Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kladenských kasárnách vznikne kampus ČVUT pro tři tisíce studentů

  16:41aktualizováno  16:41
V prostoru bývalých kladenských kasáren chce České vysoké učení technické vybudovat vysokoškolský kampus, který studentům biomedicínského inženýrství nabídne moderní učebny, ubytování i kulturu. Jeho vybavení budou moci využívat i obyvatelé města.

Uprostřed obrázku je vidět budoucí menzu, v pozadí vlevo budovu biomedicíny, v pozadí vpravo vysokoškolské koleje. | foto: Vizualizace: archiv ČVUT

Fakulta biomedicínského inženýrství sídlí ve městě už šest let, ale stávající prostory v Kokosu jí už nestačí. Proto vznikl plán na využití areálu bývalých kasáren, ve kterých se ještě před dvěma lety počítalo s dentální klinikou a školou. Investor však od záměru ustoupil.

"Areál se využívá jen sporadicky," uvedl primátor Kladna Dan Jiránek s tím, že jsou tam hlavně parkoviště a zubní pohotovost. Nyní je na stole velkorysý plán ČVUT.

"Vzniknout by tu měly nejen prostory pro studenty, jejich výuku a ubytování, ale také zázemí, které budou moci využívat i obyvatelé Kladna. Ať už půjde o fitness-centrum nebo třeba malé divadlo," plánuje prorektor ČVUT pro výstavbu a investice Miloslav Pavlík, který má kampus na starosti.

"Chceme, aby šlo o prostupný areál, kam budou mít běžně přístup i lidé z Kladna. Areál by neměl žít jen v době, kdy v něm budou studenti," podotýká Pavlík.

Podle něj počítá škola minimálně se stovkou, ale spíše s několika sty pracovních míst, která by ve studentském areálu měla vzniknout. Půjde především o profese v oblasti služeb, jako je správcovství budov nebo jejich údržba. Příležitost dostanou i místní firmy.

Na stavbu kampusu počítá fakulta s evropskými penězi

Na jaře příštího roku by měly být zrekonstruovány a dostavěny staré kasárenské budovy. "V nových dvou učebnách s kapacitou 120 a 180 posluchačů bychom chtěli učit už od jara," říká Pavlík. Celkem by měly vzniknout učebny a laboratoře pro přibližně 500 studentů.

Dostavba a rekonstrukce kasáren bude stát dohromady asi 150 milionů korun. Zaplatí je kraj a město Kladno. Tato první etapa by měla být hotova do dvou let.

Nádvoří, jak ho navrhli studenti ČVUT pod vedením architekta Václava Aulického.

Nádvoří Fakulty biomedicínského inženýrství, jak ji navrhli studenti ČVUT pod vedením architekta Václava Aulického.

Cílem stavby je podpořit na ČVUT oblast biomedicínského inženýrství.

Cílem stavby je podpořit na ČVUT oblast biomedicínského inženýrství.

Počítá se také s novými objekty, na ty si ale fakulta bude muset počkat několik let. Potřeba bude asi 500 milionů korun. Tak velkou částku není snadné získat. "Čekáme na rok 2014. V tomto roce pravděpodobně přijde Evropská unie s novými operačními programy, ze kterých bychom chtěli výstavbu zaplatit," uvádí Pavlík.

Toho, že by škola evropské peníze nezískala, se neobává. "Doposud jsme na kladenskou pobočku školy získali peníze vždy," upozorňuje prorektor. Pokud fakulta i tentokrát uspěje, stavět může začít nejdříve v roce 2015.

Po dokončení celého kampusu vzniknou na místě bývalého vojenského areálu moderní přednáškové sály, univerzitní knihovna s čítárnou, společenské centrum s klubem, koleje pro pět set studentů nebo menza s kavárnou a rychlým občerstvením. V podzemí bude moci zaparkovat tři sta aut.

Město si spolupráci s ČVUT pochvaluje. Již na jaře podepsal primátor Jiránek spolu se zástupci kraje i školy memorandum o společném zájmu na vzniku kampusu.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Asi třináctiletého chlapce srazilo auto v pražských Jinonicích, nehodu nepřežil. Okolnosti srážky řeší policie, která...

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Kandidátem na primátora Prahy bude za ANO na podzim Patrik Nacher

Patrik Nacher, poslanec hnutí ANO, v Rozstřelu iDNES (19. února 2018).

Lídrem hnutí ANO pro podzimní volby do pražského zastupitelstva bude poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher....

Najdete na iDNES.cz