Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kladenském divadle končí tandem Svoboda - Kolečko, nové vedení není

  10:21aktualizováno  10:21
Umělecké duo působící v kladenském divadle Tomáš Svoboda a Petr Kolečko se rozešlo a ukončilo spolupráci. V Kladně budou sice oba tvořit dál, ale teď již jen odděleně a externě. Letošní divadelní sezonu tak divadlo v Kladně zakončuje bez uměleckého šéfa a dramaturga.

Tomáš Svoboda (vlevo) a Petr Kolečko se rozcházejí profesně i lidsky, uvedla šéfka kladenského divadla. | foto: Koláž - iDNES.cz

Příběhy obyčejného hovadství, Game boy nebo Jaromír Jágr, Kladeňák. To jsou některé autorské inscenace, které společně vytvořili a uvedli v kladenském divadle režisér Tomáš Svoboda a dramaturg Petr Kolečko.

Tomáš Svoboda

Režisér a dramatik Tomáš Svoboda

Režisér a dramatik se narodil 28. dubna 1972 v Plzni. Vystudoval divadelní režii na JAMU a v letech 2004 až 2006 byl uměleckým šéfem Divadla Rokoko. Působil s Kolečkem hlavně v A Studiu Rubín a od roku 2010 byl uměleckým šéfem divadla v Kladně. Za hru Srnky získal Cenu Alfréda Radoka. Proslavil se kabaretem Blonďatá bestie o Kristýně Kočí nebo muzikálem Pornohvězdy, který vytvořil s Kolečkem.

Teď se autorský tandem, který patří ke špičce současného českého divadla, rozešel. A to nejen v Kladně, ale pro jakoukoli další spolupráci. Rozchod je podle ředitelky kladenského divadla Blanky Bendlové "profesní i lidský".

Výpověď ke konci května dal nejdříve dramaturg Petr Kolečko, na ukončení pracovního poměru se po premiéře hry Testosteron ředitelka dohodla i s uměleckým šéfem Tomášem Svobodou.

"Jako režisér a autor budu s divadlem spolupracovat dál. Ale nejsem typ provozního ředitele, který dokáže v oblastním divadle dlouhodobě pracovat, zajímají mě věci spíš celostátního rozsahu, takže i pro mě je to úleva," připouští Tomáš Svoboda.

Svoboda s Kolečkem přišli do Kladna v roce 2010 a změnou dramaturgie zaměřenou i na experimenty vytvořili z oblastního divadla scénu, o které se mluví za hranicemi kraje. Přivedli sem nové herecké tváře i uznávané režiséry, jako je Ondřej Pavelka, Daniel Špinar nebo Jan Frič.

Petr Kolečko

Dramatik a dramaturg Petr Kolečko

Dramatik a dramaturg se narodil 28. března 1984 v Broumově. Vystudoval režii a dramaturgii na DAMU. Jedna z jeho prvních her, Britney Goes To Heaven, kterou nastudovalo ostravské Divadlo Petra Bezruče, byla přeložena do několika jazyků. Je uměleckým šéfem A studia Rubín, kde realizuje autorské projekty. Od roku 2010 byl dramaturgem divadla v Kladně. Je spoluscenáristou seriálu Okresní přebor.

Nový repertoár, autorské inscenace a netradiční pojetí některých titulů sice odradily část diváků především ze starší generace, ale přilákaly návštěvníky nové. Minulá divadelní sezona byla pro divadlo dokonce návštěvnicky nejúspěšnější za posledních několik let. "Toho štěstí, že tu oba jsou, jsem si byla velmi dobře vědoma," říká ředitelka Blanka Bendlová.

Kladenský soubor se kvůli plánované rekonstrukci budovy divadla přesunul do Divadla Lampion a v letošní sezoně uvedl čtyři premiéry. Odehraje tu i celou příští sezonu, pro ni avizuje premiér pět. Od podzimu 2013 by se soubor měl vrátit do budovy Městského divadla Kladno.

"Bude potřeba uvést nejméně sedm premiér a kvůli klasickému divákovi-předplatiteli musí být záběr širší, aby tu byly inscenace i pro něj. A to Tomášovi Svobodovi není blízké," říká Bendlová a dodává, že dohoda s režisérem proběhla v klidu.

Směr nastavený Svobodou a Kolečkem divadlo opustit nechce

Ačkoli chce divadlo opět přitáhnout i konzervativnějšího diváka, v cestě, jakou Svoboda s Kolečkem započali, chce pokračovat. Podle toho bude oslovovat i spolupracovníky. "Pod jejich vedením dostalo divadlo z hlediska uměleckého světa jméno. Nechceme to otočit o 180 stupňů a vydat se jiným směrem, tato cesta někam vedla," dodává Bendlová.

Nové umělecké vedení nastoupí do divadla nejdřív za rok. "Jména Svoboda a Kolečko byla pro divadlo značkou, začali k nám jezdit i recenzenti z Prahy. Teď uvidíme, co bude dál, musí přijít silná osobnost, která by na jejich práci navázala. Ale pro řadu režisérů je náš soubor snad docela zajímavý," říká herec souboru Tomáš Petřík.

Soubor nyní čítá dvanáct herců, v přespříští sezoně by jich měl mít aspoň dvacet. Vedení divadla slibuje, že složení herců zůstane i v příští sezoně stejné.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

V Praze proběhl Pochod dobré vůle, lidé uctili oběti holokaustu

V Praze probíhá Pochod dobré vůle

V centru Prahy probíhá 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu. Součástí je Pochod dobré vůle. Účastníci vyrazili...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz