Nový byt (ilustrační foto)

Nový byt (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nové byty v Praze jdou na odbyt. Developeři je nestačí ani stavět

  • 13
Developeři stavějí více bytů, i tak ale nestačí uspokojovat rostoucí poptávku po novém bydlení. To může vést k vyšším cenám nemovitostí.

Sedm tisíc nových bytů se podařilo prodat developerům za loňský rok. Letos očekávají, že toto rekordní množství ještě o 10 procent překonají. Díky nízkým úrokovým sazbám hypoték je totiž o koupě nemovitostí velký zájem.

Jenže právě rychlý odbyt nových bytů může být příčinou jejich zdražení. Pokulhává totiž jejich samotná výstavba. „Tempo prodeje nových bytů bylo vloni o 65 procent vyšší než zahajovaná výstavba. Pokud se s vysokou poptávkou brzy nesrovná rychlost povolování nových staveb, developeři nebudou mít co prodávat,“ řekl MF DNES předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Stávající situace podle něj může v konečném důsledku vést k převisu poptávky nad nabídkou, tím pádem právě k růstu cen bytů, které se tak stanou hůře dostupnými.

Developeři jsou si problému vědomi a snaží se co nejvíce svých plánů začít uskutečňovat. Tuto snahu potvrzují i nejnovější čísla Českého statistického úřadu. Podle nich vloni stavbaři zahájili výstavbu 5 227 bytů, což je o 16,6 procenta více než v roce 2014. Podle odborníků by však musel být tento nárůst výrazně vyšší, aby se podařilo předejít situaci, kdy bude bytů méně než zájemců o jejich koupi.

Sami developeři si stěžují na přístup pražských politiků. „Některé městské části jsou v poslední době přímo pověstné tím, že v podstatě zcela zastavily povolování jakékoli nové výstavby,“ popisuje Kunovský. To, že úřady začaly se stavebními povoleními šetřit, byť mírně, potvrzují statistiky. Vloni bylo vydáno 5 211 povolení, což je o 1,2 procenta méně než v roce 2014.

Ve výhodě tak aktuálně zůstávají firmy, které v Praze drží velké množství pozemků a mají na nich již výstavbu schválenou z minulých let. „Máme nakoupeno či smluvně zajištěno půl milionu metrů čtverečních stavebních pozemků. Díky akvizicím pozemků v minulých letech můžeme v následujících pěti letech počítat s výstavbou pěti tisíc nových bytů v celkové hodnotě 10 miliard korun,“ popisuje ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Zájem je o Prosek i Žižkov

Nejvíce bytů se vloni začalo budovat v Praze 9, a to celkem 920. Na druhém místě se pak v tomto ohledu umístila Praha 3, kde developeři začali v rámci svých projektů budovat celkem 813 bytů. Nových staveb zde ještě přibude. S počátkem roku například začala nedaleko Koněvovy ulice budovat projekt Panorama Pražačka společnost CTR.

„Chceme stavět byty jen v těch nejlepších lokalitách v centrech, případně širších centrech měst,“ vysvětluje ředitel Real Estate CTR group Ján Horváth, v čem je Žižkov pro stavbaře lákavý.

Pro výstavbu v širším centru je také stávající vedení metropole spolu s Institutem plánování a rozvoje, který aktuálně pracuje na novém Metropolitním plánu. V něm se počítá s výstavbou především na takzvaných brownfieldech, což jsou obvykle zanedbané průmyslové areály. Mezi ně patří především lokality dnes již nevyužívaných nákladových nádraží v Bubnech, na Žižkově či na Smíchově.

Tyto oblasti by do budoucna mohly nabídnout bydlení pro desítky tisíc lidí. Jen na zmíněném Smíchově chce společnost Sekyra Group v následujících letech postavit zhruba dva tisíce bytů.