Cestou do práce bude čekat na nového pozorovatele i takový výhled

Cestou do práce bude čekat na nového pozorovatele i takový výhled | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

V Ondřejově shání pozorovatele Slunce, zvednout hlavu k nebi nestačí

  • 2
Asistent filmové hvězdy, dobrodruh z povolání, plavčík na miamské pláži. Mezi povolání snů by se na první pohled dal zařadit i pozorovatel Slunce, kterého právě hledají v ondřejovské observatoři. Jako u většiny dalších i v tomto případě však zdání klame.

Pro snílky a lenochy toto zaměstnání ve skutečnosti vůbec není, nestačí jen ležet v trávě a koukat na oblohu nad sebou. A pracovat se v něm musí, i když je zrovna sluneční kotouč schován hluboko za mraky.

"V takovém případě pozorovatel zpracovává výsledky z minulých dní, kdy Slunce svítilo. Je například potřeba je označit a zařadit do katalogů, pozorovacích metod je celá řada," popsal mluvčí hvězdárny Ondřej Suchan.

A ačkoliv jednotlivé dalekohledy obsluhuje astronom přes počítač, minimálně jednou denně se vrací i k tak archaické věci, jako je tužka a papír.

"To ve chvíli, kdy vypisujeme standardní mezinárodní pozorovací formulář. Ten má podobu kružnice o průměru 25 centimetrů. Do ní se pomocí stínítka obkreslují ze snímku Slunce jednotlivé skvrny. Pak se popíše, kde je na Slunci sever, jih a rovník, doplní se astronomické pojmy a je hotovo. Celé to může zabrat tak hodinku," vysvětlil Suchan.

Astronomové u takového způsobu zápisu zůstávají proto, aby bylo možné porovnávat pozorovací řady, které sahají stovky let do minulosti. Snímky z nejmodernějších kamer se totiž nedají přímo porovnávat se zápisy z doby před rozvojem výpočetní techniky.

Šanci mají spíše ti, co astronomii už aspoň trochu propadli

Nový pozorovatel může nastoupit v červenci. Jak s nadsázkou podotkl Suchan, nový kolega se nehledá proto, že by snad pozorování vypalovalo oči, ale proto, že jeden z pracovníků se musí vrátit na rodné Slovensko.

Kromě znalosti práce s počítačem potřebuje zájemce umět i v základu programovat a od mládí být nadšeným členem astronomického kroužku. "Při minulé výzvě se nám přihlásilo 35 lidí, mezi nimi třeba i jeden číšník, který prostě neměl práci, a tak si řekl, že zkusí dělat tohle. Co si ale pamatuju, nikdy jsme nevzali nikoho, kdo by neměl aspoň nějaký vztah nebo vazbu k astronomii. I když jsme samozřejmě schopni člověka zaškolit a i samo pozorování se dá naučit, je lepší, aby to byl nadšenec již s nějakou zkušeností," dodal Suchan.