Lidé se o závadné vodě dozvídali z letáků vyvěšených na domech. Radnice Prahy 6...

Lidé se o závadné vodě dozvídali z letáků vyvěšených na domech. Radnice Prahy 6 tvrdí, že měla být informována také. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zvracení, průjmy. V Dejvicích tekla závadná voda, radnice se zlobí

  • 46
Nedávná havárie vodovodu v pražských Dejvicích měla pro část obyvatel této městské části nepříjemnou dohru. Voda přiváděná do některých ulic totiž vykazovala známky kontaminace. Pražské vodovody a kanalizace sice na domy vyvěsily upozornění, radnice Prahy 6 se ale zlobí, že o závadě nebyla informována.

„Závadná voda? Tak o tom nic nevíme,“ reagoval ve čtvrtek mluvčí radnice Adam Halmoši na dotaz MF DNES.

I když se zkažená voda v některých ulicích objevila už v úterý, radnice se o problému dozvěděla až o dva dny později právě od MF DNES. Nemohla včas informovat obyvatele, aby vodu v žádném případě nepili.

„Přestože Pražské vodovody a kanalizace nemají ze zákona povinnost informovat o závadné vodě v síti úřad Prahy 6, považujeme to, že se o věci dozvídáme z médií za velký exces. Radnice by o tomto měla vědět, aby mohla případně podniknout určité kroky a zareagovat,“ uvedl Halmoši. Zprávu na web proto dala až ve čtvrtek.

Zprávu o kontaminované vodě, která se nedoporučuje pít ani po převaření, se dočetli obyvatelé ulic Božkova, Bílá, Na Kotlářce a Na Kocínce z letáků na vchodových dveřích domů.

Podle PVK šlo o celkem šestnáct domů. „Kvalita pitné vody se zde zhoršila z pohledu mikrobiologických ukazatelů,“ řekla mluvčí PVK Marcela Dvořáková.

Závada byla odstraněna v pátek dopoledne „Na základě výsledků rozborů hygienik hlavního města Prahy povolil používání vody opět jako pitné. Jen jediného domu Božkova 8/1613 se zatím nechá přistavená cisterna a hygienik povolí používání vody jako pitné až v sobotu. I když i v tomto domě je voda zcela bez bakterie,“ uvedla v pátek dopoledne mluvčí Dvořáková.

Podle ní je to z preventivních důvodů. V tomto domě je malý odběr vody a voda vykazuje vyšší teplotu. Proto PVK raději nechá v sobotu ještě jednou zanalyzovat vzorky.

O kontaminaci jsme informovali standardně, brání se PVK

„V informování jsme postupovali standardně vyvěšením letáků na jednotlivé vchody, tento způsob se nejvíce osvědčil. Je velmi rychlý, lidé z provozu  informace okamžitě roznesli. Navíc šlo  opravdu o malou oblast,“ řekla mluvčí.

Jenže ne všude si letáků všimli „Tu zprávu jsme se dozvěděli až od zákazníků. Nikdo nám nic neřekl, ani nedal upozornění na dveře,“ řekla ale servírka v jedné z restaurací.

Redaktorům MF DNES pak někteří lidé potvrdili, že je trápí střevní problémy. „Lidé si tady stěžují, že mají nějaký břišní tyfus. Já sám zvracel dvě noci a dva dny,“ popsal jeden z nich. Lidé si proto pro vodu chodili do přistavených cisteren.

Za závadnou vodou byla nedávná havárie potrubí

Závadná voda souvisela s havárií vodovodního řadu ze 13. srpna (čtěte zde). Tehdy se ocitlo bez pitné vody asi 100 tisíc lidí. Ke kontaminaci ale došlo mnohem později, PVK totiž pravidelně po haváriích kontroluje vzorky vody. „A všechny dosud byly v pořádku. Až na výsledky z tohoto týdne,“ uvedla mluvčí PVK.

Kontaminaci mělo podle všeho na svědomí nejspíš rozbité potrubí jednoho z domů, které mohlo nasát znečištěnou vodu. Ta se následně dostala i do okolních domů. Podle PVK však nehrozí, že by kontaminovaná voda pronikla i do dalších domácností.

Podle odborníků z laboratoří se ve vodě nachází větší množství bakterie Escherichia coli a také přibylo množství kolformních bakterií. Ty mohou na člověka působit projímavě.

„Samotný rozbor vody může trvat 12 až 24 hodin,“ řekl Matěj Čermák z Hygienické stanice hl. m. Prahy. Proto mohla závadná voda z kohoutků téci dříve, aniž by si kdokoliv před tím mohl přečíst první leták.

Čermák ale upozornil, že požití této vody automaticky nepřinese střevní či jiné potíže.

Radnice nyní bude po PVK vyžadovat aktuální informace o výsledcích rozboru vody. Do budoucna bude požadovat, aby byla od PVK o podobných problémech včas informována.

,