Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kladenských kasárnách vznikne kampus ČVUT pro tři tisíce studentů

  16:41aktualizováno  16:41
V prostoru bývalých kladenských kasáren chce České vysoké učení technické vybudovat vysokoškolský kampus, který studentům biomedicínského inženýrství nabídne moderní učebny, ubytování i kulturu. Jeho vybavení budou moci využívat i obyvatelé města.

Uprostřed obrázku je vidět budoucí menzu, v pozadí vlevo budovu biomedicíny, v pozadí vpravo vysokoškolské koleje. | foto: Vizualizace: archiv ČVUT

Fakulta biomedicínského inženýrství sídlí ve městě už šest let, ale stávající prostory v Kokosu jí už nestačí. Proto vznikl plán na využití areálu bývalých kasáren, ve kterých se ještě před dvěma lety počítalo s dentální klinikou a školou. Investor však od záměru ustoupil.

"Areál se využívá jen sporadicky," uvedl primátor Kladna Dan Jiránek s tím, že jsou tam hlavně parkoviště a zubní pohotovost. Nyní je na stole velkorysý plán ČVUT.

"Vzniknout by tu měly nejen prostory pro studenty, jejich výuku a ubytování, ale také zázemí, které budou moci využívat i obyvatelé Kladna. Ať už půjde o fitness-centrum nebo třeba malé divadlo," plánuje prorektor ČVUT pro výstavbu a investice Miloslav Pavlík, který má kampus na starosti.

"Chceme, aby šlo o prostupný areál, kam budou mít běžně přístup i lidé z Kladna. Areál by neměl žít jen v době, kdy v něm budou studenti," podotýká Pavlík.

Podle něj počítá škola minimálně se stovkou, ale spíše s několika sty pracovních míst, která by ve studentském areálu měla vzniknout. Půjde především o profese v oblasti služeb, jako je správcovství budov nebo jejich údržba. Příležitost dostanou i místní firmy.

Na stavbu kampusu počítá fakulta s evropskými penězi

Na jaře příštího roku by měly být zrekonstruovány a dostavěny staré kasárenské budovy. "V nových dvou učebnách s kapacitou 120 a 180 posluchačů bychom chtěli učit už od jara," říká Pavlík. Celkem by měly vzniknout učebny a laboratoře pro přibližně 500 studentů.

Dostavba a rekonstrukce kasáren bude stát dohromady asi 150 milionů korun. Zaplatí je kraj a město Kladno. Tato první etapa by měla být hotova do dvou let.

Nádvoří, jak ho navrhli studenti ČVUT pod vedením architekta Václava Aulického.

Nádvoří Fakulty biomedicínského inženýrství, jak ji navrhli studenti ČVUT pod vedením architekta Václava Aulického.

Cílem stavby je podpořit na ČVUT oblast biomedicínského inženýrství.

Cílem stavby je podpořit na ČVUT oblast biomedicínského inženýrství.

Počítá se také s novými objekty, na ty si ale fakulta bude muset počkat několik let. Potřeba bude asi 500 milionů korun. Tak velkou částku není snadné získat. "Čekáme na rok 2014. V tomto roce pravděpodobně přijde Evropská unie s novými operačními programy, ze kterých bychom chtěli výstavbu zaplatit," uvádí Pavlík.

Toho, že by škola evropské peníze nezískala, se neobává. "Doposud jsme na kladenskou pobočku školy získali peníze vždy," upozorňuje prorektor. Pokud fakulta i tentokrát uspěje, stavět může začít nejdříve v roce 2015.

Po dokončení celého kampusu vzniknou na místě bývalého vojenského areálu moderní přednáškové sály, univerzitní knihovna s čítárnou, společenské centrum s klubem, koleje pro pět set studentů nebo menza s kavárnou a rychlým občerstvením. V podzemí bude moci zaparkovat tři sta aut.

Město si spolupráci s ČVUT pochvaluje. Již na jaře podepsal primátor Jiránek spolu se zástupci kraje i školy memorandum o společném zájmu na vzniku kampusu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Oslavy výročí Československa potrvají měsíc, budou festivalem v ulicích

orloj, Praha

Národní oslavy sta let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského orloje a vyvrcholí 27. a 28. října...

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Najdete na iDNES.cz