Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské nemocnice se bojí o svá oddělení. Chybí zdravotní sestry

  20:00aktualizováno  20:00
Nemocnice v metropoli sužuje v poslední době otázka, kdo se postará o pacienty. Mají totiž nedostatek zdravotních sester, což ohrožuje úroveň zdravotní péče. Lékaři se proto bojí, že nemocnice budou muset rušit lůžka, ale i celá oddělení.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Na bedrech nosí zodpovědnost za lidské životy, několikrát týdně absolvují noční služby, při kterých musí být stoprocentně bdělé a na agresi pacientů musí reagovat s úsměvem a klidem. Za to všechno pobírají hrubou měsíční mzdu okolo 23 tisíc. Takové je poslání zdravotních sester.

„Je to neuvěřitelně náročná práce. Jak psychicky, tak fyzicky. A zdravotní sestry za to nejsou dostatečně ohodnoceny,“ myslí si Rudolf Maťha z nemocnice Na Františku, který zde zastává funkci hlavní sestry. Důvodů nedostatku zdravotních sester může být několik.

Například změna vzdělávacího systému, kterým v poslední dekádě české zdravotnictví prošlo. Zdravotní sestry musí mít totiž podle pravidel Evropské unie minimálně vyšší odbornou školu. Zájemců o obor je tak méně a ti, kteří školu vystudují, často nezůstanou v oboru.

„Přichází k nám mnohem méně absolventů. Zájemkyň o studium je významně méně a ty, které vystudují vysokou školu, nechtějí být zaměstnány u standardního lůžka,“ vysvětluje hlavní sestra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) Dita Svobodová.

V devadesátých letech produkovaly zdravotnické školy v republice kolem šesti tisíc absolventů ročně. Loni vyšlo z vyšších odborných škol jen 581 všeobecných zdravotních sester a z vysokých škol 1 019 sester bakalářů.

Podle Svobodové je to způsobeno mimo jiné finančním ohodnocením, nezajímavou pracovní perspektivou, nízkou atraktivitou práce a fyzickou a psychickou náročností.

Pokud by měl současný stav trvat i nadále, je podle mnohých odborníků jisté, že dojde k určitému omezení péče. „Útlumy počtu lůžek, v horším případě pak celých oddělení, je možné očekávat i v nejbližších měsících,“ tvrdí Svobodová.

Souhlasí s ní i kardiolog a internista Petr Widimský, podle kterého vážně hrozí dokonce zhroucení celého zdravotnického systému.

„Pokud se do několika měsíců nenastartuje radikální obrat, pacienti budou umírat před bránami nemocnic, protože nebudou zdravotní sestry a lůžková oddělení budou zavřená pro nedostatek personálu,“ řekl přednedávnem MF DNES Widimský.

Nábor sester přes sociální sítě

Pražské nemocnice se nyní snaží přilákat sestřičky na svou půdu. Nabízejí jim nejrůznější benefity, jako levné ubytování v blízkosti pracoviště, školky přímo v areálu nebo týden dovolené navíc.

Většina z nich také využívá k propagaci sociální sítě. „Naše hlavní sestra objížděla od začátku roku zdravotnické školy po celé republice, pořádala semináře a odpovídala na otázky ohledně naší nemocnice,“ popisuje další možnost mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šálek.

Nábory na školách pořádá také Ústřední vojenská nemocnice. Podle místní hlavní sestry Lenky Gutové je třeba apelovat na vzdělávací instituce a navýšit počty přijímaných studentů.

„I přes výhrady k nastaveným pracovním podmínkám českých sester zájem o studium oboru všeobecná sestra stále trvá. Počty uchazečů o studium na státních školách a univerzitách převyšují počty přijímaných studentů,“ tvrdí.

Kolik sester nemocnicím chybí a v jakých oborech

Nemocnice Na Homolce - 11 sester
chirurgie, kardiochirurgie, kardiologie, neurochirurgie

Fakultní nemocnice v Motole - 60 sester
interna, neurologie, anesteziologie

Vinohradská nemocnice - 40 sester
intenzivní péče, anesteziologie, pediatrie, sestry bez specializace

Nemocnice Na Bulovce - 20 sester
interna, chirurgie, ORL, infekční

Všeobecná fakultní nemocnice - 67 sester
anesteziologie, interna, onkologie, pediatrie

Nemocnice Na Františku - 15 sester
intenzivní péče, chirurgie

Ústřední vojenská nemocnice - 30 sester
interna, chirurgie

Problém nyní řeší nejen nemocnice, ale i Česká asociace sester. „Na nedostatek sester ve zdravotnictví jsme opakovaně upozorňovali. Nyní jsme se dostali do fáze, kdy jej musíme neprodleně vyřešit. A řešení není mnoho,“ tvrdí prezidentka asociace Martina Šochmanová.

Ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje nový zákon, který by měl například zrušit odborný dohled na pracovištích. Některou práci sester dnes totiž mohou zastávat zdravotničtí asistenti, ale musí být pod zmíněným dohledem zdravotní sestry.

Dále má zákon řešit otázku rozsahu potřebného vzdělávání sester. „Chceme také, aby nový zákon zmírnil podmínky tak, aby mohly rychleji naplno pracovat v praxi,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Nyní smějí registrované zdravotní sestry pracovat bez odborného dohledu až poté, kdy splní roční praxi na plný úvazek. „Chceme umožnit zaměstnavatelům, aby sami rozhodli, jak se sestra osvědčuje,“ dodává Čechová.

Zákon má ministerstvo předložit vládě do konce listopadu. Účinný by tak mohl být v lednu 2017. Ministerstvo také usiluje o pravidelné zvyšování platů. Letos dalo nemocnicím k dispozici prostředky na pětiprocentní navýšení a v tomto trendu chce pokračovat. 
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Stromy u silnic nejsou nebezpečné, řidiči by měli zpomalit, říká expert

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Střední Čechy jsou druhé ve statistice tragických dopravních nehod, při nichž auto narazilo do stromu. Podle odborníka...

Lékařka zavolala policii kvůli opilci, sama nadýchala přes tři promile

Lékařka zavolala na opilce policii, sama nadýchala tři promile

Do čekárny polikliniky v Praze na Smíchově vyjížděli policisté po oznámení lékařky, která uvedla, že se v čekárně...

Moderní kamerový systém rozezná teroristu a ohlídá i městské parkování

Vladimír Mařík mladší, CertiCon  (09.03.2018)

Magistrát chce v příštích deseti letech posilovat městský kamerový systém. Podle Vladimíra Maříka ml. ze společnosti...

Najdete na iDNES.cz