Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Koláž - iDNES.cz

V Kladně zemřel muž po otravě metanolem. Původ lihoviny je neznámý

  • 13
Šestašedesátiletý pacient, který ležel v kladenské nemocnici po otravě metanolem, v neděli odpoledne zemřel. „Policisté dál pátrají po původu závadného alkoholu,“ uvedla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

Informaci o úmrtí pacienta potvrdil také ředitel nemocnice Vladimír Lemon. Muž z Velké Dobré byl přijat v kladenské nemocnici před týdnem, jeho stav byl vážný.

Část závadného alkoholu zmizela

Od roku 2012 se policii nepodařilo zjistit, co se stalo se zhruba dvěma tisíci litry z celkem patnácti tisíc litrů nebezpečných lihovin. Je tak možné, že se část metanolem kontaminovaných nápojů může dostat do prodeje. Loni v létě přitom zlínští celníci zajistili při kontrole v areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku pět set lahví absintu s etiketou společnosti Vapa Drink, které obsahovaly až třicet procent metanolu.

Na Kladensku pokračují kontroly alkoholu v restauracích a obchodech, trvat mohou i několik týdnů. Policie hledá původ metanolu, kterým se muž otrávil. Informace o tom, kde mohl jedovatý alkohol získat, se zatím nepodařilo zjistit.

Takzvaná metanolová kauza patří mezi nejhorší neštěstí, které Českou republiku v posledních desetiletích postihly. První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu se objevily na začátku září 2012. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s prodejem nelegálně vyráběného alkoholu, zemřel na konci února 2014.

Počtem obětí, který dosáhl čísla 48, je druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více životů si vyžádaly jen povodně v roce 1997, při nichž zemřelo 50 lidí. Otrávený alkohol také připravil o zdraví desítky osob. Poškozených, včetně zemřelých, je asi 140. Mnozí z nich jsou těžce zdravotně postižení, řada otrávených například oslepla.

Nejvíce otrav bylo zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde zemřelo 23 osob. Smrtelné otravy se ale vyskytly ve všech čtyřech moravských krajích, dále na Vysočině, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji i v Praze. Pančovaný alkohol z ČR zabíjel také v Polsku, kde po jeho požití zemřeli tři lidé.

Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později byl vydán zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR a 20. září ministr zdravotnictví zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR. Vlastní opatření dočasně zavedly i Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v ČR zmírněna koncem září 2012. Poslední omezení padla až v říjnu 2013.

Kauza přiměla stát zpřísnit pravidla pro výrobu a distribuci lihovin. Byl mimo jiné zaveden nový typ kolků pro alkohol, zákon omezil maximální velikost spotřebitelských balení tvrdého alkoholu na tři litry a z prodeje lihu a lihovin učinil koncesovanou živnost.

V souvislosti s kauzou bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla už řada rozsudků. Například loni v květnu vynesl Krajský soud ve Zlíně verdikt v jedné z větví této kauzy. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí, trest potvrdil i Vrchní soud v Olomouci. Hlavní distributor, Jiří Vacula, který prvoinstanční rozsudek přijal, si odsedí 15 let.

Několik případů otrav metanolem se objevilo i později, ovšem nikdy nebylo potvrzeno, že by měly něco společného s metanolovou kauzou. Loni v březnu zemřel dvaapadesátiletý muž v Boskovicích, policii se ale nepodařilo vypátrat, kde metanol vypil. V bytě muže se závadný alkohol nenašel a v pátrání nepomohly ani výpovědi jeho blízkých. Loni v červnu se podezření na otravu metanolem objevilo i v případě čtyřiašedesátiletého muže z Kurovic na Kroměřížsku, v tomto případě ale policie nezveřejnila bližší podrobnosti.