Pražané si v příštím roce připlatí například i za plyn. Ilustrační snímek

Pražané si v příštím roce připlatí například i za plyn. Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Život v metropoli podraží. Pražané si připlatí za energie tisícikorunu

  • 10
Zdraží teplo, voda i plyn. Energie příští rok vytáhnou z rozpočtu průměrné pražské rodiny v součtu zhruba o tisíc korun víc. Dopady může zmírnit očekávaná nízká inflace. Naopak výše daně z nemovitosti či poplatku za psa se prozatím nezmění.

O několik procent zvedají pro rok 2015 pražské ceny vodohospodáři, plynaři a také výrobci tepla. Pro tříčlennou rodinu žijící v třípokojovém bytě to znamená zdražení těchto komodit zhruba o 944 až 1 184 korun ročně.

O zvýšení cen vodného a stočného rozhodla rada hlavního města teprve před pár dny, když odhlasovala navýšení o 2,38 procenta za kubík. Dosud stálo vodné a stočné za metr krychlový necelých 76 korun a od ledna to bude skoro 78 korun.

„Toto navýšení odpovídá pouze inflačnímu nárůstu provozních nákladů a předpokládanému téměř dvouprocentnímu snížení spotřeby,“ vysvětluje krok města mluvčí Petra Hrubá.

O kolik zdraží energie

  • 74,6 koruny ročně za vodu. O tolik průměrně více zaplatí Pražané příští rok za osobu na vodném a stočném.
  • 240 korun ročně za plyn. O tolik se zvednou platby průměrné pražské domácnosti.
  • 720 korun ročně za teplo. Až o tolik (nejméně o 480 korun) podraží platby za teplo pro průměrnou domácnost žijící v bytě 3+1 se spotřebou 30 GJ.

Praha z cen vody hodlá platit rozsáhlou, více než desetimiliardovou rekonstrukci čistírny odpadních vod. Tuto skutečnost město oznámilo už při zdražení vody před několika lety.

Průměrný Pražan denně spotřebuje 111 litrů vody. Například 28 litrů spláchne do záchodu a 42 litrů použije v koupelně. Nově vychází cena jednoho litru asi na osm haléřů, ročně si za vodu kvůli zdražení jeden člověk připlatí necelých sedmdesát pět korun.

Za teplo Pražané zaplatí až o 4,7 procenta víc

Pražská teplárenská zdražila teplo na rok 2015 průměrně o 2,9 až 4,7 procenta. Rodiny, které odebírají energii z lokálních plynových zdrojů, to poznají na účtenkách podle toho, že se sumy zvýší asi o čtyřicet korun měsíčně. To platí pro domácnosti s třípokojovým bytem a spotřebou kolem třiceti gigajoulů za rok.

Obdobná průměrná rodina, jež však odebírá teplo od Pražské teplárenské, si za ně od ledna připlatí šedesát korun měsíčně.

Teplárenská společnost změny oznámila v prosinci a vysvětluje je rostoucími náklady na výrobu a nákup emisních povolenek.

Pražská plynárenská ceny plynu sama nezvýšila, ale zvedla se regulovaná složka. „V případě průměrného bytu to bude znamenat přibližně dvě stě čtyřicet korun navíc,“ uvedl mluvčí společnosti Miroslav Vránek. Naproti tomu zlevnili neregulovanou složku elektřiny o pět procent.

Pražská energetika zdražení neoznámila. Její mluvčí Petr Holubec však upozornil, že rodiny hojně využívají jejich aktuálních slevových balíčků, které jim mohou přinést úspory od 5,5 do 7,5 procenta. Například tříčlenná rodina, která s pomocí elektřiny svítí a vaří, tak zaplatí za energii měsíčně necelých 650 korun.

Cena ropy naštěstí klesá, zboží a služby mohou zlevnit

A ačkoli příští rok nevypadá z tohoto pohledu pro domácnosti dobře, mohou rodinné účetnictví vyvážit klesající ceny ropy. Ty se totiž postupně promítnou do mnoha komodit, bez nichž se lidé neobejdou. „V příštím roce nás inflace nejspíš překvapí tím, jak bude opět velmi nízká. Nedá se vyloučit, že se může na chvíli objevit i deflace, tedy pokles cen,“ upozornil analytik David Marek.

Vedle poklesu cen ropy to přičítá také očekávanému snižování ceny elektřiny a potravin, jako jsou obilniny, ovoce a zelenina. Propad ropy už se ostatně ukázal na stojanech čerpacích stanic v Praze a měl by se odrazit hlavně v chemické produkci, výrobě plastů a v nákladech na dopravu.

Nájemné by se v městských bytech Prahy 3 až 10 nemělo zvyšovat. Potvrdili to MF DNES mluvčí těchto radnic. Ve většině se ceny nájmu odvíjejí od kategorie bytu, ty levnější stojí 64 korun za metr a nejdražší 117 korun. Například Praha 6 ho však určuje podle znaleckého posudku. „Roční nájemné je stanoveno ve výši tří procent hodnoty bytu zjištěné tímto posudkem,“ dodal mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Zatím se také neuvažuje o zvyšování daně z nemovitosti a poplatků za psy. To určuje magistrát. Nicméně Praha 7 chce v příštím roce rozvířit debatu o výši těchto poplatků, jak upozornil mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš.

Diskutovat se také bude například o cenách vstupenek do Národního divadla, aktuální to bude v červnu 2015. Mluvčí divadla Tomáš Staněk nevyloučil, že by se zdražení mohlo dotknout některých žánrů.