Dům v Křižovnické - Tento dům v Křižovnické ulici by mohl posloužit jako

Dům v Křižovnické - Tento dům v Křižovnické ulici by mohl posloužit jako odstrašující příklad pro ostatní majitele pražských památek. | foto: Yan Renelt, MF DNES

V Praze chátrají desítky historických domů. Pokuty nezabírají

  • 6
Jednotlivé radnice v Praze často marně bojují s majiteli chátrajících domů. Mohou jen udělovat pokuty a to na některé vlastníky nezabírá. Podle starosty Prahy 1 by pomohly lepší zákony. Na žalostný stav řady historických domů upozorňuje happening Oživte si barák.

Desítky domů po celé Praze totiž patří zahraničním majitelům, kteří ale o opravy nejeví zájem, přestože už je radnice i pokutovala.

"V minulosti jsme v tomto případě nařizovali zajišťovací práce, protože ze střechy padaly tašky na ulici. Majitel tyto práce částečně provedl, ale další posun nenastal," popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký osud domu Na Kocandě, na rohu Křížovnické a Kaprovy ulice.

Chátrající domy v Praze 1

Bartolomějská 13
Bolzánova 5
Havelská 7
Hybernská 8
Jalovcová 3
Krakovská 13
Krocínova 3
Křižovnická 14
Na Perštýně 80
Na Příkopě 14
Palackého 3
Palackého 13
Petrská 33
Rytířská 18, 20

zdroj: MČ Praha 1

Dům je dlouhá léta prázdný a chátrá. V pondělí posloužil jako projekční plátno. Stal právě součástí happeningu Oživte si barák (O promítání více čtěte ZDE).

Vlastník domu podle Lomeckého komunikuje přes právníka a úředníci tak vlastně ani neví, komu dům ve skutečnosti patří. "Těžko se to zjišťuje," dodal starosta.

Městská část podle něj nemá mnoho možností, jak zjednat nápravu. Stavební úřad rozdává pokuty a nařizuje práce. "Bohužel není v Česku dostatečně tvrdý zákon, který by umožnil efektivní vymáhání," řekl Lomecký.

První městská část eviduje tři desítky chátrajících domů, o něž se majitelé nestarají. U většiny je řešení situace v nedohlednu. Jednou z mála světlých výjimek je palác Alfa na Václavském náměstí. Léta byl téměř prázdný, teď má majitel stavební povolení a plánuje opravy.

Originální animace na fasádě

Zchátralé domy má zmapovány také památkový ústav, který na přehledu pracoval právě s organizátory happeningu. "Zpracovali jsme dokumentace třiceti nejohroženějších staveb v Praze a z nich jsme vybrali pět," uvedl jeden z organizátorů akce Jáchym Jakeš.

Ruina v Petrské ulici.

Radnicím by pomohly lepší zákony. "Řešením by byla legislativa, která by umožnila vyvlastnění nebo zvedla pokuty tak, aby byly pro majitele bolestivé a v případě nesplácení umožnily odebrat budovu formou exekuce," navrhl Lomecký.

Vyvlastnit zanedbanou nemovitost zatím zákon povoluje jen v krajních případech a u kulturních památek. Podle Lomeckého nejsou pro majitele historické domy často komerčně lukrativní. "Často je koupili spekulativně v době, kdy šly ceny dolů. Dům v Křížovnické ale není moc vhodný na byty, ani na kanceláře. Byla by to dobrá škola," poznamenal.

Obavy, že majitelé často čekají, až dům spadne, aby mohli využít pozemek pro komerčně výhodnější stavbu, Lomecký nesdílí. "Jako městská část máme nástroje, jak využití případné novostavby ovlivnit," ujistil.