Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme rozdělení. Primátor a 8 zastupitelů ODS proti 11, přiznal Šťastný

  16:17aktualizováno  16:17
Šéf pražské ODS Boris Šťastný poprvé veřejně přiznal, že klub zastupitelů jeho strany je vnitřně rozdělený. Plně loajální primátorovi je menšina klubu. Rozhodující při jednání o nové koalici v Praze podle Šťastného je, aby menšina respektovala rozhodnutí většiny- Na tom se prý shodl i při jednání s premiérem Petrem Nečasem v Kramářově vile.

Boris Šťastný (ODS) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Pane předsedo, váš klub není jednotný. Je možné, že by se jen jeho část domluvila na koalici s TOP 09?
ODS je stranou s dlouhou demokratickou tradicí a nedovedu si představit, že by někdo nerespektoval většinová rozhodnutí. V tomto duchu jsem také hodinu hovořil s panem premiérem v Kramářově vile. Zcela jasně jsme se shodli na tom, že jsou to stranické orgány a demokratické volby, které jsou a musí být rozhodující pro všechny naše zastupitele.

Boris Šťastný bude ve čtvrtek 24. listopadu od 13:00 odpovídat čtenářům iDNES.cz

Premiér jasně vyslovil podporu primátoru Svobodovi, jak jste pořídil vy?
Shledal jsem absolutní podporu od pana premiéra ve všech krocích, které jsem dosud učinil. Ať už jde o snahu vytvořit koalici s TOP 09, tak v tom, že pro mě osobně je Bohuslav Svoboda jediným možným kandidátem na primátora.

Jeden ze členů klubu zastupitelů ODS mi řekl, že varianta obnovení koalice ODS s ČSSD už není možná, protože si to nepřeje primátor a s ním loajálně postupuje ještě dalších osm zastupitelů. Je pravda, že váš klub není jednotný?
Potvrzuji, že dlouhodobě se řada koaličních neshod mezi ODS a sociální demokracií promítla dovnitř klubu ODS. Já připouštím polarizaci klubu těsnou většinou 11 ku 9.

Jedenáct zastupitelů na vaší straně, devět na straně primátora Svobody?
Devět ku jedenácti v neprospěch pana primátora. S tím, že v řadě případů se takto utvořené skupiny velmi dlouho střetávají v nejrůznějších názorech. Ta polarizace přitom na začátku neexistovala. S přibývajícími dny vedení města pod taktovkou pana primátora se ale polarizace uvnitř klubu ODS prohlubovala. Celou dobu jsem dělal všechno pro to, aby se mi ji podařilo odstranit.

Zjevně se vám to zatím nepovedlo.
No, já jsem učinil v určité chvíli zásadní rozhodnutí. S přibývajícími problémy uvnitř koalice, které se začaly promítat dovnitř klubu zastupitelů ODS a s připočtením problémů spojených s financováním města jsem se rozhodl k vážnému politickému kroku - učinit pokus, abychom našli jiné koaliční uspořádání. Ve víře, že to nové koaliční uspořádání přinese i řešení tohoto problému.

Bohuslav Svoboda a Boris Šťastný (oba ODS)

Bohuslav Svoboda a Boris Šťastný (oba ODS)

Hlavním sjednocujícím prvkem by měl být primátor, říká šéf pražské ODS

Tvrdíte, že jste navrhl jednání o nové koalici proto, aby proti sobě nestáli primátor Svoboda s dalšími 8 zastupiteli ODS a proti nim 11 zastupitelů?
Já pouze říkám, že řada neshod uvnitř koalice, permanentní handrkování a neschopnost dovolit dva lidi do rady se promítaly dovnitř klubu občanských demokratů a zvyšovaly polarizaci. Začal jsem proto do toho zasahovat jako pražský předseda. Jsem ale řadový zastupitel a klub by měl být sjednocován především primátorem Prahy. To je důležité.

Domníváte se, že primátor v tuto chvíli klub nesjednocuje?
Musím říci, že by měl být hlavním sjednocujícím prvkem...

Měl by být. Takže podle vás není?
Očekával bych a pokládal bych za absolutní samozřejmost, že primátor by měl být sjednocujícím prvkem uvnitř svého zastupitelského klubu, nikoli prvkem dezintegrujícím.

