Meloun - lachtan jihoafrický

Meloun - lachtan jihoafrický | foto: Zoo Praha, iDNES.cz

V pražské zoo bylo loni nejvíce lidí i mláďat, letos chystá nové pavilony

  • 0
Pražské zoo se daří. Letos chystá otevřít nové pavilony a přivést další slony. Navazuje tím na loňskou jubilejní osmdesátou a zároveň rekordní sezonu. V uplynulém roce se do Troji vypravilo 1 371 797 lidí. Zoo se ukázala také jako přebornice v odchovech zvířat, narodilo se tu téměř 1 270 mláďat 221 druhů živočichů.

"Rozhodně to není moje zásluha, ale všech kolegů v zoo a hlavně našich příznivců. Těm musí patřit moje poděkování," komentoval rekordní počet návštěvníků ředitel zoo Miroslav Bobek.

Kdy se dostanete do zoo téměř zadarmo

Každé pondělí od ledna do konce roku nabízí zoologická zahrada vstup za symbolickou jednu korunu vybraným skupinám návštěvníků.

Leden  - adoptivní rodiče bezobratlých

Únor -  tatínkové s kočárky či dětmi v krosnách, šátcích a podobně

Březen -  těhotné maminky

Duben - adoptivní rodiče šelem

Květen - adoptivní rodiče lidoopů

Červen- adoptivní rodiče ptáků

Červenec - adoptivní rodiče plazů

Srpen - dětské domovy

Září - fotografové, kteří se účastní fotosoutěže

Říjen - adoptivní rodiče savců (kromě šelem a lidoopů)

Listopad - maminky s kočárky či dětmi v krosnách, šátcích a podobně

Prosinec - všichni (jen do Vánoc)

Jeden rekord je dobrý, dva jsou ale ještě lepší. Pražské zoo se dařilo i v odchovu mláďat. "To je vynikající výsledek a velký chovatelský úspěch! Pyšní jsme třeba na rozmnožování varanů komodských, na narození lachtana jihoafrického Berta nebo dvě koťata kriticky ohrožených tygrů sumaterských," vylíčil ředitel.

Odešla Moja, Tano i koně Převalského

Neopomněl v této souvislosti zmínit ani gorilího samečka Tana, kterého na konci roku přivedla na svět samice Bikira, ale v mžiku ho odvrhla. Proto Tano odjel do stuttgartské zoo. Krátce nato do španělského Cabárcena putovala z Prahy i nejslavnější gorila Moja (více čtěte zde).

"Když už jsme u těch odchodů, určitě stojí zato zmínit historicky první český transport koní Převalského do Mongolska z loňského června. Ten byl do jisté míry nejlepší oslavou osmdesátin zoo," je přesvědčen Miroslav Bobek, který už má v hlavě plány na letošní rok.

A zahrada se pod jeho vedením určitě nechystá troškařit. Otvírat by se mělo například velemlokárium neboli speciální pavilon pro velemloky, poněkud obludné obří čolky, kteří ze všeho nejvíc připomínají hrdiny Čapkova sci-firománu Válka s mloky.

"Pokračujeme také ve výstavbě nového slonince a hrošince. Už letos bychom rádi přivedli do zoologické zahrady nové slony," přeje si ředitel Bobek.

Obtížná dostupnost a problémy s parkováním

Zatímco rodinný život zvířat či návštěvnost areálu v Troji dělá zahradě jenom samou radost, to, jak se mají lidé k bráně zoo propracovat, je spíš k pláči. Nebo k vzteku.

Ani po osmdesáti letech to nemají návštěvníci zrovna jednoduché. "Třeba v den zářijových oslav založení zoo stála fronta aut až na most Barikádníků," povzdychl si při vzpomínce Bobek. V koloně uvázly i autobusy, a když už se šoférům podařilo dojet až k trojskému zámku, neměli zase kde parkovat.

"Obtížná dostupnost zahrady a problémy s parkováním proto budou zřejmě ta nejdůležitější témata pro letošek i další roky," dodal Bobek.