Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské nemocnice se bojí o svá oddělení. Chybí zdravotní sestry

  20:00aktualizováno  20:00
Nemocnice v metropoli sužuje v poslední době otázka, kdo se postará o pacienty. Mají totiž nedostatek zdravotních sester, což ohrožuje úroveň zdravotní péče. Lékaři se proto bojí, že nemocnice budou muset rušit lůžka, ale i celá oddělení.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Na bedrech nosí zodpovědnost za lidské životy, několikrát týdně absolvují noční služby, při kterých musí být stoprocentně bdělé a na agresi pacientů musí reagovat s úsměvem a klidem. Za to všechno pobírají hrubou měsíční mzdu okolo 23 tisíc. Takové je poslání zdravotních sester.

„Je to neuvěřitelně náročná práce. Jak psychicky, tak fyzicky. A zdravotní sestry za to nejsou dostatečně ohodnoceny,“ myslí si Rudolf Maťha z nemocnice Na Františku, který zde zastává funkci hlavní sestry. Důvodů nedostatku zdravotních sester může být několik.

Například změna vzdělávacího systému, kterým v poslední dekádě české zdravotnictví prošlo. Zdravotní sestry musí mít totiž podle pravidel Evropské unie minimálně vyšší odbornou školu. Zájemců o obor je tak méně a ti, kteří školu vystudují, často nezůstanou v oboru.

„Přichází k nám mnohem méně absolventů. Zájemkyň o studium je významně méně a ty, které vystudují vysokou školu, nechtějí být zaměstnány u standardního lůžka,“ vysvětluje hlavní sestra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) Dita Svobodová.

V devadesátých letech produkovaly zdravotnické školy v republice kolem šesti tisíc absolventů ročně. Loni vyšlo z vyšších odborných škol jen 581 všeobecných zdravotních sester a z vysokých škol 1 019 sester bakalářů.

Podle Svobodové je to způsobeno mimo jiné finančním ohodnocením, nezajímavou pracovní perspektivou, nízkou atraktivitou práce a fyzickou a psychickou náročností.

Pokud by měl současný stav trvat i nadále, je podle mnohých odborníků jisté, že dojde k určitému omezení péče. „Útlumy počtu lůžek, v horším případě pak celých oddělení, je možné očekávat i v nejbližších měsících,“ tvrdí Svobodová.

Souhlasí s ní i kardiolog a internista Petr Widimský, podle kterého vážně hrozí dokonce zhroucení celého zdravotnického systému.

„Pokud se do několika měsíců nenastartuje radikální obrat, pacienti budou umírat před bránami nemocnic, protože nebudou zdravotní sestry a lůžková oddělení budou zavřená pro nedostatek personálu,“ řekl přednedávnem MF DNES Widimský.

Nábor sester přes sociální sítě

Pražské nemocnice se nyní snaží přilákat sestřičky na svou půdu. Nabízejí jim nejrůznější benefity, jako levné ubytování v blízkosti pracoviště, školky přímo v areálu nebo týden dovolené navíc.

Většina z nich také využívá k propagaci sociální sítě. „Naše hlavní sestra objížděla od začátku roku zdravotnické školy po celé republice, pořádala semináře a odpovídala na otázky ohledně naší nemocnice,“ popisuje další možnost mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šálek.

Nábory na školách pořádá také Ústřední vojenská nemocnice. Podle místní hlavní sestry Lenky Gutové je třeba apelovat na vzdělávací instituce a navýšit počty přijímaných studentů.

„I přes výhrady k nastaveným pracovním podmínkám českých sester zájem o studium oboru všeobecná sestra stále trvá. Počty uchazečů o studium na státních školách a univerzitách převyšují počty přijímaných studentů,“ tvrdí.

Kolik sester nemocnicím chybí a v jakých oborech

Nemocnice Na Homolce - 11 sester
chirurgie, kardiochirurgie, kardiologie, neurochirurgie

Fakultní nemocnice v Motole - 60 sester
interna, neurologie, anesteziologie

Vinohradská nemocnice - 40 sester
intenzivní péče, anesteziologie, pediatrie, sestry bez specializace

Nemocnice Na Bulovce - 20 sester
interna, chirurgie, ORL, infekční

Všeobecná fakultní nemocnice - 67 sester
anesteziologie, interna, onkologie, pediatrie

Nemocnice Na Františku - 15 sester
intenzivní péče, chirurgie

Ústřední vojenská nemocnice - 30 sester
interna, chirurgie

Problém nyní řeší nejen nemocnice, ale i Česká asociace sester. „Na nedostatek sester ve zdravotnictví jsme opakovaně upozorňovali. Nyní jsme se dostali do fáze, kdy jej musíme neprodleně vyřešit. A řešení není mnoho,“ tvrdí prezidentka asociace Martina Šochmanová.

Ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje nový zákon, který by měl například zrušit odborný dohled na pracovištích. Některou práci sester dnes totiž mohou zastávat zdravotničtí asistenti, ale musí být pod zmíněným dohledem zdravotní sestry.

Dále má zákon řešit otázku rozsahu potřebného vzdělávání sester. „Chceme také, aby nový zákon zmírnil podmínky tak, aby mohly rychleji naplno pracovat v praxi,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Nyní smějí registrované zdravotní sestry pracovat bez odborného dohledu až poté, kdy splní roční praxi na plný úvazek. „Chceme umožnit zaměstnavatelům, aby sami rozhodli, jak se sestra osvědčuje,“ dodává Čechová.

Zákon má ministerstvo předložit vládě do konce listopadu. Účinný by tak mohl být v lednu 2017. Ministerstvo také usiluje o pravidelné zvyšování platů. Letos dalo nemocnicím k dispozici prostředky na pětiprocentní navýšení a v tomto trendu chce pokračovat. Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Další z rubriky

Na pražském Smíchově se srazily tramvaje, sedm lidí se lehce zranilo

V pražské Plzeňské ulici se srazily dvě tramvaje. Doprava je v místě zcela...

Pod nadjezdem do Strahovského tunelu v ulici Plzeňská se srazily dvě tramvaje. Podle předběžných informací je na místě...

Astronomové se stavějí proti záměru měnit malbu na ciferníku orloje

Pražský Orloj slaví 600 let.

Možná změna podoby staroměstského orloje vyvolává nesouhlas u českých astronomů i u těch, kteří se o orloj dlouhodobě...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Najdete na iDNES.cz