Náměstí Míru v Mělníku prošlo rekonstrukcí.

Náměstí Míru v Mělníku prošlo rekonstrukcí. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Mělník dal na opravené náměstí moderní lampy, lidé proti nim protestují

  • 27
Mělnická radnice nechala opravit náměstí Míru. Při rekonstrukci tu nechala nainstalovat moderní světla, která neznečišťují okolí takzvaným světelným smogem. Jenže části obyvatel se to nelíbí a už začali sepisovat petici.

Mělník následuje moderní trendy nasvěcování, které neznečišťuje okolí takzvaným světelným smogem, bere ohled na lidské zdraví a šetří energií. Někteří obyvatelé se ale nemohou smířit se způsobem, jakým je nově náměstí nasvíceno. Nelíbí se jim moderní design lamp, bílá barva světla a fakt, že náměstí údajně tone ve tmě.

Odborníci ale tleskají. Mělník podle nich postupoval při rekonstrukci náměstí podle moderního trendu "nepřesvětlovat". To znamená šetřit energií, svítit jen tam, kde je potřeba, a pomocí lamp, které nešíří světlo nahoru a do stran.

Co je světelný smog

Jde o osvětlení nočního nebe umělým světlem, způsobené rozptylem světla v ovzduší. Je způsoben osvětlováním parkovišť, center, reklam, ulic. Má negativní vliv na noční živočichy, ptáky a hmyz. U lidí způsobuje poruchy spánku a omezuje tvorbu důležitého antioxidantu melatoninu.

Takzvaný světelný smog totiž jednak znemožňuje pohled na oblohu plnou hvězd, kterých člověk ve městě rozezná třeba dvě stě, zatímco mimo civilizaci asi tři tisíce. "Děti z měst tak často znají mléčnou dráhu pouze z časopisu," řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Lidé potřebují ke spánku tmu

Světelné znečištění také negativně ovlivňuje spánek a zdraví lidí. "Studie prokázaly vyšší výskyt rakoviny u lidí, kteří nemají dostatek tmy. Jejich tělo tak nevytváří dostatek antioxidantu melatoninu," upozornil Suchan. Zjistily se i zničující účinky na noční živočichy, kteří také potřebují tmu.

Světelný smog se nejvíc projevuje ve městech, a to kvůli množství umělých světel. "Pouliční osvětlení, zářící nákupní centra, nasvětlení památek - člověk chce na všechno vidět," vysvětlil Suchan.

Podle Suchana se v Česku svítí takříkajíc pánubohu do oken. A města neregulují světlo ani po 22. hodině, kdy mohou až o polovinu "ubrat". Střední Čechy jsou také prakticky všude ovlivněny Prahou, která září desítky kilometrů do okolí.

Ve městech v kraji je však prý znatelný posun k lepšímu. "Kromě Mělníka mě potěšila třeba nová svítidla na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi - obě instalace jsou účinné i úsporné," popsal astronom.

Kromě zmíněného náměstí na tom město není dobře. "Je jedním z nejkřiklavějších příkladů především kvůli Škodovce, která svítí velmi intenzivně," řekl Suchan. Naopak nejhůř dopadl Beroun. "Velká část města je osvětlována kulovými lampami. Historizující svítilny na náměstí svítí zbytečně nahoru," říká Suchan.