Přes pracovnu alchymisty se návštěvníci "tajným" vchodem dostanou do podzemí, které představuje hned několik dílen – na destilaci elixíru mládí, výrobu zlata a na výrobu skleněných baněk a lahviček, ve kterých se pak elixír prodával. | foto: Michal Šula, MAFRA

Dům v Haštalské obývají ohniví kozlové. Teď je v něm i muzeum alchymie

  • 3
Legenda praví, že o půlnoci se pražskou Kozí ulicí prohání spřežení ohnivých kozlů, kteří se vždy i se zápachem síry vytratí neznámo kam před domem v Haštalské ulici. Právě v jeho sklepení byla po povodních v roce 2002 objevena alchymistická dílna.

"Vchod byl zazděný, nevědělo se o něm," říká Ludevít Horvath, který zde zřídil muzeum Speculum Alchemiae.

Po odklizení naplavenin se objevily sklepní prostory se zbytky alchymistických pecí z konce 16. století. Legendu o kozím spřežení připomíná i kamenná deska na stěně sklepa. "Část věcí se dochovala. Všechno se pak rekonstruovalo a zbytek se dodělával podle dobových kreseb tři roky," uvádí Horvath.

Vyráběl se v dílně elixír mládí?

Snahy tvůrčího týmu se vyplatily, na první pohled vypadá dílna, jako kdyby si mistr jen na chvíli někam odskočil. Pohádka o něm začíná v místnosti, kde se alchymista setkával se svými zákazníky. Zdobí ji mimo jiné dřevěný lustr, který soustředil energii ze stěn místnosti a vedl ji přes podlahu do podzemní místnosti s pecí. "V ní se vyráběl elixír mládí, jehož výrobní postup jsme v domě objevili. Našli jsme dokonce i lahvičku s původním obsahem," tvrdí Horvath.

Podle Marka Motyčky, který lektvar podle receptu nyní vytváří, byla důležitá hlavně symbolika čísel. "V receptuře je přesně daný počet semen, kořenů a dalších částí bylin. Celkem jich je 77, ale museli jsme z receptury vyjmout zakázané látky, jako třeba opium," říká Motyčka.

Cíl: ukázat, jak se žilo za Rudolfa

Prohlídky podzemí domu ale bude zážitkem i pro ty, kteří o tom, že se tam elixír skutečně vyráběl, pochybují. "Muzeum totiž zavede lidi do renesanční expozice, která v Praze dosud chyběla. Chceme, aby se podívali, jak se žilo v době Rudolfa II.," říká Horvath. A alchymistická dílna je pro přiblížení doby ideální, historii totiž okoření příběhem.

V několika místnostech jsou k vidění různé pece, nejen na destilaci elixíru, ale i na "výrobu" zlata. Nechybějí ani potřebné baňky a nástroje, které se k jeho výrobě používaly. "Hledali jsme v různých pramenech, jak takové alchymistické dílny vypadaly," vysvětluje Horvath.

Muzeum Speculum Alchemiae se otevírá v pondělí 26. března. Prohlídky se konají každou půlhodinu.