Chcete, aby se obnovila koalice ODS a ČSSD s jiným primátorem, nebo si opravdu přejete, abyste se všichni sjednotili na tom, že budete podporovat vytvoření koalice s TOP 09, například i s tím, že byste měli menšinu v radě, ale zůstal vám primátor?
Veškeré mé kroky a aktivity v posledním tři čtvrtě roce směřují ke sjednocení klubu zastupitelů ODS na pražské radnici. Každý myslím musí vidět, jaké osobní a politické oběti této snaze dávám. Jsem jednoznačně pro to jednat výhradně s TOP 09 a pokusit se dosáhnout koalice s TOP 09 v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou. V tuhle chvíli žádnou jinou variantu nevidím.

Mou povinností je jít na jednání s co největšími požadavky pro ODS

Znovu. Je pro vás jako pro předsedu pražské ODS přijatelné, aby měla TOP 09 většinu v radě, ale vám zůstal primátor?
Jednání ještě nezačala, začnou ve čtvrtek v 17 hodin. Mojí povinností je jít na ně s co největšími požadavky pro občanské demokraty. Můj požadavek bude, aby ODS měla v radě co největší zastoupení a současně obsadila pozici primátora. Současně sděluji, že na vnitrostranickém orgánu, ať už v klubu zastupitelů nebo v regionální radě, případně na regionálním sněmu, je mým jediným kandidátem na primátora, kterého budu navrhovat a podporovat, pan Bohuslav Svoboda.

Nabízí se ale otázka, jestli ta snaha "maximalizovat" vaše požadavky nemá vést k tomu, aby se jednání s TOP 09 rozbilo a abyste se vrátili ke koalici s ČSSD. S tím, že tentokrát by vaše křídlo v pražské ODS sestavilo koalici už bez současného primátora Svobody v čele města.
K žádné maximalizaci požadavků nedochází, jednání ještě nezačala.

Podstata otázky byla jiná. Zda jednání s TOP 09 nebudou z vaší strany jen naoko, aby se sestavila opět současná koalice, ale už bez primátora Svobody.
O žádné variantě tohoto typu neuvažuji a v mých plánech nic takového není.

Nehatí vám možnou úvahu v tomto směru právě to, že osm dalších zastupitelů ODS je na straně primátora, takže ta varianta není ani matematicky možná?
Předpokládám, že bude rozhodovat dvacet zastupitelů loajálních k ODS. Zásadně požaduji, aby respektovali většinová hlasování stranických orgánů. Nic více, nic méně.
Nejčtenější

VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

Při noční směně bývají lidé agresivnější, občas je musí klidnit i policie.

Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři...

Parkoviště prodané k bytům je veřejné, majitelům to developer neřekl

Developer rozprodal parkoviště pod domem v Letňanech i s veřejným stáním....

Obyvatelé domu v pražských Letňanech koupili s bytem i parkovací stání. Jenže některým z nich developer prodal i místa,...V pražské Vinoři hořela hala poblíž benzinky. Škoda bude až 50 milionů

Hasiči zasahují při požáru haly v pražské Vinoři. (5.prosince 2017)

V pražské Vinoři v úterý večer hořela hala, ozývaly se z ní také výbuchy. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu,...

VIDEO: Policie hledá muže, kteří pomocí léčky okradli ženu u bankomatu

Okradená paní u bankomatu

Pomocí triku připravili neznámí muži o platební kartu ženu, která si právě vybírala hotovost z bankomatu v Proseku....

Tvrdík těžko hledá pozitiva, Šilhavý to má nahnuté. Co Slavia udělá?

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý v duelu v Plzni.

Byla to běžná pracovní schůzka trenéra prvního mužstva se sportovním ředitelem jako po kterémkoli zápase. Ve fotbalové...Další z rubriky

Exšéf strážníků centra Prahy dostal pokutu dvacet tisíc, spor žene k soudu

Ředitel městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal v diskusním pořadu Rozstřel.

V případu dnes již bývalého ředitele Městské policie Praha 1 Miroslava Stejskala, který čelí obžalobě ze zneužití...

VIDEO: Při srážce náklaďáku a autobusu v Praze se zranilo devět lidí

Nehoda Kunratická spojka

Nákladní auto se dopoledne v pražských Kunraticích srazilo s autobusem MHD. Při nehodě se zranilo devět lidí, z toho...

Vysočanská estakáda bude opět průjezdná, zatím se jezdí aspoň jedním pruhem

Estakáda na Prosek

Po dlouhých opravách a peripetiích bude v nejbližší době opět zprůjezdněna Vysočanská estakáda. Pro iDNES.cz to...Najdete na iDNES.cz