V Kladně funguje speciální taxislužba pro lidi s horší pohyblivostí.

V Kladně funguje speciální taxislužba pro lidi s horší pohyblivostí. | foto: archiv MF DNES

Speciální sanitka funguje v Kladně jako taxi. A platí to i obráceně

  • 7
Funguje jako sanitka ale zároveň také jako taxi. Lidé se sníženou pohyblivostí mohou v Kladně využít novou službu, která je doveze k lékaři nebo do obchodu. Její řidiči pak jsou připraveni těmto klientům pomoci s nastupováním.

Svou pobočku ve městě  nově zřídila speciální taxislužba Novodobé sanitky.

"Vážím 130 kilogramů, než se nasoukám k někomu do auta, trvá mi to věčnost, samozřejmě zaberu v autě i hodně místa. Cestování v autobuse nezvládnu a taxíkem to byl vždy strašný stres a ponížení. Několikrát se mi stalo, že mě taxikář odmítl odvézt, že si nezničí tlumiče," vyprávěl své zkušenosti sedmatřicetiletý Karel z Kladna.

Teď patří k pravidelným klientům Novodobé sanitky.

"Ani nevíte, jaká je to úleva, když se na vás nikdo nekouká s opovržením, cítíte se po dlouhé době jako člověk," poznamenal Karel.

Zneužití neubývá

Specializovaná taxislužba funguje na bázi takzvané franšízy, tak jako třeba některé restaurační řetězce. Kdokoliv může požádat firmu, které patří ochranná známka, o licenci a stát se součástí značky.

Novodobé sanitky

Cenově se Novodobé sanitky od klasických taxislužeb příliš neliší.

 "Vezu klienta například do Prahy, tam na něj 15 minut čekám a vezu ho zpět, zaplatí ale jen za cestu tam, ostatní je zdarma. U tras do 16 km se platí 18 korun za kilometr, od 16 kilometrů výše pak 16 korun za kilometr," popisuje Jan Šiffner.

Pokud splní potřebné podmínky a zaplatí licenční poplatek 100 tisíc korun. V Kladně to udělal Jan Šiffner. "Pracoval jsem jako inženýr strojař, ale ztratil jsem zaměstnání. Tenhle druh podnikání mě zaujal," vysvětluje Šiffner.

Kromě Kladna funguje značka Novodobá sanitka ještě v Kolíně a podobná služba s jiným provozovatelem je k dispozici už několik let také klientům v Příbrami.

Podle vedoucího operačního střediska středočeské záchranné služby Patrika Merhauta se však v těchto oblastech nijak neprojevuje úbytek zneužívání záchranky.

"Výjezdy, které jsou zbytečné, například v případech, kdy si nás zavolají lidé, kterým se nechce k lékaři pěšky nebo autobusem, jsou stále velmi časté. Měsíčně to odhaduji i na stovky případů," zmiňuje Merhaut s tím, že pojišťovny takové výjezdy stojí měsíčně stovky tisíc korun.

"Většinou umíme rozpoznat, že je to zbytečný výjezd, ale stejně raději vyjedeme. Operátorka by si nevzala na svědomí, kdyby se pak pacientovi něco stalo," doplnil Merhaut.

Novodobá sanitka spolupracuje nejen s nemocnicemi, poliklinikami a ostatními zdravotnickými zařízeními, ale i s organizacemi, které souvisejí se sociálními službami.

"Dojedeme s pacientem i třeba do lékárny, a aby ve svém stavu nemusel čekat frontu, léky mu vyzvedneme. V tom se tato služba liší od běžných taxi, kde vás taxikář vysadí na daném místě a už se o vás nestará," popisuje Šiffner.

,