Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V opravených Gočárových domech v pražské zoo bude restaurace i galerie

  17:22aktualizováno  17:22
Gočárovy domy stojící v pražské zoologické zahradě zničila v roce 2002 povodeň. Teď prošly kompletní rekonstrukcí. Zahrada na ni dostala dotaci od EU ve výši 34 milionů. V nové hlavní sezoně, která bude zahájena 26. března, začnou sloužit návštěvníkům. Nabídnou jim občerstvení, galerii a vzdělávací centrum.

Gočárovy domy v pražské zoo jsou opraveny. Jejich vzhled a barevnost odpovídá původním návrhům Josefa Gočára. | foto: ZOO Praha

Domky byly kromě rekonstrukce také přesunuty v rámci zahrady na výše položené místo, aby nestály v zátopové oblasti. Lidé je teď najdou u cesty, která vede z dolní části areálu od výběhu horských koz do horní části k zubrům a bizonům.

Takzvané Gočárovy domy jsou dvě stavby ze dřeva, které původně stály  na letišti ve Kbelích. Český architekt Josef Gočár je vyprojektoval jako byt správce letiště a čekárnu s občerstvením, dnes bychom řekli terminál. Objekty byly původně tři, dochovaly se ale pouze dva z nich.

Domy byly navrženy ve stylu národního dekorativismu, pro který se na počátku 20. let vžil také termín "styl Legiobanky" – to podle další Gočárovy slavné stavby v ulici Na Poříčí v Praze na Novém Městě. Šlo o československou verzi ve světě tehdy populárního stylu art deco.

Gočárovy domy v zoologické zahradě jsou opraveny.

Gočára inspirovala především lidová architektura. Na rozdíl od předcházejícího kubismu se tu navíc výrazně uplatnily i barvy – v případě Gočárových domů byla použita červenomodrobílá trikolora.

V 70. letech 20. století byly oba domky přemístěny do areálu zoologické zahrady. Při katastrofální povodni v roce 2002 byly ale vážně poškozeny. Od té doby probíhala složitá jednání, která měla rozhodnout o dalším osudu staveb.

Domky získaly zpět svoji původní barvu

Ve hře byla možnost vrátit je do Kbel, ale také přemístit je na Petřín nebo je přesunout jen v rámci zoologické zahrady na jiné, bezpečné místo. Nakonec zvítězila poslední zmíněná varianta. Na přemístění v rámci areálu zahrady bylo vydáno územní rozhodnutí a následná stavební povolení.

Gočárovy domy v zoologické zahradě jsou opraveny.

Stavby teď mají stejný vzhled a barvu, jak je původně navrhl jejich autor. "Je potřeba vyvrátit mýtus, že Gočárovy domy mají mít hnědou barvu, jak je většina lidí zná z doby, kdy už stály v pražské zoo. Při rekonstrukci jsme se drželi původní podoby. Tedy té, v jaké stály na kbelském letišti. Není to tak, že bychom se z nich snažili udělat barevný lunapark, aby byly hezčí," řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Zoologická zahrada teď vypsala výběrové řízení na provozovatele restaurace, která má být umístěna v jednom z domků. "Zadání je, že by měla nést i nějakou myšlenku navíc. Nemělo by jít jen o to návštěvníky nasytit a napojit. Mělo by to mít nějaký vtip," dodal Bobek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Další z rubriky

U Vršovického nádraží vykolejil nákladní vlak, běžné spoje to neovlivní

Na výjezdu z Vršovického nádraží ve směru na nádraží Praha-Krč vykolejil vlak...

Na výjezdu z Vršovického nádraží v Praze kolem poledne vykolejil nákladní vlak. Souprava jela ve směru na nádraží...

VIDEO: Agresoři napadli před diskotékou mladíka, jeden z nich ho kopal

Čtyři muži před budovou diskotéky v pražském Proseku napadli zřejmě po...

Čtyři muži zbili před diskotékou v pražském Proseku mladíka, který po útoku skončil v nemocnici. Konflikt zřejmě...

Praha 1 se opět pokouší prosadit omezení otevírací doby nočních podniků

Restaurace Prašivka na Letné

Praha 1 připomněla primátorce Adrianě Krnáčové, aby se radní města konečně začali zabývat návrhem vyhlášky, která jim...

Najdete na iDNES.cz