Dalších 6 fotografií v galerii
Česká pobočka Microsoftu v nové budově Delta na Brumlovce má parádní terasu. Můžete tu odpočívat nebo si hrát. | foto: Archiv MicrosoftMetro.cz

Tobogán, kulečník i zahrada. Relaxaci na pracovišti najdete i v Praze

  7:48
Open space zvyšuje na pracovišti asociálnost, tvrdí nová studie. Mnoho firem už také od otevřených kanceláří ustupuje. Nová generace pracantů navíc od svých šéfů vyžaduje svobodu a dávku kreativity. A tak se kancelářský svět chtě nechtě mění.

Mít v práci kousek lesa, houpačku, stolní fotbálek, vyjít si na střechu a vydechnout si s pohledem na město. Nemluvíme hned o nějaké zašívárně, ale o místě, kde si lze užít trochu klidu, který marně hledáte v zavedených kancelářích typu open space.

„Mně se líbí to, že si můžu pokaždé sednout jinam. Když chci klid, zavřu se do malé zasedačky, jindy sedím pár hodin v takzvaném hubu, kde je větší koncentrace lidí. A přirozeně s těmi, kteří projdou kolem, vyřeším věci, které by jinak trvaly dlouho. Než bychom našli termín na schůzku...“ říká magazínu Metro Lenka Čábelová z firmy Microsoft.

Česká pobočka mezinárodního giganta se zařadila k průkopníkům kanceláří „digitálního věku“. Jednoduše řečeno chce udělat z pracovního prostředí místo, kde se lidem bude dobře dělat. A tím se posílí jejich efektivita.

V Microsoftu nemáte svůj pracovní stůl, stačí vám jedna uzamykatelná skříňka a laptop. Internet je všude ve vzduchu a pracovní dokumenty máte beztak na cloudu.

„Myslím, že během prvního týdne v nové kanceláři jsem potkala víc lidí než za celý uplynulý rok ve starém prostoru. Tam jsem vídala pořád jen ty, kteří měli stoly kolem mého. Občas mám hodně schůzek a pak si ráda zajdu nepřijaté hovory vyřídit do některého závěsného houpacího křesla,“ pokračuje Čábelová.

Přesčas je čas klidu

Máte z hlavy tlakový hrnec, že musí každou chvíli bouchnout? Nebo jste naopak tak unavení, že už v tom hrnci není vůbec žádná pára? Tak to vás vlastní firma vymačkala jako citron. Nemusí za to jen šéf, který vám nakládá.

Příčinou těžkostí v práci může být právě i prostředí. Mohou za to třeba otevřené kancelářské prostory, které už mnohé firmy považují za nemoderní. Zjišťuje se totiž, že velké plochy, kde jsou u sebe natěsno nacpané stoly a židle, mohou paradoxně působit stísněně.

To potvrzuje poslední studie, kterou před pár týdny zveřejnil list The Guardian. Píše se v ní, že open space zvyšuje u lidí podrážděnost, těžko se pak soustředí, vázne spolupráce, zhoršují se vztahy mezi spolupracovníky... Z toho vyplývá, že kanceláře, jak je známe, jsou už passé. Pryč s kancly s oddělenými kójemi, které vytvářejí pocit izolace a omezují komunikaci mezi lidmi. Pryč s otevřenými kancelářemi, které naopak neumožňují soustředit se.

Podle studie Microsoftu téměř pětina Čechů pracuje přesčas, aby nebyli rušeni. Open space či další nemoderní kanceláře dělají potíže i v cizině. Americkému Gallupovu ústavu z výzkumu vyšlo, že osm z deseti Američanů svoji práci přímo nesnáší. Sedmdesát procent Britů prý z neděle na pondělí nemůže spát. Počet sebevražd Japonců přičítaných nesnesitelnému pracovnímu tlaku je tak vysoký, že pro ně v japonštině zavedli nový termín – karošisatsu. Lingvističtí puntičkáři ze země vycházejícího slunce ještě vedle sebevraždy z přepracování karošisatsu pojmenovali také smrt z přepracování - karoši.

Hravé kanceláře

Nejnovějším trendem jsou hravé a kreativní kanceláře, jejichž účelem je podnítit kreativitu a spolupráci. Například mobilní operátor Vodafone nechal o podobě kanceláří a celé budovy rozhodovat samotné zaměstnance.

