Celý objekt umělé jeskyně se opravuje, aby mohl sloužit od příští sezony ke kulturním účelům.

Celý objekt umělé jeskyně se opravuje, aby mohl sloužit od příští sezony ke kulturním účelům. | foto: MČ Praha 2

V opravené Grottě v „Grébovce“ budou koncerty a divadelní představení

  • 0
Odpadky, bezdomovci, poničené omítky. Tak ještě nedávno vypadala takzvaná grotta v Havlíčkových sadech. Přes šedesát let obrovská umělá jeskyně chátrala. Už příští sezonu ale bude sloužit například koncertům, divadlu nebo literárním čtením. Záleží jen na zájmu pořadatelů, kteří podobné akce připravují.

Grotta je čtyřpatrové umělé skalisko postavené před skutečnou skálou. Nahoře je terasa, pod ní krápníkové jeskyně, níže hlavní jeskyně a v přízemí je loubí. Jedním z nápadů bylo, že by tu byla restaurace. To ale téměř s jistotou padlo.

"Už tam jsou poblíž dvě, třetí by byla asi moc a v důsledku by to vedlo k tomu, že se neuživí ani jedna," uvedl starosta Prahy 2 Jiří Paluska.

Grotta

Vznikla jako součást parku u vily, kterou si v letech 1871 až 1888 nechal postavit průmyslník Moritz Gröbe. Stavět umělé krápníkové jeskyně bylo v té době v Evropě módní záležitostí. Jeho dědici však vilu i s parkem a jeskyní brzy prodali. Před druhou světovou válkou byla v jeskyni zahradní restaurace, poté začala chátrat. První velká rekonstrukce nastala až nyní.

Přednost proto nejspíš dostane kultura. Vzhledem k tomu, že jde o prostor, který nelze využívat v zimě, tak zřejmě jen sezonní. Ať už bude využití jakékoliv, návštěvníci budou moci využít nově vybudovaného sociálního zařízení.

"Zatím čekáme, jestli někdo nepřijde s geniálním nápadem, jak by chtěl grottu využít. Zatím se to nestalo, a pokud to tak skončí, jsem předběžně dohodnut s ředitelkou Novoměstské radnice, že provoz budou zajišťovat oni," vysvětlil starosta.

Před jeskyni, která je kulturní památkou, už se pravděpodobně nevrátí původní pískovcová socha Neptuna v hodnotě několika milionů korun. "Potřebuje být někde pod střechou, aby ji nepoškozoval déšť a lidé," řekl Paluska.

Nyní radnice tedy hledá sochaře, který sochu zrestauruje a vytvoří kopii z pískovce, případně její betonový výlisek. "Co bude lepší, záleží na názoru památkářů," dodal Paluska, podle něhož musí radní ještě vymyslet, kde skončí originál. Jednou z variant je vstupní prostor Novoměstské radnice, ve hře je i darování sochy některému z pražských muzeí.

Otvírat se bude na vinobraní

Nechybělo přitom mnoho a radnice o originál přišla. V roce 1999 se totiž před plánovanou rekonstrukcí ztratil a Praha 2 na jeho nalezení vypsala odměnu 50 tisíc korun. Úspěch se dostavil, když se zjistilo, že Neptun stál v zahradě tvrze Třebotov. Jenže majitel tvrdil, že sochu koupil a měl na to i doklady. Radnice se s ním proto mimosoudně vyrovnala, což ji stálo čtvrt milionu korun.

Oprava grotty za 40 milionů korun trvá už téměř rok a hotovo mělo být v červenci. Jenže problémy s historickými omítkami práce protáhnou zřejmě až do září. Slavnostně otevírat by se mělo v polovině září, kdy je naplánováno tradiční vinobraní. Tím však práce v Gröbovce neskončí. V horní části poblíž Gröbeho vily přibude umělé zavlažování, u Dolní Landhausky veřejné záchodky a skladové prostory.