Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mělník dal na opravené náměstí moderní lampy, lidé proti nim protestují

  11:06aktualizováno  11:06
Mělnická radnice nechala opravit náměstí Míru. Při rekonstrukci tu nechala nainstalovat moderní světla, která neznečišťují okolí takzvaným světelným smogem. Jenže části obyvatel se to nelíbí a už začali sepisovat petici.

Náměstí Míru v Mělníku prošlo rekonstrukcí. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Mělník následuje moderní trendy nasvěcování, které neznečišťuje okolí takzvaným světelným smogem, bere ohled na lidské zdraví a šetří energií. Někteří obyvatelé se ale nemohou smířit se způsobem, jakým je nově náměstí nasvíceno. Nelíbí se jim moderní design lamp, bílá barva světla a fakt, že náměstí údajně tone ve tmě.

Odborníci ale tleskají. Mělník podle nich postupoval při rekonstrukci náměstí podle moderního trendu "nepřesvětlovat". To znamená šetřit energií, svítit jen tam, kde je potřeba, a pomocí lamp, které nešíří světlo nahoru a do stran.

Co je světelný smog

Jde o osvětlení nočního nebe umělým světlem, způsobené rozptylem světla v ovzduší. Je způsoben osvětlováním parkovišť, center, reklam, ulic. Má negativní vliv na noční živočichy, ptáky a hmyz. U lidí způsobuje poruchy spánku a omezuje tvorbu důležitého antioxidantu melatoninu.

Takzvaný světelný smog totiž jednak znemožňuje pohled na oblohu plnou hvězd, kterých člověk ve městě rozezná třeba dvě stě, zatímco mimo civilizaci asi tři tisíce. "Děti z měst tak často znají mléčnou dráhu pouze z časopisu," řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Lidé potřebují ke spánku tmu

Světelné znečištění také negativně ovlivňuje spánek a zdraví lidí. "Studie prokázaly vyšší výskyt rakoviny u lidí, kteří nemají dostatek tmy. Jejich tělo tak nevytváří dostatek antioxidantu melatoninu," upozornil Suchan. Zjistily se i zničující účinky na noční živočichy, kteří také potřebují tmu.

Světelný smog se nejvíc projevuje ve městech, a to kvůli množství umělých světel. "Pouliční osvětlení, zářící nákupní centra, nasvětlení památek - člověk chce na všechno vidět," vysvětlil Suchan.

Podle Suchana se v Česku svítí takříkajíc pánubohu do oken. A města neregulují světlo ani po 22. hodině, kdy mohou až o polovinu "ubrat". Střední Čechy jsou také prakticky všude ovlivněny Prahou, která září desítky kilometrů do okolí.

Ve městech v kraji je však prý znatelný posun k lepšímu. "Kromě Mělníka mě potěšila třeba nová svítidla na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi - obě instalace jsou účinné i úsporné," popsal astronom.

Kromě zmíněného náměstí na tom město není dobře. "Je jedním z nejkřiklavějších příkladů především kvůli Škodovce, která svítí velmi intenzivně," řekl Suchan. Naopak nejhůř dopadl Beroun. "Velká část města je osvětlována kulovými lampami. Historizující svítilny na náměstí svítí zbytečně nahoru," říká Suchan.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

VIDEO: V Praze otevřel první singletrailový areál, trasy mají šest kilometrů

Singletrail Letňany

O víkendu si mohli první návštěvníci vyzkoušet nové singletrailové trasy v lesoparku Letňany v Praze. Pro milovníky...

Najdete na iDNES.cz