„Zvolili a odhlasovali jsme si názvy a tematiku jednotlivých zasedacích místností. V každém patře je jiná tematika – třeba cestování, sport a další. Zajímavostí je velká tabule na křídy, která je umístěná přes celou zeď v jednom z pater a je mimo jiné součástí interního programu Tisíc malých věcí – v tom oceňujeme každodenní počiny našich kolegů. Malé drobné věci, které pomáhají v práci ostatním nebo v kontaktu se zákazníky, dodavateli,“ říká mluvčí červeného operátora Veronika Exnerová.

V posledním patře mají relax zónu s terasou. Tady se lidé můžou odreagovat kulečníkem nebo stolním fotbálkem, u budovy je japonská zahrada. Podobně si libují zaměstnanci gigantu Google. Je to tam hodně barevné, což už je přece jasné podle loga vyhledávače. Mají tu houpačky, videohry a skvělý výhled na Prahu ze střechy. Zajímavá jsou jména jednotlivých zasedaček podle českých pohádkových postaviček. Schůzku si tak můžete dát v Amálce, Krtečkovi, Štaflíkovi nebo Bobkovi. To všechno vede k tomu, že se v takové firmě mohou lidé více projevit, říci svůj názor a nakopnout společnost mnohem dál.

„Firmy, které se takto chovají, vědí, proč to dělají. Předcházejí odchodu odborníků a kvalitní pracovní síly si váží,“ vítá podobný přístup psycholog Jan Kulhánek. Ve světě kvalitu pracovního prostředí pro zaměstnance dotáhl nejdále právě Google.

Kabina lanovky, ve které se konají pracovní schůzky, odpočinkový box v podobě iglú nebo zahrada, v níž je schovaná velká postel. A také tobogan, kterým se zaměstnanci sklouznou ráno na snídani zdarma. Tak vypadá vývojové centrum firmy v Curychu. Kde lidé splní svůj úkol, je zdejším šéfům jedno, stejně jako to, jestli přijdou do práce ve dvě odpoledne, nebo polovinu týdne stráví hraním kulečníku či cvičením na kytaru.

Důležité je, zda naplní vytyčené cíle a účastní se důležitých schůzek. Podobně to funguje i ve společnosti Salewa, která v italském Bolzanu vyvíjí outdoorové vybavení. Zaměstnanci obědvají na zatravněné střeše budovy jídla z místních surovin a během práce si mohou odskočit na největší umělou lezeckou stěnu v Itálii, kterou mají přímo na vnějším plášti budovy.

Relax je taky práce

Flexibilní pracovní dobu, kamarádské prostředí, více možností rozhodování a podílení se na chodu managementu, ale i místnosti, jejichž design navrhují samotní zaměstnanci, to teď tlačí i mnoho dalších velkých firem v Česku. Ale nejde jen o vtipná jména a veselé barvy. Microsoft má sice ve své nové budově v Praze také stůl na ping-pong, fotbálek, a dokonce i odhlučněnou zkušebnu, kde si s kolegy můžete zajamovat. Firma však vytvořila jakýsi ekosystém různorodých pracovních míst, aby si každý mohl vybrat podle toho, co zrovna potřebuje. Budova má tedy několik hubů čili společných prostor.

„Centrální poloha a otevřené schodiště přirozeně způsobuje, že se zde lidé průběžně potkávají a komunikují,“ doplňuje Lenka Čábelová z Microsoftu. Jeden hub je ve stylu přírody – se závěsnými křesílky, mají tu také vlastní hospodu, kde si s kolegy můžete dát po práci několik piv. Nebo můžete vstoupit do velké zkumavky a relaxovat... to jste ve vědeckém hubu. Takto uspořádanou kancelář hodnotí jako ideální také designér kanceláří Radek Mašinda.

Podle něj by pracoviště mělo mít k dispozici variabilní pracovní místa, která lze přizpůsobit pomocí různých doplňků a doplnit nastavitelnými paravány nebo příčkami, tak i méně formální zóny, kde zaměstnanci mají k dispozici veškeré technické vybavení. „Takzvané měkké pracovní zóny neslouží k relaxaci, ale k práci, což se často zaměňuje. Střídání prostředí přispívá k větší koncentraci a kreativitě. Vhodné jsou i malé buňky či odhlučněné prostory pro dva až čtyři lidi, které slouží jako zasedací místnosti pro jednání a schůzky,“ upřesňuje Mašinda.

