Jeleni se v Lánech možná otrávili durmanem. Ilustrační foto

Jeleni se v Lánech možná otrávili durmanem. Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Lánech možná neřádil pytlák, ale jeleni se otrávili durmanem

  • 9
Odborníci z prezidentské obory v Lánech mají možné vysvětlení toho, proč v oboře zemřelo deset jelenů. Zvířata totiž nemusel nikdo otrávit, ale mohla sama pozřít smrtelně jedovatý durman, rostlinu, která v oboře roste. Podle zaměstnanců je ho tam dost.

Něco podobného lidé ze správy prezidentské obory v Lánech na Kladensku nepamatují. Deset dospělých jelenů zřejmě někdo otrávil. "Zřejmě" znamená, že odborníci berou v úvahu ještě jednu variantu. "Jestli se mohli jeleni otrávit durmanem, musíme teprve prověřit. Možné to ale je," potvrdil ředitel Státního veterinárního ústavu Praha Bedřich Horyna.

Případ vyšetřuje policie. Devět jelenů sika a jeden evropský bylo postupně nalezeno už v době od 6. do 9. září. Správa obory to zveřejnila až tento týden, nejprve si totiž nechala udělat testy, které potvrdily, že zvířata byla otrávená.

Zaměstnanci našli některá z nich u potoka nebo jiných vodních zdrojů v oboře. "Když je jelen otrávený nebo zraněný, instinktivně vyhledává vodu, aby snížil tělesnou teplotu, která se při otravě rapidně zvýší," vysvětluje ředitel lesní správy Jiří Janda.

OBORA V LÁNECH

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí. Rozloha obory je 30 km čtverečních. Jde pravděpodobně o historicky nejstarší oboru v Evropě i na světě. Spravuje ji Kancelář prezidenta republiky prostřednictvím Lesní správy Lány. Prezidentská kancelář spravuje i nedaleký zámek Lány a jeho zámecký park.

Odborníci z veterinárního ústavu zatím svými rozbory potvrdili jen to, že zvířata v sobě měla jed. Jaký, to určí až další testy. "Zvířata jednoznačně zemřela na akutní otravu jedem, nevíme zatím jakým. Je možných asi tři tisíce různých intoxikací, zjistit to je otázkou desítek tisíc korun," vysvětluje veterinář Bedřich Horyna.

Jeleni umírali ve velkých bolestech

Podle ředitele lánské lesní správy Jiřího Jandy byly příznaky mrtvých zvířat podobné otravě jedem Kumatox, známým jako jed na krysy.

"Není to ale vůbec jisté, takového jedu by museli sežrat velké množství, byla to zvířata okolo dvou set kilogramů," je přesvědčen Janda.

Jeleni podle něho museli umírat několik hodin v obrovských bolestech. "Kumatox postupně rozežírá sliznice trávicího traktu, hlavně střev. Když střeva prasknou, dostává se dál do těla," popisuje Janda.

Zároveň se však zamýšlí nad tím, jak by někdo mohl přes 2,5 metru vysoký plot obory "jed na krysy" vůbec dostat. "Na otrávení zvířat by ho muselo být alespoň padesát kilo. Jak by s tak velkým množstvím plot přelézal, to nevím," poznamenal ředitel lesní správy.

Otravu zvířat vyšetřuje policie z Nového Strašecí jako trestný čin poškozování cizí věci ve větším rozsahu. Pokud toxikologové z Veterinárního ústavu potvrdí, že jeleni byli úmyslně otráveni, pachatel může jít na dva až šest let za mříže. Škoda byla vyčíslena na zhruba šest set tisíc korun.

Myslivec: Pytlák by se zachoval jinak

Šéf lesní správy Janda se spíš než k otravě rostlinou přiklání k úmyslnému zabití zvířat. Podle něho to dokonce mohl udělat někdo, kdo se chce lidem z obory z nějakého důvodu mstít. Proč, nevysvětlil. Rozhodně však vylučuje, že by šlo o pytláky. Ti se podle něho chovají jinak.

Souhlasí s ním i Pavel Jirkovský z místního mysliveckého spolku. "Pytlák to být nemohl. Není možné zajistit, aby otrávené návnady snědli zrovna jeleni," řekl Pavel Jirkovský. Lánská obora patří k největším v Česku a nejstarším na světě.

Mrtvé jeleny našli v Lánech v oboře.