Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový pavilon pro slony v pražské zoo už stojí, nájemníky uvítá záhy

  17:39aktualizováno  17:39
V pražské zoologické zahradě už stojí nový pavilon pro slony, který splňuje ty nejnáročnější požadavky na jejich chov a do kterého by se sloni měli přestěhovat už koncem dubna. Největší stavba v historii zahrady, kterou financuje město, tak vstupuje do další fáze. Celková investice je odhadována na téměř půl miliardy korun.

O výstavbě nového slonince se začalo přemýšlet po ničivých povodních v roce 2002, při kterých zahynul samec Kadíra. Tehdy se ukázalo, že umístění pavilonu pro zvířata, která je možné jen těžko přepravit ze zaplaveného území, je naprosto nevhodné.

Kromě toho je původní sloninec v nevyhovujícím stavu už dlouhá léta. "Ten starý sloninec se stavil v letech 1967 až 1972 a morálně zastaralý byl už asi dva roky po jeho otevření," řekl iDNES.cz pracovník zahrady Zbyněk Šíša.

Nový pavilon nabídne zvířatům podle jeho slov kromě velkého prostoru také lepší vybavení.

"Největší komfort představuje topení - sloni tu budou mít sálavé teplo seshora i zezdola, funguje tu daleko lepší výměna vzduchu, budou tu mít k dispozici drbadla, krmítka, napáječky, zkrátka všechno, co se do starého slonince nevešlo," dodal Šíša.

Sloninec se začal stavět v září 2010. Ve finále bude součástí rozsáhlé expozice pro slony, hrochy a antilopy, který se bude nacházet v horní části zahrady, nedaleko afrického domu. Investorem projektu je hlavní město, celková částka vynaložená na stavbu celého komplexu má podle odhadů činit téměř půl miliardy.

Na venkovní expozici se podívejte zde

Zoologická zahrada zároveň uspořádala mezi veřejností sbírku na podporu této stavby. Od roku 2003 do ní přispělo přes 27 tisíc dárců. Na zvláštní účet zaslali už 46 milionů korun.

Právě dostavěný pavilon patří k chovatelskému zázemí expozice slonů a návštěvníci do něj nebudou mít přístup. Do pavilonu budou moci nahlížet pouze z vyhlídky, ke které povede visutá lávka.

Fotogalerie

Pavilon, do kterého by se lidé mohli chodit dívat, nevznikl, protože sloni budou trávit co nejvíc času v prostorném venkovním výběhu.

Slonů bude v pavilonu pět, vejde se jich tam deset

Prostorný pavilon je určen pro skupinu až deseti slonů indických. "Doufáme, že už koncem dubna sem budeme moci přestěhovat naše tři slony indické - samice Gulab a Shanti a samce Mekonga. Kromě toho by k nám už v květnu měly přijít dvě nové slonice - samice s mládětem Donna a Tanja z Rotterdamu," prozradil iDNES.cz ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Jak bude vypadat venkovní výběh

Další plány na chov slonů prozatím upřesnit nechtěl, naznačil ale, že právě výstavba nového slonince napovídá, že se tu do budoucna počítá se střídáním samců i narozením mláďat.

Na sloninec teď v další fázi výstavby naváže budování velkých výběhů, mimo jiné i pro hrochy a antilopy. Součástí komplexu budou podle Bobka také návštěvnické prostory s naučnými interaktivními prvky. "S plným uvedením do provozu celé nové expozice počítáme v příští sezoně," dodal ředitel.

Dominantou expozice bude prostorný venkovní výběh, který vytvoří iluzi otevřené krajiny s vodním tokem. Návštěvníci tu slony uvidí v jejich přirozeném prostředí hned z několika vyhlídek. Součástí výběhu budou ostrůvky zeleně a velký bazén s mělčinou i hlubší vodou, pojatý jako přírodní nádrž.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Lídr SPD Hynek Beran chce pro mimopražské zavést mýto

Kandidát na primátora Hynek Beran. (11.9.2018)

Zopakovat úspěch SPD z loňska, takový úkol má v Praze odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora by...

Najdete na iDNES.cz