Chceme kreativitu!

Zajímavé je podívat se na téma z pohledu nastupující generace Z, která se označuje i jako iGenerace. Právě lidé narození po roce 1989 vidí svoje pracovní prostředí zcela jinak. Jako náctiletí již byli zvyklí na globalizovaný on-line svět a práce s technologiemi je pro ně naprosto přirozená. Je pro ně typické, že nevyznávají stejné pracovní hodnoty jako jejich rodiče z generace X ani generace Y. Píše se to v dalším průzkumu, který tentokrát udělala agentura Ipsos pro společnost U1, která se zabývá designováním kanceláří.

„Není pro ně samozřejmé, aby se pracovní prostředí striktně odlišovalo od soukromého, potřebují, aby se podobalo co nejvíce běžnému prostředí, kde žijí,“ vysvětluje požadavky generace Z designér Mašinda. „To potvrzují i výsledky našeho výzkumu: každý druhý uchazeč touží po benefitu, který obsahuje přirozené prolnutí pracovního a soukromého života, home office či volnou pracovní dobu,“ doplňuje.

Nesmí se to přehnat

Jenže každá mince má dvě strany. Někdy může být příliš svobody na škodu a žádná firemní kultura by se neměla stát náboženstvím. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo uvítá v kanceláři hry, jiný se potřebuje soustředit a nechce být vyrušován. Někoho k práci motivuje finanční odměna, jiného přátelské prostředí, možnost kariéry, další potřebuje jistoty. Nedá se tedy obecně říci, jak přesně by to mělo ve firmě chodit. Nejpohodovější firma totiž vždycky nemusí dosahovat těch nejlepších výsledků.

Podle psychologa Jana Kulhánka musí zaměstnanci chápat smysl „cool“ a „free“ aktivit, nesmí se z nich stát extravagantní podivnost. Práce odkudkoli neznamená hned konec kanceláří. Znamená možnost zvolit si takové místo k práci, které je v daném okamžiku nejvhodnější - ať už je to práce z domova, u zákazníka, po cestě mezi jednáními, při čekání u lékaře, či kdekoli jinde mimo kancelář. „Kancelář se dnes stává především prostorem pro setkávání, spolupráci a společnou tvorbu, ale musí nabízet i místo na individuální práci, koncentraci a odpočinek. Tradiční kanceláře či open space těmto potřebám nevyhovují,“ uzavírá Lenka Čábelová.

Komentáře

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Na důstojný život je potřeba 45 tisíc, v Praze ještě víc, vypočetla platforma

16. dubna 2024  16:33

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 47 718 korun hrubého v Praze, 45 573 korun hrubého mimo...

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdražit zóny a část peněz rozdělit lidem bez aut. Praha 7 chce parkovací revoluci

10. dubna 2024  12:13

Praha 7 dlouhodobě řeší nedostatek parkovacích míst a naopak neustále se zvyšující počet aut....

Po srážce s pracovním strojem zemřel ve Všestudech na Mělnicku cyklista

10. dubna 2024  20:07

Ve Všestudech na Mělnicku ve středu vpodvečer po srážce s pracovním strojem zemřel cyklista....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Českobudějovičtí volejbalisté na úvod finále zkrotili v Praze Lvy

17. dubna 2024  23:33

Volejbalisté Jihostroje České Budějovice vstoupili vítězně do finále extraligy. Na palubovce...

Jarůšek vyměnil hokejky a řádil na startu baráže: Snad mi je zase Jágr nevezme

17. dubna 2024  22:12

Za celou letošní extraligu pouhé čtyři góly, teď dva za šest minut a navrch asistence. Za probuzení...

Na Kladno máme! cítí střelec Vsetína. A blahořečí fanoušky: I venku jsme doma

17. dubna 2024  21:20

Kladno výrazně přestříleli 44:26, gól ovšem hokejisté Vsetína slavili až 152 sekund před koncem za...

Kladno - Vsetín 4:1. Rytíři získali v baráži první výhru, rozhodl tříbodový Jarůšek

17. dubna 2024  16:50,  aktualizováno  20:53

Kladenští hokejisté zvítězili v prvním utkání baráže o extraligu nad Vsetínem 4:1 a v sérii na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...