Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pražské Bubenči stály domy už před 7,5 tisíci lety, ukázaly nálezy

  19:58aktualizováno  19:58
Archeologové zjistili, že v pražské Bubenči se stavělo již před 7,5 tisíci lety. Dokazují to nové objevy ve Vietnamské ulici. Nalezli tu několik tisíc let staré hroby a dva domy, jeden z nich tu stál před pěti a půl tisíci let. V Bubenči to není první objev památek na takto staré osídlení.

Výzkum ve Vietnamské ulici se uskutečnil v rámci výstavby bytového domu Vila Verde. Archeologové České společnosti archeologické zde objevili polykulturní areál, jehož nejstarší část zasahovala do období, kdy se v Čechách objevují první zemědělci.

Vědci odhalili sídelní část zastoupenou dvěma domy a také pohřební část, kterou reprezentují dva hroby staré tři až čtyři tisíciletí.

"Námi odhalená kulturní souvrství, tedy po tisíciletí kontinuálně osídlená plocha, v níž lze nalézt stopy po lidské činnosti, dosahovala mocnosti okolo 80 centimetrů a svým stářím se pohybovala mezi 7 500 a 3 000 let," uvedl vedoucí výzkumu a ředitel České společnosti archeologické Radek Balý.

Prvním odhaleným objektem byl žárový hrob z nejmladší fáze doby bronzové, jehož stáří se pohybuje okolo 3 tisíc let.

"Šlo o velkou keramickou nádobu obsahující popel a zbytky ohořelých kostí, která stála na plochém kameni. V těsném okolí, vně nádoby jsme nalezli několik drobných fragmentů bronzových předmětů,“ uvedl Balý. Nádoba byla překryta keramickou miskou a celý hrob zatížila dvojice kamenů.

Pohled na zkoumanou plochu, v pravém dolním rohu je eneolitický hrob obložený

Pohled na zkoumanou plochu, v pravém dolním rohu je hrob.

Druhý (ještě starší) nalezený hrob byl v o něco horším stavu, tentokrát šlo ale o hrob kostrový.

"Jedinec v něm pohřbený měl tělo orientované do osy západ-východ a hrobová jáma byla po obvodu obložena kameny. Z kostry samotné se však příliš nedochovalo," uvedla Kateřina Semrádová z České archeologické společnosti.

Archeologové našli pozůstatky dvou domů

Největší radost podle Semrádové udělal archeologům nález dvou domů. "Podařilo se nám odkrýt negativy dřevěných nosných konstrukcí takzvaných dlouhých domů, typických pro období neolitu," dodal Balý.

Po mladším domě trapézovitého tvaru, který kulturně přiřadili do období kultury s vypíchanou keramikou (4 300 až 3 600 let před Kristem), se dochovalo velké množství sloupových jam a lineárních žlabů po obvodu i uvnitř konstrukce.

Starší z obou domů byl objeven jen ve své jihovýchodní části. Jeho sloupové jámy a několik doprovodných sídlištních jam spadá do kultury s lineární keramikou z let 5 500 až 4 500 před naším letopočtem. Stáří lokality to tak dle archeologů posunuje až k 7 500 letům.

Archeologové v Bubenči neuspěli při pátrání po zmizelém osídlení poprvé. Na podzim 2011 tady například objevili brázdy, u kterých se domnívají, že nejde o takzvanou rituální orbu, ale jsou pozůstatkem zemědělské činnosti (více čtěte zde).

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz