici, nebo rychlostní silnici, která je levnější," řekl Bernard.

Podle něj ve studii navíc chybí několik posouzení. Například se neřeší výstavba mostu přes Sázavu v západní variantě. Je tady evropsky významná lokalita hlavně pro výskyt některých ryb.

Dokumentace neobsahuje ani geologické a archeologické posouzení v oblasti Jílového u Prahy, která je charakteristická poddolováním a častými propady starých dolů. "Mnohé štoly ani nejsou zaneseny v mapách a v plánované trase leží chráněné ložiskové území," upozornil Bernard.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

VIDEO: Motorkář ujížděl policistům a havaroval. Našli u něj drogy

Policie honila opilého a zdrogovaného motorkáře

Policisté motorizované jednotky si v sobotu před půlnocí všimli v Praze motorkáře, kterého chtěli zkontrolovat a...

Lídr SPD Hynek Beran chce pro mimopražské zavést mýto

Kandidát na primátora Hynek Beran. (11.9.2018)

Zopakovat úspěch SPD z loňska, takový úkol má v Praze odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora by...

Najdete na iDNES.cz